Štěpánka Fraňková

Štěpánka Fraňková | foto: MF DNES

Domluvili jsme se, ale kolem krku si nepadneme, říká primátorka

  • 0
Pardubice budou mít ve své historii druhou primátorku. Po lidovkyni Haně Demlové, která vládla na začátku devadesátých let, se jí 10. listopadu stane lékařka Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice. S lídrem ČSSD Jindřichem Tauberem se na koalici domluvila proto, aby ve městě nebylo bezvládí.

Fraňková se totiž s Tauberem nemá příliš v lásce a v předvolební kampani na sebe tvrdě útočili. Nakonec se však po týdenním jednání domluvili.

"V žádném případě to ale neznamená, že si nyní s panem Tauberem padneme kolem krku. Šlo spíše o to, že jsme museli zapomenout na osobní spory a začít se chovat jako profesionálové. Jsem ráda, že se to nakonec povedlo. Odpovědností lídrů by mělo být to, aby ve městě nepanovalo bezvládí, uvedla Štěpánka Fraňková, která bude za dva týdny zvolena novou pardubickou primátorkou.

Sama říkáte, že obě strany na sebe nedávno tvrdě útočily. Jak myslíte, že bude vypadat vaše vzájemná spolupráce?
Použiji příměr z lékařského prostředí, ze kterého pocházím. Tam se totiž také stane při operaci, že anesteziolog, instrumentářka a lékař nejsou ve skutečnosti nejlepší přátelé, přesto musí tvořit společný tým. I proto si myslím, že budeme schopni s ČSSD spolupracovat. Považujeme je za solidní partnery. Sociální demokraté mají za sebou období, kdy tvrdě kritizovali vedení města, tak nyní mají šanci ukázat, že umí i tvořit.

Přesto jste dlouho lanařili do koalice spíše ODS. Proč?
První myšlenka byla, že vznikne pravicová čtyřkoalice SPP, ODS, Pardubáků a TOP 09. Bohužel nám politici z ODS v neděli večer oznámili, že tato varianta není pro ně prioritou. Proto jsme se obrátili ve vyjednávání na sociální demokracii.

Poslankyně Fraňková

V letošních parlamentních volbách úspěšně kandidovala do Sněmovny ze čtvrtého místa na kandidátce Věcí veřejných. Zvolení jí vynesly preferenční hlasy voličů.
Nyní poslanecké místo přenechá šéfovi Dostihového spolku Miroslavu Petráňovi.

Jak jste si rozdělili v koalici pozice? Jaké bude obsazení vedení města a rady?
Naše Sdružení pro Pardubice postavilo primátorku a jednoho náměstka. V radě budeme mít celkem tři hlasy. ČSSD má dva náměstky a dohromady čtyři radní. Pardubáci mají jednoho náměstka a celkem dva radní a TOP 09 obsadí v radě dvě křesla. Myslím si, že to rozdělení je spravedlivé. Co se týče jmen, tak jsme ještě neřešili radní. Náměstky budou za ČSSD Jindřich Tauber a Jiří Rozinek, za Pardubáky František Brendl a za SPP Martin Bílek.

Původně se mluvilo o tom, že počet náměstků stáhnete na tři. Jak to, že jsou opět čtyři?
Měli jsme připravené obě varianty. Počítali jsme s tím, že by jeden radní mohl mít svou gesci. Nakonec to však dopadlo na čtyři náměstky. Politika je věcí kompromisů a toto je jeden z nich.

Bude vaše dohoda mít nějaký vliv i na vyjednávání na malých radnicích? Zatím v některých obvodech ještě nejsou složené rady.
Naše koaliční dohoda nebude na malé radnice nijak přenášená. Nechceme naší koalicí nijak válcovat politickou konkurenci v obvodech. Tam to bude čistě na domluvě tamních politiků.

Platí, že se nové vedení města bude volit 10. listopadu?
Předpokládáme, že ustavující zastupitelstvo zasedne 10. listopadu v Sukově hudební síni.

Jedním z hlavních témat kampaně byly městské obvody. Už jste se o nich bavili?
Bylo to jedno z prvních témat. Shodli jsme se, že je třeba provést důkladnou analýzu. Shodujeme se i v tom, že bude rozumné centralizovat státní správu.

Štěpánka Fraňková

Narodila se 30. června 1965 v Pardubicích. V roce 1989 absolvovala Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Je vdaná za známého hokejového trenéra Karla Fraňka, který přivedl v roce 1987 Pardubice k titulu mistrů ligy. Mají jednoho syna. Do pardubického zastupitelstva byla poprvé zvolena v roce 2002, podruhé v roce 2006 (za Sdružení pro Pardubice) a o rok později se stala náměstkyní primátora. V roce 2008 byla zvolena i do zastupitelstva Pardubického kraje.