Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noční zasedání pardubické politiky neláká, ze sálu raději předčasně mizí

  14:10aktualizováno  14:10
Z kompletního přehledu účasti pardubických zastupitelů na hlasování plyne, že rozhodování městského parlamentu se nejméně účastní vyloučení politici z ČSSD a také nejhlasitější opozičníci. Vysvětlení pro to mají prosté. Nechtějí sedět na radnici do půlnoci, kdy obvykle zasedání končí.

Šéfové magistrátu. Zleva Jan Řehounek, Helena Dvořáčková, Martin Charvát, Vítězslav Novohradský a Jiří Rozinek, který má z nich nejvyšší účast při hlasování. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Největšími kritiky v pardubickém zastupitelstvu jsou jednoznačně politici ze sdružení Pardubáci. Trojice František Brendl, Milan Košař a Aleš Klose celé čtyři roky podrobovala vedení radnice místy až drtivé kritice.

Po pohledu na přehled účasti politiků na hlasování zastupitelstva je navíc zjevné, že to vždy stihli udělat v rekordně krátké době. Tito zastupitelé hlasovali jen v 52,6 procentech projednávaných bodů. Například politici z ODS měli během volebního období účast 89,5 procent.

„Mrzí mne, že jsme poslední, ale mám pro to logické vysvětlení. Na ty důležité body jsme tam vždy byli, ale jelikož primátor nezvládá dobře řídit jednání, a to často končí až kolem půlnoci, není možné tam sedět celé večery. Navíc jako opozice jsme často v sále úplně zbyteční, protože si vedení radnice stejně dělá, co chce,“ uvedl Aleš Klose.

Ten podle statistik radnice dopadl úplně nejhůř ze všech 39 zastupitelů. Hlasoval jen v 39 procentech případů (výsledky jsou bez posledního zasedání, které bylo v červnu).

Pravda je, že na pozdní konce zasedání městského parlamentu si stěžovali během posledních čtyř let zástupci většiny stran. Před příchodem primátora Martina Charváta z hnutí ANO do funkce začínalo zasedání ve 14 hodin a většinou bylo nejpozději kolem 20. hodiny po všem. Nyní je praxe dramaticky jiná.

Délka zasedání odpovídá míře kritiky

„Zasedání od 16. hodiny jsme udělali kvůli veřejnosti, aby lidé mohli jednání sledovat osobně na radnici nebo přes internet. Mám takový pocit, že se proti nám obrátí vše dobré, co vymyslíme,“ uvedl primátor Charvát s tím, že ví, že v mnoha městech se začíná třeba v deset hodin dopoledne. Zastupitelé mají totiž ze zákona v den zasedání volno z civilního zaměstnání.

„Myslím, že by nám to nebylo nic platné. Jednou jsme začínali už v poledne, a stejně jsme skončili o půlnoci. Problém je v tom, že mnoho zastupitelů se neustále vyjadřuje k mediálně zajímavým bodům, a pak ze sálu mizí,“ uvedl Charvát.

Na to Aleš Klose reaguje tak, že kdyby byly body od vedení města kvalitně připravené, nebylo by potřeba se ke všemu neustále kriticky vyjadřovat.

„V minulém volebním období se nic podobného na radnici nedělo. Nyní je celá řada kontroverzních bodů připravená tak slabě, že se o nich mluvit musí. Že pak odejdeme před schvalováním běžných záležitostí, za problém nepovažuji. To jsou body, které se schválit prostě musí,“ dodal Klose.

Účast zastupitelů Pardubic na hlasování

Nad 90 procent:

1. Karel Haas ODS 99,1 % 2. Jiří Rozinek ČSSD 98 % 3. Jaroslav Menšík ANO 95,2 % 4. Martin Charvát ANO 94,9 % 5. Jakub Rychtecký ČSSD 94,7 % 6. Jan Mazuch ODS 94,1 % 7. Miroslav Rubeš ANO 93,9 % 8. Ivana Dolečková ANO 93,8 % 9. Věra Laurynová ANO 93,2 % 10. H. Dvořáčková ANO 93,1 % 11. Petr Klimpl ODS 90,7 % ...

Pod 65 procent:

33. Jiří Hájek STAN 64 % 34. Milan Košař Pardubáci 54,7 %  35. Jiří Lejhanec Patrioti 50,5 % 36. Vítězslav Novohradský 49,7 % 37. Jiří Skalický TOP 09 49 % 37. Š. Fraňková SPP 47,7 % 38. Pavel Svoboda 47,9 % 39. Aleš Klose Pardubáci 38,9 %.

Poznámka: čísla jsou za celé volební období bez posledního červnového zasedání.Jan Procházka z ANO nebyl započítán, protože je zastupitelem jen krátce.

Jenže s tímto názorem úplně nesouhlasí zástupci ODS, kteří také sedí v opozici. A přitom se mohou pochlubit jednoznačně nejlepší účastí ze všech partají.

Vůbec nejlepší je lídr modré strany Karel Haas, který hlasoval v 99,1 procentech případů. „Není možné se předvádět u mediálně zajímavých bodů, a pak zmizet. Někdo totiž musí schválit i ty provozní věci,“ řekl dlouholetý zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Pravda je, že nejednou se kvůli večernímu úprku zastupitelů dostalo osazenstvo na hranici usnášeníschopnosti.

„Prosím ty zastupitele, kteří jsou na chodbě, aby se vrátili do sálu. Už je nás jen 21 a brzo nebudeme moci hlasovat,“ žádal mnohokrát politiky předsedající primátor Martin Charvát.

Podle něj bude na nově zvolených zastupitelích, aby s poměrně šílenou praxí posledních čtyř let něco udělali. „V zastupitelstvu je nyní devět stran. Domluva je těžká. Uvidíme, jak to bude vypadat po říjnových volbách,“ dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Pat kolem D35 u Litomyšle. Zastánci konkurenčních tras trvají na svém

Ilustrační snímek

Možnost, že by spory mezi zastánci dvou různých variant budoucí dálnice D35 kolem Litomyšle skončily nějakým...

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Najdete na iDNES.cz