Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích

Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích | foto: MF DNES

Do Pardubic míří 130 milionů z EU, mohly by skončit v silničním tunelu

  • 16
Pardubice mají šanci poměrně rychle vyřešit otázku, z čeho zaplatit vysněný silniční tunel mezi třídou Míru a Zelenou bránou. Evropské fondy totiž mají pro zvelebení centra města připraveno 130 milionů korun. Kromě magistrátu se o ně ale mohou hlásit také třeba hokejisté nebo skauti.

Šéfové magistrátu se teď musí rozhodnout, zda si o peníze "zahrají" s dalšími zájemci a případně na co peníze použijí. Zvelebení centra města je podmínkou.

Kromě zahloubení dnešní silnice, která odděluje hlavní třídu od Zelené brány a historického centra, přichází v úvahu ještě rekonstrukce samotné třídy Míru. "Obě dvě věci za to teoreticky můžeme stavět. Musíme se velmi brzy rozhodnout, zda do toho půjdeme," říká náměstek primátorky Jiří Rozinek.

Třída Míru v Pardubicích
Náměstí Republiky v Pardubicích
Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích
Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích

Vlevo jak vypadá třída Míru se Zelenou bránou a náměstí Republiky dnes, vpravo vizualizace s tunelem.

Zatím mluví opatrně, což má svou logiku. Kdo chce peníze z Bruselu, musí plnit jeho přísná kritéria. Že to není jen tak, se na magistrátu přesvědčili už při přípravě opravy plaveckého areálu. Ta totiž tak vázla, až se dotace museli radní vzdát a akvapark stavět za své.

"Projekt a veškerá dokumentace musí být bezvadně připraveny. Není možné jít do soutěže jen tak. My bychom ale potřebné dokumenty na obě zmiňované stavby měli dát do kupy poměrně snadno," uvedl Rozinek.

Nejdřív schovat silnici, pak až řešit lavičky

Přitažlivé město

Integrovaný plán Přitažlivé město umožňuje Pardubicím čerpat do roku 2013 evropské prostředky z Regionálního operačního programu v celkové výši 400 milionů korun. Zatím nákladem téměř 36 milionů korun přestavěn sportovní areál TJ Sokol Pardubice Na Olšinkách. Před dokončením je také Integrační centrum sociálních aktivit za zhruba 67 milionů korun, i stavba sportovního areálu v Dašické ulici, který nakonec vyšel asi na 53 milionů korun.
Projekty na předepsaném formuláři je možno zaslat poštou na adresu města, nebo doručit osobně na podatelnu magistrátu do 31. srpna 2011. Konečný verdikt o tom, který plán dostane nakonec zelenou, pak má Regionální rada, jejímž předsedou je hejtman Radko Martínek.¨
Podrobnosti na webu www.pardubice.eu

Pokud se tedy město do boje o miliony pustí, dá se počítat s tím, že přednost dostane zahloubení silnice na náměstí Republiky. Radní o něm v poslední době mluví častěji a také podle odborníků je třeba dříve vyřešit propojení hlavní pardubické ulice se starým městem a až pak lavičky a stromky.

"Podle mě je náměstí Republiky daleko důležitější než pěší zóna na třídě Míru. Samozřejmě, ta je v dezolátním stavu a neslouží svému účelu, tedy pohybu lidí. Ovšem to vše považuji spíše za kosmetické věci. Daleko důležitější je spojit třídu Míru a Pernštýnské náměstí. Pokud se to totiž nepovede, nějaké lavičky na třídě Míru nic nezachrání," uvedl třeba brněnský architekt Jaromír Walter, podle jehož projektu by se střed krajského města měl měnit k lepšímu.

Otázkou však je, jestli se město k penězům dostane. Až do konce srpna se do soutěže o 130 milionů na zvelebení centra mohou přihlásit totiž různé subjekty, třeba sportovní kluby, skauti a podobné organizace.

Všichni musí usilovat o zvýšení kvality urbanizovaného prostředí ve středu města, nebo zlepšení nabídky trávení volného času, nebo zlepšení kvality sociálních služeb. Projekty musí doporučit radní a mají šanci získat až 85 procent nákladů na stavbu či přípravu.