Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svátek památek zve do katakomb, pivovarských sklepů i na šumnou procházku

  7:50aktualizováno  7:50
Budovy pod památkovou ochranou. Lidé kolem nich chodí, ale často si nenajdou chvíli poznat jejich historii, natožpak spatřit je zevnitř. Příležitostí k tomu jsou Dny evropského dědictví, tedy čas otevřených dveří památkových objektů, včetně těch obvykle nepřístupných.

Machoňova pasáž. Jedna ze zastávek sobotní procházky po pardubických památkách.

Ke každoročnímu cyklu akcí se o minulém víkendu přihlásily Chrudim, Litomyšl, Vysoké Mýto a některá další místa. Jiná zvou návštěvníky na své programy o nastávajícím víkendu. Nejširší nabídku předkládají Pardubice. Navíc v řadě případů sympaticky spojenou s pohybem.

Klub přátel Pardubicka zve zájemce v sobotu na náměstí Čs. legií, kde ve 14 hodin začíná „Komentovaná vycházka po zajímavostech pardubické architektury 20. století“. A bude to „šumná“ akce, neboť cílem je přiblížit památky novodobé, většinou z dvacátého století.

„Na třídě Míru se blíže seznámí s prvorepublikovými stavbami, například s Machoňovou pasáží, několik zajímavých staveb z tohoto období je na náměstí Republiky, dojdeme k sokolovně, potom na Čechovo nábřeží za Prokopovým mostem, kde začala výstavba ve dvacátých letech, skončíme u Automatických mlýnů,“ řekl jednatel klubu Jan Řeháček.

V sobotu je na programu v Pardubicích ještě několik dalších akcí. Nejprve to bude v 11 a 13 hodin přednáška historika Františka Šebka o historii Paláce Hybských na náměstí Republiky (vchod ze třídy Míru).

Příznivci tajemnějších prostor mohou využít nabídku prohlídky katakomb kostela Zvěstování Panny Marie na Komenského náměstí od 14.30 do 17 hodin. Ovšem neměli by zapomenout vzít s sebou baterku či „čelovku“. Ve stejném kostele zazní od 16 hodin koncert s názvem Hrátky se Šmidlátky.

Fotogalerie

Neobvyklou akci nabízí i Ekocentrum Paleta. Má název Pátrací hra po stopách minulosti.

„Trasy hry provedou návštěvníky nejen po stopách pardubické historie. Manuál s mapkou si návštěvníci vyzvednou v environmentálním centru Natura Park na nábřeží Chrudimky, kde je výchozí bod hry. Délka trasy cca 1,5 - 2 hodiny. Akce je vhodná pro děti a jejich doprovod,“ uvedl ředitel ekocentra Miroslav Mikovec.

Pořadatelé jsou na zájemce připraveni po oba víkendové dny od 12 do 21 hodin.

Vyrazit lze na koncerty i autoveterány

V neděli bude možné se více dozvědět o památkách starších. A to při exkurzi po městské památkové rezervaci s odborným výkladem historika Františka Šebka. Sraz zájemců bude před radnicí na Pernštýnském náměstí ve 14 hodin.

„Spousta Pardubáků si neuvědomuje, že je historické jádro města z celostátního hlediska perlou,“ říká Šebek.

Další dávku historického poučení nabízí v neděli od 16 hodin komentovaná procházka po pardubických kostelech s výkladem o jejich historii pořádaná Farností Pardubice. Sraz účastníků bude v 16 hodin v kostele sv. Bartoloměje.

Příhrádek připomene první republiku autoveterány. Východočeské divadlo Pardubice zve na Velký návštěvní den s prohlídkami začínajícími ve 13 a v 15 hodin. Představí nejen zákulisí divadla, ale i jednotlivé divadelní profese.

Východočeská galerie na zámku zve od 15 hodin na autorem komentovanou prohlídku výstavy Daniel Balabán/Tanec života.

Své návštěvníky si jistě najdou i odpolední komentované prohlídky Pardubického pivovaru, spojené s ochutnávkou v ležáckých sklepích.

Dny historického dědictví si připomínají i některá menší města. Synagoga v Heřmanově Městci přivítá v neděli od 17 hodin koncert Tančící housle, jež pořadatelé charakterizují jako „tance národů světa v podání houslí s doprovodem klavíru“.

Dny evropského dědictví

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) každoročně v měsíci září pro veřejnost zpřístupňují co nejvíce zajímavých a výjimečných památek, budov, objektů i prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo celé nepřístupné. Nesoustřeďují se pouze na prohlášené historické památky, jako jsou hrady, paláce či katedrály, ale snaží se dosáhnout mnohem dále tak, aby byly zahrnuty i různé jiné objekty - národní parky, uhelné doly, vykopávky či rekonstrukce původních staveb, protiletadlové kryty, zříceniny či parníky. Otevírají dveře soukromých i veřejných budov (radnice, budovy soudů, školy, kanceláře, obytné domy), které nebývají přístupny veřejnosti, nebo pouze příležitostně a částečně.

Zámek v Chrasti rovněž na Chrudimsku zve na propojení EHD s významným výročím republiky. A to jednak od 18 hodin komponovaným hudebním programem akordeonistky a loutnisty s názvem Hudba v myšlenkách Masarykových a také otevřením výstavy Život za první republiky, která bude otevřena do konce října. Výstava přiblíží období první republiky, oblasti běžného života i života na chrasteckém zámku.

„Oživlá historie aneb lanškrounské památky, jak je neznáme“. Tak se nazývá chystaný nedělní program EHD v Lanškrouně. Součástí neobvyklé prohlídky historických památek mezi sedmnáctou a dvacátou hodinou bude například návštěva jinak zavřeného kostela nebo zámku. Sraz bude před parkem Petra III. Jelita u kostela sv. Máří Magdalény.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Najdete na iDNES.cz