Náměstek primátorky za Pardubáky František Brendl zastává názor, že "všichni jsme pravděpodobně podvodníci".

Náměstek primátorky za Pardubáky František Brendl zastává názor, že "všichni jsme pravděpodobně podvodníci".

Na podvody s úvěry upozorňoval i šéf Dopravního podniku, ale marně

  • 4
Obviněný Martin Chovanec skončil vazbě. Je jedním z pětice mužů z Pardubicka, které policie podezírá z rozsáhlého podvodu, při němž připravili kolem dvou tisíc lidí z celé republiky o téměř 15 milionů korun. Další čtyři jsou vyšetřováni na svobodě. Hrozí jim vězení od pěti do deseti let.

Šestadvacetiletý Martin Chovanec je podle policie hlavou celé skupiny, která prostřednictvím několika obchodních společností nabízela, že zájemcům zprostředkují půjčku nebo úvěr, i když to nemínili splnit. ¨

Vybírali vratné zálohy, které ale nevraceli, a po vypovězení smluv se ještě pokoušeli inkasovat od klientů smluvní pokuty. Svou nabídku skupina inzerovala na internetu.

Martin Chovanec po celou dobu seděl v dozorčí radě Dopravního podniku města Pardubic a kontroloval jeho hospodařenív. Ředitel městské akciovky Tomáš Pelikán upozorňoval představenstvo městské akciovky, že do jeho kanceláře chodí podvedení lidé domáhat se peněz.

Konec Chovancova působení v Dopravním podniku zřejmě přivolá až jeho zatčení a obvinění.

Všichni jsme pravděpodobní podvodníci

Členové koaličního sdružení Pardubáci, kteří svého člověka do dozorčí rady dosadili, se dovolávají presumpce neviny.

"Teprve se ukáže, jestli jsme mu sedli na lep. Presumpce neviny snad stále funguje, všichni jsme pravděpodobní podvodníci," uvedl šéf Pardubáků František Brendl.

"Dokud ho neodsoudí soud, tak je nevinný," dodal místopředseda Pardubáků Ondřej Hlaváč.

Jenomže preventivní odvolání člena dozorčí rady není žádný trest, u kterého by se museli politici bát, že by se dopustili "justičního omylu".

Z toho, co vyprávěl ředitel Pelikán, muselo být každému jasné, že činnost desítek Chovancových firem pravděpodobně nebude zcela slučitelná s dohledem nad hospodařením městské společnosti.

Přesto se mladý podnikatel nemusel obávat, že by přišel o svůj post, který dostal za podporu Pardubáků při volbách.

Navíc kdyby strana, která sedí ve vedení radnice, projevila vůli, mohla si více informací o Chovancových aktivitách snadno zjistit. Internetový vyhledávač vyhodí stovky odkazů na komentáře lidí, kteří naletěli na slib získání úvěrů a přišli tak o tisíce korun.

"Pozor na tuto firmu. Vybírají jen poplatky, nechají vás podepsat smlouvu, ale úvěr nikdy nedostanete," píše v internetové diskusi jeden účastník. Další se přidávají se zkušenostmi, jak si od nich Chovancova firma nechala zaplatit 7 200 korun za slib získání úvěru.

Podobnou rešerši internetových zdrojů si však nikdo z Pardubáků neudělal. Anonymní debaty sice nejsou důkazem podvodného jednání, ale stovky lidí, kteří se shodují, že byli okradení, by mohly odpovědné lidi přimět alespoň k opatrnosti.

 "Možná to byla chyba, ale my nejsme žádná tajná služba, abychom si mohli prověřovat aktivity našich lidí," dodal Hlaváč.

Na podivného podnikatele ukazoval i poslanec Bárta

To, co neviděli, nebo nechtěli vidět, lidé, kteří mají na starost správný chod Dopravního podniku, neušlo šéfovi strany Věci veřejné Vítu Bártovi. Ten už v únoru letošního roku na svých stránkách uvedl zprávu, která popisuje Martina Chovance jako podvodníka.

"CPE Credits of private Equity pod příslibem snadno dosažitelné půjčky láká od důvěřivých občanů peníze, jako jakousi údajně  vratnou zálohu zhruba od čtyř do patnácti tisíc korun podle výše požadované půjčky a následně těmto lidem sdělí, že jejich půjčka nebyla schválena," píše Bárta na svém webu.

Poslanec šel dokonce tak daleko, že na uvedené skutečnosti upozornil odpovědné lidi, ovšem bezvýsledně.

"Člen VV Pardubického kraje posílal dotaz ve věci podnikání pana Chovance na Dopravní podnik. Stalo se tak začátkem února," uvedl Bárta.

Stejně tak se poslanec podivil nad tím, kdo může v Pardubicích sedět ve vedení městské akciovky. "Považujeme za skandální, že podnikatel používající přinejmenším neetické obchodní praktiky dozírá na veřejné prostředky," uvedl Bárta.

Jeho snaha upozornit na Chovance však skončila u ředitele Dopravního podniku Tomáše Pelikána. Tedy u člověka, který sám dobře věděl, koho mu do dozorčí rady Pardubáci dosadili.

Jejich předseda František Brendl však okradené lidi označil za anonymní stěžovatele a tím pro něj věc skončila.

"Všechno, co jsem se o Chovancovi dozvěděl, bylo na bázi: Říká se, že ... Ale nikdy se nestalo, že bychom byli konkrétními lidmi upozorněni na podvodníka v dozorčí radě Dopravního podniku," uzavřel Brendl.