Studenti pardubické univerzity Josef Brožek (vlevo) a Lumír Gago předali...

Studenti pardubické univerzity Josef Brožek (vlevo) a Lumír Gago předali lékařům dva tablety s elektronickými pery určené pro léčbu tupozrakých dětí. | foto: Pardubická krajská nemocnice

Mladší bratr onemocněl oční vadou. Našel způsob, jak mu pomoci

  • 3
Student Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice Josef Brožek s kolegou Lumírem Gago přinesli v pátek pro malé pacienty očního oddělení pardubické nemocnice unikátní vánoční dárek. Je to systém "Anna" spolu s tablety doplněný o elektronická pera.

Student Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice Josef Brožek s kolegou Lumírem Gago přinesli v pátek pro malé pacienty očního oddělení pardubické nemocnice unikátní vánoční dárek. Je to systém "Anna" spolu s tablety doplněný o elektronická pera.

"V dnešní době, kdy se vše poměřuje penězi, je fascinující vidět lidi, kteří se rozhodnou zcela nezištně pomoci. Patřím jim za to naše obrovské poděkování," řekla zástupkyně primáře očního oddělení Pardubické krajské nemocnice Hana Adámková.

Tablety Campbellova zrakového stimulátoru oční oddělení používalo již mnoho let ve starší elektromechanické podobě. Nyní získalo moderní elektronickou verzi. "V principu je to kopie našeho staršího přístroje. Tablet bude pro děti mnohem přirozenější," poznamenala Hana Adámková.

Na počátku všeho byla snaha Josefa Brožka pomoci svému mladšímu bratrovi trpícímu oční vadou.

"Přibližně před pěti lety diagnostikovali mému tehdy tříletému mladšímu bratrovi tupozrakost. Byl nucen absolvovat spoustu různých procedur a zlepšování bylo relativně pozvolné. Prakticky od té doby jsem se snažil vyvíjet různá zařízení, která by respektovala léčebný princip, byla použitelná doma a urychlila zlepšení stavu," řekl student doktorského studia.

Všechny postupy testovali šikovní technici na bratrovi Josefa Brožka. S vývojem a úpravami pomáhali praktici na očním oddělení.

Nebylo cílem vydělat peníze

Josef Brožek spolu s Lumírem Gago, který zajistil veškeré programátorské práce, tak postupně dokázali nahradit stará elektromechanická zařízení modernějšími, levnějšími a dostupnějšími tablety. Zároveň se mohou díky jejich softwaru dětští pacienti léčit i hraním počítačových her. Cvičením se oko snaží zdravotníci přinutit, aby pracovalo výrazněji.

Zařízení má dvojnásobně větší aktivní oblast, je vhodné i pro malé děti, protože nemusejí používat fix, stačí prst. Navíc jsou přímo v softwaru zabudovány hry, takže se děti léčí rády. Přednastavený léčebný program umožňuje zapůjčení domů.

Ve spojení se studentským klubem "Step up" se oběma mladým technikům povedlo zajistit sponzora, který pro tyto účely bezplatně věnoval tablety a elektronická pera. Proto mohli přinést na oční oddělení dva tablety a přislíbeny mají ještě další dva.

"Naším cílem není vydělat na tom peníze, to by mně přišlo spíše jako hyenismus. Tím spíš, že se v nemocnici chovali k mému bratrovi velmi profesionálně a vstřícně. Zařízení jsem vyvinul z úcty k takovému kolektivu," dodal Josef Brožek.