Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Část uměleckoprůmyslové školy v Ústí se bude stěhovat do bývalé továrny

  14:10aktualizováno  14:10
Krajští politici naplánovali, jak si střední školy rozdělí půl miliardy, které do roku 2020 mohou získat z Unie. Jednou z největších akcí bude přesunutí dílen a ateliérů uměleckoprůmyslové školy v Ústí nad Orlicí do bývalé textilky Perla. Kraj tím podpoří proměnu opuštěného areálu, kterou připravuje město.

Kraj podpořil přesunutí dílen a ateliérů uměleckoprůmyslové školy v Ústí nad Orlicí do bývalé textilky Perla v centru města. | foto: město Ústí nad Orlicí

Obnovit areál opuštěné továrny Perla jen pár kroků od náměstí a vrátit do něj život není pro Ústí nad Orlicí jednoduchý a levný úkol. Krajští radní jej ale městu usnadní. Rozhodli se, že do jedné z hal přesunou studenty uměleckoprůmyslové školy. Potřebných 77 milionů korun chtějí získat od Evropské unie.

Pardubický kraj hodlá půl miliardu korun z Unie rozdělit mezi dvacet škol. Největšími akcemi má být obnova areálu Do Nového pro elektrotechnickou školu v Pardubicích a přesun Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.

Kraj tvrdí, že současné ateliéry školy v Ústí ve Špindlerově ulici už nevyhovují. „Musely by se tam investovat desítky milionů korun. Chceme jít do nového s tím, že areál ve Špindlerově ulici by byl nabídnutý k prodeji,“ uvedl vedoucí odboru školství Pardubického kraje Martin Kiss.

Politici zároveň neskrývají snahu pomoci Ústí nad Orlicí s továrním komplexem. „Nechci, abychom zde řešili obdobný problém jako například v areálu bývalé Vitky v Brněnci,“ řekl na jaře při návštěvě Ústí nad Orlicí hejtman Martin Netolický z ČSSD.

Vedení školy se plán líbí. „Znamenalo by to přiblížení ateliérů k centru města a napojení na veřejné dění. Má to v sobě i trochu symboliky, byli jsme původně textilní škola spjatá s podnikem Perla. Příští rok v červnu škola bude mít 125. výročí od svého založení,“ uvedl ředitel školy Zdeněk Rössler.

Kraj se nebude spoléhat jen na evropské fondy

Původně měl přesun dílen a ateliérů do areálu Perly stát kolem sto milionů korun, po škrtech se cena zastavila na 77 milionech. Ale stále není jisté, že Evropská unie nové ateliéry zaplatí, zda takzvané výzvy umožní peníze získat. Pokud ne, vedení kraje je připraveno akci financovat ze svého rozpočtu. „Je to otevřené, když bude nejhůře, zkusíme během dvou tří let investice uhradit z vlastních prostředků,“ uvedl Kiss.

Chystané investice ve středních školách

škola / miliony Kč

SPŠ elektrotechnická Pardubice, rek. areálu Do Nového - 86

SŠ uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí, areál Perla - 77

SŠ zahradnická a technická Litomyšl, rekonstrukce budovy a přístavba skleníku - 40

Průmyslová střední škola Letohrad výstavba dílen a učeben - 40

SOU plynárenské Pardubice, přístavba dílny a učeben - 36

SŠ zemědělská Chrudim, rekonstrukce školního statku - 33

SOŠ a SOU Lanškroun, přístavba a modernizace učeben - 32,5

Střední škola chovu koní a jezdectví Kladruby nad Labem, rekonstrukce jízdárny a vybavení odborné učebny - 20

SPŠ Chrudim, strojní vybavení školních dílen - 20

Pramen: Pardubický kraj

Město Ústí nad Orlicí si chce ponechat zhruba třetinu areálu Perly, jednu budovu hodlá přestavět na dům dětí a mládeže, plánuje i Centrum rozvoje pro vzdělávání žáků základních a středních škol a veřejnosti a objekt s kulturním využitím. Většinu areálu radnice nabídne soukromým investorům, kteří mají zájem o výstavbu bytů a obchodů.

Další investice ve středních školách, které má podle plánů krajských radní platit Unie, už nejsou tak ambiciózní. Vedení elektrotechnické školy v Pardubicích v minulosti prosazovalo dostavbu historické budovy v centru, ale politici prosadili levnější řešení - modernizaci vysloužilého areálu Do Nového. Ta má stát 86 milionů korun.

Řada škol se díky dotacím dostane k lepšímu vybavení učeben. Například gymnázium Mozartova si za 10,5 milionu korun pořídí dvě interaktivní učebny matematiky. „Díky tomu vytvoříme dvě špičkové učebny nejenom pro výuku matematiky, ale i deskriptivní geometrie a výpočetní techniky,“ uvedl ředitel gymnázia Marek Výborný.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz