Brzy začne všechny digitální multiplexy šířit i vysílač Praděd, takže digitální TV naladíte v celém Pardubickém kraji. Ilustrační foto

Brzy začne všechny digitální multiplexy šířit i vysílač Praděd, takže digitální TV naladíte v celém Pardubickém kraji. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Do většiny kraje se šíří digitální signál nových TV programů

  • 2
Do velké části Pardubického kraje od úterý doléhá digitální signál nových televizních kanálů z krkonošského vysílače Černá hora. Lze naladit jedenáct programů. Východní cíp kraje pokryje digitální signál k prvnímu říjnu.

Hádky o to, co poběží doma v televizi, mohou nabrat na intenzitě. Kromě čtyř programů České televize, Novy a Primy lidé nově naladí Primu Cool, Novu Cinema, televizi Barrandov, zpravodajskou Z1 a Public TV.

Všechny programy navíc chytí v lepší, digitální kvalitě. "Pořídila jsem si kvalitní televizi a spolu s digitálním signálem mám pocit, jako by herci seděli u mě v obýváku," libuje si jednapadesátiletá Marie Janoušková z Pardubic.

Právě v Pardubicích už lidé naladí dvanáct programů. Všechny tři digitální multiplexy běží tam, kam zasahuje vysílač Černá hora. To znamená ze západu od Rohovládovy Bělé a Přelouče po Brandýs nad Orlicí, Letohrad a Litomyšl. Z východu pokrývá signál kraj od Žamberka a Holic po Hlinsko a Proseč.

DIGITALIZACE

Vysílač Černá hora začal šířit třetí digitální multiplex, který obsahuje programy Public TV a Z1, a také druhý multiplex, který obsahuje programy Nova, Prima, Nova Cinema a Prima Cool.

Třicátého září začne vysílač Praděd vysílat digitálně první multiplex, který obsahuje čtyři programy České televize.

Na konci června 2011 přestane vysílač Krásné šířit analogový signál všech čtyř programů, vysílač Černá hora přestane analogem vysílat programy ČT 1 a Nova (ČT 2 už z Černé hory neběží 11 měsíců). V říjnu 2011 přestane Praděd analogem šířit kanály ČT 1, ČT 2 a Nova.

Už od konce září navíc začne digitálně vysílat i Praděd, který signálem pokryje celou východní část kraje. Od prvního října tedy všechny čtyři programy České televize naladí po celém kraji.

Pro část lidí ale digitalizace znamená nejen více programů a lepší obraz, ale také problémy.

Analog se postupně vypíná

Postupně se totiž bude vypínat klasické analogové vysílání. Bez set-top-boxu, který signál převádí, nebo nové televize lidé většinu programů nechytí už za rok. To se totiž vypne analogové vysílání většiny programů z Černé hory, vysílače Praděd i Krásné.

"Majitelé LCD nebo plazmových přístrojů už mají set-top-box zabudovaný v televizi, ostatní si ho budou muset pořídit," řekl odborný poradce pro příjem televizního signálu Vojtěch Horníček z Orlickoústecka.

Set-to-p box je možné dokoupit ke každému televizoru. "Přístroj se zapojí mezi anténu a televizor, přijímá digitální vysílání a převádí je na signál, s nímž si již dokážou poradit všechny televizory," řekl Jan Burda z internetového serveru Digitální televize.

Set-top boxy stojí v současné době nejméně pět set korun.

Spolu s digitální televizí lidé získají i neustále aktualizovaný televizní program. Ten se zobrazí přímo na obrazovce televize. Divák ho ovládá pomocí dálkového ovládání svého televizoru. Kromě přehledného harmonogramu a názvu vysílaného pořadu se divák dostane dalším stisknutím tlačítka k zobrazení krátké textové upoutávky ke každému pořadu.

Velkou výhodou digitálního vysílání je i vyšší kvalita televizního signálu. "Stále se ale najdou oblasti, kde si lidé stěžují, že kvalita obrazu není po vypnutí analogu taková, jakou si představovali, a pořizují si satelity, přestože mají digitální příjem. I ten, kdo má LCD a plazmy, často neodolá satelitům, protože přes satelit mohou naladit více programů v HD kvalitě," uvedl Vojtěch Horníček.