Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Slatiňan se vrací zvířecí ozdoba. Divocí koně Převalského

  15:55aktualizováno  15:55
Do opuštěné ohrady v zámeckém parku ve Slatiňanech na Chrudimsku se vrátí koně Převalského. Zoologická zahrada v Praze divoké koně odvezla letos na jaře, protože chyběly peníze na péči o ně. Nově se o zvířata budou starat památkáři.

Divocí koně Převalského opět oživí zámecký park ve Slatiňanech. | foto: Zoo Praha

"Pár koní by se tu měl objevit už brzy, ale převoz chceme udělat v tajnosti, potřebují klid, aby si tu zvykli. Byl bych rád, kdyby se lidé na ně přijeli podívat 6. listopadu, kdy připravujeme slavnostní uvítání. Naposledy také bude možné se podívat do prostor hippologické zámecké expozice," uvedl kastelán slatiňanského zámku Jaroslav Bušta.

Koně Převalského ve Slatiňanech byli mezi výletníky populární. Děti mohly vidět rozdíl mezi divokými a domestikovanými koňmi, kterých se na loukách kolem slatiňanského parku pasou desítky (o dočasném konci koní ve Slatiňanech čtěte zde).

Koně Převalského ve Slatiňanech

Do projektu návratu koní Převalského se Zoo Praha zapojila v roce 1998, kdy do aklimatizační stanice Tachin Tal v národním parku Gobi B odešel jeden hřebec a dvě klisny.

Jedna z těchto klisen - Zeta - zde žije dodnes a stala se matkou 7 hříbat. V roce 2000 odešla do parku Hustain Nuruu další klisna. Téměř tři čtvrtiny koní Převalského, kteří dnes žijí volně v přírodě, mají ve svém rodokmenu předka z Prahy.
 

Zvířata, dlouhodobě zapůjčená Zoologickou zahradou v Praze, oživila slatiňanský zámek už v roce 1993. Před sedmi roky pro ně zámecká nadace nechala vybudovat dvě dřevěné ohrady i s přístřešky. Nadace, která o koně pečovala, ale už peníze nemá. Nakonec se o ně budou starat památkáři.

Lidé už nebudou moci koně krmit

"Zbude to na nás. Pokud se najde sponzor, budeme jedině rádi, peníze totiž budou chybět jinde," uvedl Bušta. Památkáři nechali opravit a natřít dřevěnou ohradu. Navíc bude opatřena elektrickým ohradníkem, takže lidé už nebudou moci koně krmit. Krmení divokých koní ve Slatiňanech je přísně zakázáno. Klisna Chrudimka totiž před šesti lety uhynula po pozření jedovatého tisu.

Chov je o to zajímavější, že některá zvířata v budoucnu možná čeká návrat do původní vlasti - Mongolska - v rámci projektu návratu koní Převalského. Klisna Lima a hřebec Matyáš, kteří se narodili ve Slatiňanech, byli do národního parku rezervace Khomiin Tal na západě Mongolska převezeni letos v červnu.

"Není to tak, že koně v Mongolsku kdekoliv ve stepi vyložíte. Musíte mít vhodné místo, kde zvířata dokážou přežít, musí si na nové prostředí zvykat a musí být zajištěna jejich ochrana před vlky i lidmi," upozorňuje Jiří Volf, který v Zoo Praha třicet let vedl plemennou knihu chovaných koní.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Další z rubriky

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Najdete na iDNES.cz