Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté konečně objevili Litomyšl. Na zámek jich přišlo přes 50 tisíc

  12:26aktualizováno  12:26
Litomyšl dokončuje investici za 400 milionů korun, která umožnila obnovit památky v okolí renesančního zámku. Teď se ukázalo, že do města loni dorazilo i něco důležitějšího než peníze z Unie. Turisté.

Litomyšlský zámek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

I když má Litomyšl s renesančním zámkem UNESCO, protáhlým barevným náměstím a Klášterními zahradami skvělý zvuk, turisté jako by léta váhali, zda opravdu mají přijet. Nová čísla o návštěvnosti zámku naznačují, že se už rozhodli. Zatímco v roce 2012 přišlo na zámek 27 tisíc turistů, loni jich bylo přes 51 tisíc.

„Je to úžasné číslo. Nikdy v historii si expozice zámku neprohlédlo více lidí. A to jsem si před sezonou přála, abychom překonali magickou hranici 40 tisíc návštěvníků,“ řekla kastelánka litomyšlského zámku Zdeňka Kalová.

Návštěvnost památek se zvýšila v celém Pardubickém kraji, ale nikde tak výrazně jako právě v Litomyšli.

Všem památkám pomohla loňská mírná zima, v Litomyšli navíc byla dokončena obnova památek kolem zámku, na kterou jsou lidé zvědavi. Diváci festivalu Smetanova Litomyšl mají v ceně vstupenky i prohlídku zámku.

Ve městě se také děje stále více akcí. Jednou z nejpopulárnějších je otvírání lázeňské sezony, přičemž Litomyšl sice nemá termální prameny, ale chlubí se tím, že má lázně ducha.

Město si oblíbil Svěrák i Vávra

„Když se řekne, že máme zájezd do Litomyšle, tak se mi srdíčko zaraduje, protože to je tak krásné město, a navíc ho mám spojené s tolika lidmi, které mám rád,“ řekl při loňské akci Zdeněk Svěrák.

Litomyšl má také stále lepší image, Zdeněk Svěrák není jediný, který Litomyšl propaguje. Architekt David Vávra o ní vloni prohlásil, že je nejkrásnějším městem v zemi, režisér a jeden z autorů cyklu Šumná města Radovan Lipus tam jezdí na dovolenou.

To, že jezdí do města víc turistů, se nepozná jen ze statistik.

Kolik turistů si loni prohlédlo památky

zámek Litomyšl  51 tisíc  
                             + 41 %

soubor Vysočina 74 tisíc
                              + 26 %

hrad Svojanov 51 tisíc
                              + 23 %

zámek Slatiňany 24 tisíc
                              + 23 %

Kunětická hora 37 tisíc 
                             + 21 %

Zdroj: ČTK

„Je tady celá řada nových obchůdků s dárkovými předměty. Přijíždějí sem lidé, kteří jsou ochotni si koupit hrníček s nápisem Litomyšl, hodně nám pomohly lázně ducha, ale i gastrofestival, i když samozřejmě festival Smetanova Litomyšl je nejdůležitější,“ řekla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

Ale jsou tu i další tvrdá čísla, potvrzující příliv turistů. Litomyšl s využitím zbytkových dat mobilních telefonů zjistila, že ji během tří dnů v době konání lázní ducha navštívilo 13 tisíc lidí. „Z pohledu desetitisícového města je to vysoké číslo,“ řekla Severová.

Když byl v roce 1999 zapsán zámecký areál na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, v Litomyšli čekali na davy turistů. Ty ale nedorazily. Naopak, návštěvnost zámku pomalu klesala. Nyní se trend obrátil.

„Další zvyšování počtu návštěvníků zámku je možné, ale za cenu, že v exponovanějších dnech, jako je sobota, budou prohlídky masovější. To si snad ani zámek nezaslouží, nechceme být masovou památkou, kterou projde za rok 150 tisíc lidí,“ řekla kastelánka.

V Pardubickém kraji je stále nejnavštěvovanější památkou Soubor lidových staveb Vysočina s populárním skanzenem roubenek Veselý Kopec.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Najdete na iDNES.cz