Úřad práce usoudil, že stání na přechodech není práce, a tak dotaci na tuto činnost neposkytl. Ale ministerstvo vnitra obcím dotace pro tento účel nabízí. Ilustrační foto.

Úřad práce usoudil, že stání na přechodech není práce, a tak dotaci na tuto činnost neposkytl. Ale ministerstvo vnitra obcím dotace pro tento účel nabízí. Ilustrační foto. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Obce stojí o dobrovolníky k přechodům pro školáky, ne o dotace na ně

  • 2
Se začátkem školního roku se na přechodech před základními školami objevují nejen strážníci, ale v některých městech a obcích také dobrovolníci, kteří dohlížejí na bezpečnost školáků.

Ve městech Pardubického kraje se stále více osvědčují dobrovolníci, kteří hlídají na přechodech pro chodce před školami i v jejich blízkosti. V úterý jim začal školní rok.

O pomoc dobrovolníků začínají mít zájem i v menších obcích, kde nemají městskou policii, se kterou obvykle dobrovolníci spolupracují. Výzva se na vývěsce objevila například v Rohovládově Bělé.

„Chtěli jsme na hlídání přechodů zajistit tři dobrovolníky, zatím se nám podařilo sehnat dva, ale dalšího na případné střídání snad seženeme také,“ uvedl starosta obce Václav Fišer.

V Rohovládově Bělé však nebudou dobrovolníci bdít nad bezpečností školáků po boku strážníků, proto je obec musela vybavit řádným školením a hlavně pověřením.

O peníze od státu se nikdo nepřihlásil

Města i obce přitom měly možnost si zajistit i dobrovolníky placené. Ministerstvo vnitra nabízí obcím, které chtějí mít dobrovolníky na přechodech, dotace. Zatím je však zájem o tuto nabídku nulový.

„Žádná obec z Pardubického kraje se do programu Bezpečnostní dobrovolník nepřihlásila,“ uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. To může být způsobeno i tím, že o tom mnoho obcí neví. „Nevěděli jsme o tom, proto jsme ani nežádali, ale jedná se o malé částky, platíme sedmdesát korun za hodinu,“ dodal starosta Fišer.

V řadě míst se dobrovolníci a asistenti strážníků ujali a měst, kde si je chtějí „pořídit“ také, přibývá. V Pardubicích se na začátek školního roku nachystali celkem čtyři dobrovolníci, kteří na přechodech budou sekundovat městským policistům.

„Tito dobrovolníci s námi spolupracují již pět let. Vybráni byli na základě výběrového řízení, které městská policie vypsala. Uchazeči byli řádně proškoleni, aby mohli společně se strážníky zajišťovat bezpečnost chodců na vytipovaných rizikových přechodech pro chodce,“ uvedla mluvčí pardubické městské policie Lucie Klementová s tím, že dobrovolníky zajišťuje městská policie výhradně sama.

Hlídaných přechodů však bude v krajském městě více. Ode dneška budou každé ráno mezi půl osmou a osmou hodinou za každého počasí strážníci dohlížet na dopravu a na bezpečné přecházení chodců na více než dvaceti přechodech v blízkosti škol. Například u školy Štefánikova, na Závodu Míru nebo Na Drážce.

„Ke školám se poté hlídky vracejí i kolem dvanácté hodiny, kdy končí výuka nejmenším dětem. Dozor je zajišťován po celý školní rok a městská policie reaguje i na aktuální potřeby a požadavky jednotlivých škol,“ sdělila Klementová.

Svitavy o pomoc nezaměstnaných přišly

Ve Svitavách se už před dvěma lety osvědčila zkušenost s nezaměstnanými. Město bylo prvním v Pardubickém kraji, které začalo jejich služby na přechodech využívat. Praxe, kterou si radní i ředitelé škol pochvalovali, však brzo skončila.

„Jednali jsme s úřadem práce, že bychom si pracovníky dlouhodobě na přechody vzali. Úřad usoudil, že stání na přechodech není práce, tudíž nám dotaci neposkytne. Tím pádem to skončilo,“ uvedl starosta Svitav David Šimek.

První školní den si tak přechody pro chodce ve Svitavách mezi sebou rozdělují městská policie a Policie ČR. Ta zesiluje dohled od 1. do 4. září také nad bezpečnostně dopravní akcí Zebra se za Tebe nerozhlédne.

, ,