Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noční zasedání pardubické politiky neláká, ze sálu raději předčasně mizí

  14:10aktualizováno  14:10
Z kompletního přehledu účasti pardubických zastupitelů na hlasování plyne, že rozhodování městského parlamentu se nejméně účastní vyloučení politici z ČSSD a také nejhlasitější opozičníci. Vysvětlení pro to mají prosté. Nechtějí sedět na radnici do půlnoci, kdy obvykle zasedání končí.

Šéfové magistrátu. Zleva Jan Řehounek, Helena Dvořáčková, Martin Charvát, Vítězslav Novohradský a Jiří Rozinek, který má z nich nejvyšší účast při hlasování. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Největšími kritiky v pardubickém zastupitelstvu jsou jednoznačně politici ze sdružení Pardubáci. Trojice František Brendl, Milan Košař a Aleš Klose celé čtyři roky podrobovala vedení radnice místy až drtivé kritice.

Po pohledu na přehled účasti politiků na hlasování zastupitelstva je navíc zjevné, že to vždy stihli udělat v rekordně krátké době. Tito zastupitelé hlasovali jen v 52,6 procentech projednávaných bodů. Například politici z ODS měli během volebního období účast 89,5 procent.

„Mrzí mne, že jsme poslední, ale mám pro to logické vysvětlení. Na ty důležité body jsme tam vždy byli, ale jelikož primátor nezvládá dobře řídit jednání, a to často končí až kolem půlnoci, není možné tam sedět celé večery. Navíc jako opozice jsme často v sále úplně zbyteční, protože si vedení radnice stejně dělá, co chce,“ uvedl Aleš Klose.

Ten podle statistik radnice dopadl úplně nejhůř ze všech 39 zastupitelů. Hlasoval jen v 39 procentech případů (výsledky jsou bez posledního zasedání, které bylo v červnu).

Pravda je, že na pozdní konce zasedání městského parlamentu si stěžovali během posledních čtyř let zástupci většiny stran. Před příchodem primátora Martina Charváta z hnutí ANO do funkce začínalo zasedání ve 14 hodin a většinou bylo nejpozději kolem 20. hodiny po všem. Nyní je praxe dramaticky jiná.

Délka zasedání odpovídá míře kritiky

„Zasedání od 16. hodiny jsme udělali kvůli veřejnosti, aby lidé mohli jednání sledovat osobně na radnici nebo přes internet. Mám takový pocit, že se proti nám obrátí vše dobré, co vymyslíme,“ uvedl primátor Charvát s tím, že ví, že v mnoha městech se začíná třeba v deset hodin dopoledne. Zastupitelé mají totiž ze zákona v den zasedání volno z civilního zaměstnání.

„Myslím, že by nám to nebylo nic platné. Jednou jsme začínali už v poledne, a stejně jsme skončili o půlnoci. Problém je v tom, že mnoho zastupitelů se neustále vyjadřuje k mediálně zajímavým bodům, a pak ze sálu mizí,“ uvedl Charvát.

Na to Aleš Klose reaguje tak, že kdyby byly body od vedení města kvalitně připravené, nebylo by potřeba se ke všemu neustále kriticky vyjadřovat.

„V minulém volebním období se nic podobného na radnici nedělo. Nyní je celá řada kontroverzních bodů připravená tak slabě, že se o nich mluvit musí. Že pak odejdeme před schvalováním běžných záležitostí, za problém nepovažuji. To jsou body, které se schválit prostě musí,“ dodal Klose.

Účast zastupitelů Pardubic na hlasování

Nad 90 procent:

1. Karel Haas ODS 99,1 % 2. Jiří Rozinek ČSSD 98 % 3. Jaroslav Menšík ANO 95,2 % 4. Martin Charvát ANO 94,9 % 5. Jakub Rychtecký ČSSD 94,7 % 6. Jan Mazuch ODS 94,1 % 7. Miroslav Rubeš ANO 93,9 % 8. Ivana Dolečková ANO 93,8 % 9. Věra Laurynová ANO 93,2 % 10. H. Dvořáčková ANO 93,1 % 11. Petr Klimpl ODS 90,7 % ...

Pod 65 procent:

33. Jiří Hájek STAN 64 % 34. Milan Košař Pardubáci 54,7 %  35. Jiří Lejhanec Patrioti 50,5 % 36. Vítězslav Novohradský 49,7 % 37. Jiří Skalický TOP 09 49 % 37. Š. Fraňková SPP 47,7 % 38. Pavel Svoboda 47,9 % 39. Aleš Klose Pardubáci 38,9 %.

Poznámka: čísla jsou za celé volební období bez posledního červnového zasedání.Jan Procházka z ANO nebyl započítán, protože je zastupitelem jen krátce.

Jenže s tímto názorem úplně nesouhlasí zástupci ODS, kteří také sedí v opozici. A přitom se mohou pochlubit jednoznačně nejlepší účastí ze všech partají.

Vůbec nejlepší je lídr modré strany Karel Haas, který hlasoval v 99,1 procentech případů. „Není možné se předvádět u mediálně zajímavých bodů, a pak zmizet. Někdo totiž musí schválit i ty provozní věci,“ řekl dlouholetý zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Pravda je, že nejednou se kvůli večernímu úprku zastupitelů dostalo osazenstvo na hranici usnášeníschopnosti.

„Prosím ty zastupitele, kteří jsou na chodbě, aby se vrátili do sálu. Už je nás jen 21 a brzo nebudeme moci hlasovat,“ žádal mnohokrát politiky předsedající primátor Martin Charvát.

Podle něj bude na nově zvolených zastupitelích, aby s poměrně šílenou praxí posledních čtyř let něco udělali. „V zastupitelstvu je nyní devět stran. Domluva je těžká. Uvidíme, jak to bude vypadat po říjnových volbách,“ dodal.Nejčtenější

Kajínkův synovec pobodal na Chrudimsku muže a dítě, oba jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

V Prachovicích na Chrudimsku napadl muž nožem dva lidi, jedním z nich bylo dítě. Oba musela odvézt záchranná služba do...

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...Na mostě někdo natahuje mezi sloupky fólii, cyklista se vážně zranil

Zbytky fólie u mostu mezi Rosicemi a Svítkovem, která po natažení mezi sloupky...

Policie varuje zvláště cyklisty a motorkáře, aby byli opatrní při jízdě po mostě přes Labe mezi Rosicemi a Svítkovem na...

Virtuos z publika zachránil po indispozici houslisty koncert v Litomyšli

Houslista Leoš Čepický (vlevo) si zahrál ve středu večer v Litomyšli pro něj...

Když střídá na poslední chvíli před sportovním zápasem původně nahlášeného hráče náhradník, není to nic výjimečného. U...

Na psychiatrii si ho nechtěli nechat, říká matka Kajínkova synovce po útoku

Miluše Kajínková popisuje zdravotní stav útočníka z Prachovic

Synovec omilostněného vraha Jiřího Kajínka, který je podezřelý ze středečního pobodání dvou lidí v Prachovicích na...

Další z rubriky

VIDEO: Vrchol Létofestu na pardubickém závodišti zařídili rozjetí Kabáti

Kabát na pardubickém Létofestu.

Slabší pátek, skvostná sobota. Asi tak by se dal ve zkratce hodnotit Létofest, který se konal na pardubickém dostihovém...

VIDEO: Stíhaný drogový dealer vyhrožoval svědkům. Zadržela ho zásahovka

Dealer vyhrožoval svědkům. Sebrala ho zásahovka

Policejní zásahová jednotka zadržela muže ze Svitavska, který je obviněný z nedovolené výroby a jiného nakládání s...

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...

Najdete na iDNES.cz