Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do vedení Velké pardubické se hrnuly desítky lidí, šanci jich má sedm

  10:58aktualizováno  10:58
Do výběrového řízení na pozici nového ředitele pardubického Dostihového spolku se přihlásilo 45 lidí, do užšího výběru jich ale prošlo jen jedenáct. Ve středu začíná první kolo, kterého se nakonec zúčastní sedm uchazečů. Mezi nimi i současný zastupující ředitel Spolku.

Momentka z první kvalifikace na Velkou pardubickou 2011. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Počet zájemců mě překvapil. Je vidět, že Spolek má renomé, i když společnost není ve stoprocentním stavu," řekl předseda představenstva Dostihového spolku Jan Němec. Soutěž na místo ředitele vyhlásil Spolek poté, co odstoupil dosavadní ředitel Jiří Kunát. Mezi kandidáty se objevila doposud neznámá jména i lidé, kteří již ve Spolku působili nebo s ním měli něco společného. Která cesta volby bude pro akciovku pořádající slavný dostih Velká pardubická vhodnější?

Dostihový spolek

Majoritním podílníkem v akciové společnosti je město Pardubice, vlastní kolem 51 procent akcií. Před dvěma lety vypluly na povrch problémy zejména finančního rázu, které způsobily, že se v Dostihovém spolku vyměnilo celé vedení. Dlouholetý šéf představenstva a současný poslanec za Věci veřejné Miroslav Petráň přišel o všechny funkce nejen v Dostihovém spolku, ale nebyl zvolen ani do prezídia Dostihového klubu, který se stará o společenský chod při dostizích.

Stejně tak skončil i bývalý předseda dozorčí rady Jiří Stříteský, bývalý primátor města a senátor za ODS. V polovině května letošního roku odstoupil ředitel Jiří Kunát. V čele představenstva je nyní radní za TOP 09 Jan Němec, na nového ředitele probíhá výběrové řízení.

"Tohle bych rozhodně nechtěl předjímat. Znalost místního prostředí je sice důležitá, na druhou stranu vím, že dobrý manažer se s lokálními podmínkami dokáže velmi rychle seznámit, stačí mu pár měsíců," uvedl Němec.

Jedním z kandidátů, kteří jsou v prostředí pardubických dostihů známí, je Naďa Jandová. Bývalá majitelka rádia Profil je známá jako velký kritik poměrů na závodišti a byla kvůli tomu trnem v oku bývalému vedení Spolku.

"Kandiduji proto, že mi vadí špatná finanční situace v Dostihovém spolku. Právě teď, když Spolku chybí peníze a musí si půjčovat, se například kupovala drahá sekačka na sekání svahů. Kolik je na závodišti svahů?" uvedla Jandová.

Z Dostihového spolku je i další kandidát na ředitele. Je jím donedávna zástupce ředitele, nyní pověřený vedením společnosti, Michael Pejčoch. Je jeho současné vedení Spolku zárukou poklidné kontinuity v případě jmenování?

"Před samotným výběrovým řízením nechci říkat, co bych provedl, ale je jasné, že společnost změny potřebuje. Takhle dál fungovat nemůže," řekl Pejčoch.

Všech sedm zájemců o ředitelskou židli dnes čeká pohovor se členy vedení. "Poté budou následovat psychotesty a pak další kolo pohovorů se zúženým výběrem kandidátů. To by mělo proběhnout zhruba ve druhém nebo třetím týdnu v červenci," uvedl tiskový mluvčí Dostihového spolku Dušan Korel. Nový ředitel se tak ujme své funkce nejdřív za měsíc.

Konkurenční doložka za čtvrt milionu se městu nelíbí

Vedení Dostihového spolku ještě musí vyřešit jednu věc spojenou s odchodem bývalého ředitele Kunáta - jeho konkurenční doložku.

Dodatek ke smlouvě zajišťuje Kunátovi příjem ve výši patnácti tisíc korun rok a půl po jeho odchodu za to, že nepůjde pracovat ke konkurenci. O dodatku jako první informovala Česká televize v souvislosti s půjčkou ve výši 4,5 milionu korun, kterou Spolek dostal od radnice na překlenutí finančních potíží.

Podle radnice je to v rozporu s tím, jak by měl Spolek šetřit. "Jak s dodatkem naložíme, by mělo být jasné začátkem července," řekla primátorka města Štěpánka Fraňková.

Uvedená doložka však není nijak neobvyklá, zvykem je, že odcházející ředitel dostává jeden rok průměrný plat, v tomto případě je tak výsledná částka několikrát nižší.

Autor:Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Najdete na iDNES.cz