Současný hejtman Martin Netolický chce udržet svůj post, krotká opozice mu jeho snahy nekomplikuje.

Současný hejtman Martin Netolický chce udržet svůj post, krotká opozice mu jeho snahy nekomplikuje. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Potvrzeno. O přízeň voličů bude bojovat v krajských volbách 22 stran

  • 3
Schváleno a potvrzeno, nyní stačí jen tisknout volební lístky. Minulý týden se definitivně uzavřely kandidátky pro krajské volby 2016. Jasné je, že v Pardubickém kraji bude kandidovat 22 uskupení. Na úspěch v podobě proniknutí do zastupitelstva má však naději jen třetina.

Poslední šance na změny na kandidátkách pro říjnové krajské volby je pryč. Některé politické subjekty ještě minulý týden těsně před uzávěrkou doplnily kandidáty pro podzimní volby do zastupitelstva Pardubického kraje, ale jednalo se jen o kosmetické změny. Možnost využily Národní demokracie a KSČM.

„Jména přibyla na konci kandidátních listin na pozicích náhradníků. Na prvních pozicích kandidátek se nic nezměnilo,“ řekla Klára Norková z organizačního a právního odboru krajského úřadu.

Jasné tak je, že do krajských voleb v Pardubickém kraji se zaregistrovalo 22 subjektů, včetně všech stran ze současného krajského zastupitelstva. V roce 2012 bylo kandidujících stran, hnutí a koalic o tři méně.

ČSSD, která minulé volby v kraji vyhrála, opět na pozici lídra postavila současného hejtmana Martina Netolického. Lídrem Koalice pro Pardubický kraj je znovu Roman Línek. Hnutí ANO, které kandiduje poprvé, vybralo do svého čela náměstka primátora Jana Řehounka.

Silní budou i komunisté

ODS vsadila na Michala Kortyše, jenž zastává funkci místostarosty v Litomyšli na Svitavsku. Komunisté si vybrali krajského zastupitele Jana Foldynu. Za TOP 09 je nejvýše nasazeným primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické nemocnice a poslanec Jiří Skalický.

Podle všech dostupných průzkumů by se měly o vítězství utkat ČSSD, ANO 2011 a Koalice pro Pardubický kraj. Tři favority by do zastupitelstva mohli podle odhadů doprovodit ještě komunisté, ODS, Soukromníci a SPO. Phoenix Research pak dává šanci ještě Východočechům a koalici Pro otevřený kraj (zelení, Piráti a Změna). Další strany mají v průzkumech nízké preference.

Která uskupení kandidují v Pardubickém kraji

Která uskupení kandidují v Pardubickém kraji ANO 2011, Pro otevřený kraj - piráti, Zelení, Změna, ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj (KDU-ČSL, SNK, Evropští demokraté a politické hnutí Nestraníci), KSČM, Komunistická strana Československa, Moravané, Ne ilegální imigraci -peníze raději pro naše lidi , ODS, Svobodní a soukromníci, TOP 09, Starostové a nezávislí, Volte Pravý Blok , SPD, Národní demokracie, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Koruna Česká, Úsvit s Blokem proti islamizaci, Koalice Republikánů Miroslava Sládka, Patriotů České republiky a HOZK, Naše Pardubice, Východočeši, Nezávislí, Patrioti, Osobnosti Pardubického kraje (SPO, Pardubice pro lidi a Hnutí osobnosti kraje).

„Vnímám to tak, že to je mezi námi, sociální demokracií a lidovci. Jednak jsme největšími soupeři o výhru, ale zároveň budeme nejspíše partnery i v budoucí koalici,“ uvedl lídr ANO a náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

„Tři favorité jsou zřejmě jasní, ale rozhodně bych nezapomínal na komunisty. Určitě budou také silní,“ doplnil hejtman a první muž krajské ČSSD Martin Netolický.

Před čtyřmi roky získala Koalice 17,74 procenta hlasů a skončila těsně třetí za druhými komunisty (18,86 %) a vítěznou ČSSD (21,31 %).

Pardubický kraj v tomto volebním období vede ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj a SPO s tichou podporou komunistů. Opozice reprezentovaná ODS a TOP 09 s podporou Starostů byla poměrně krotká a nijak zásadně radním život nekomplikovala. Na území kraje se odehrají také senátní volby. Volit se bude na Pardubicku a Ústeckoorlicku.

,