Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubické divadlo uvede Hoří, má panenko i Shakespearovo drama Othello

  7:54aktualizováno  7:54
Jeden odchod, jeden návrat, osm nových inscenací. Tak by se daly shrnout plány na novou sezonu, které v úterý představilo Východočeské divadlo.

Nová sezona Východočeského divadla Pardubice nabídne také adaptaci proslulého filmu Hoří, má panenko! l | foto: © Filmové studio Barrandov / Jaromír Komárek

Adaptace úspěšného filmu, autorská hra o mnichovi, který ovlivňoval ruského cara, nesmrtelný příběh o žárlivosti nebo třeba muzikál s tématem krocení zlé ženy. Takový je dramaturgický plán, který pro městskou scénu naposledy sestavil dramaturg Zdeněk Janál. S koncem této sezony se totiž s Východočeským divadlem rozloučí.

„Změny v divadle jsou na dramaturgických postech po několika letech poměrně časté. Naše společná dohoda na ukončení spolupráce je pro obě strany prospěšná, myslím, že jak divadlo, tak i já po šesti sezonách potřebujeme nové impulsy. Rozcházíme se v dobrém a plánujeme další spolupráci, ale už ne na bázi angažmá,“ řekl ke svému odchodu Zdeněk Janál.

Vystřídá jej lektorka Anna Hlaváčková, v prosinci se navíc do Pardubic vrátí bývalá dramaturgyně Jana Pithartová.

107. sezona sestává z osmi premiér, dvou na malé scéně, šesti na hlavním jevišti. „Snažili jsme se najít široké spektrum žánrových témat pro všechny diváky,“ uvedl Janál. Repertoár tak obohatí nový muzikál, tragédie, několik komedií i adaptace filmu.

První premiérou bude Normální debil

Stalo se již tradicí, že některé inscenace z cyklu Inprojekty, které divadelníci prezentují v podobě scénického čtení na Malé scéně ve dvoře, přejdou v dalším roce v plnohodnotné představení. Nejinak tomu bude i v případě první premiéry nové sezony - režisér Robert Bellan nastuduje v komorním prostředí svou hru Normální debil, která přinese Bellanův pohled na dětství strávené v socialismu.

S velkým příběhem se na hlavní scénu po několika letech vrací častý host režisér Petr Kracik, pod jehož vedením bude intrikám prohnaného Jaga neúspěšně čelit Shakespearův mouřenín Othello.

Kmenový režisér Východočeského divadla Petr Novotný chystá dvě inscenace. Nejprve prostřednictvím adaptace filmu Hoří, má panenko! zavede diváky na tradiční hasičský bál, kde nebude chybět rozkradená tombola či volba královny plesu, a poté do Ruska do rodiny posledního ruského cara Mikuláše II. a jeho magického rádce Rasputina. Hru pod pseudonymem Petr Abraham napsal režisér Novotný.

107. sezona divadla

Normální debil režie: Robert Bellan

Othello režie: Petr Kracik

Hoří, má panenko! režie: Petr Novotný

Živý obraz režie: David Šiktanc

Třikrát život režie: Milan Schejbal

Kiss me, Kate! režie: Kateřina Dušková

Lovecké scény z Dolního Bavorska režie: Filip Nuckolls

Rasputin režie: Petr Novotný

Po úspěšných inscenacích Mezi nebem a zemí a Don Juan se představí režisérka Kateřina Dušková, jež pro velkou scénu nastuduje muzikál Kiss me, Kate!, který vznikl na motivy komedie Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy. Stejně jako Duškovou, i režiséra Milana Schejbala čeká v pardubickém divadle třetí hostování, tentokrát s komedií Yasminy Rezy Třikrát život.

Vedení divadla bude i v příští sezoně spolupracovat s novými režiséry - na Malé scéně ve dvoře se představí David Šiktanc, jenž v české premiéře uvede Mayenburgův Živý obraz. Jaký život může mít homosexuál v německé vesnici plné drsných poměrů a vztahů po skončení druhé světové války, vypráví kontroverzní drama Martina Sperra Lovecké scény z Dolního Bavorska, které připraví režisér Filip Nuckolls.

Žádná premiéra se tentokrát neuskuteční na letní scéně pardubického divadla. „Na Kuňce zůstanou Limonádový Joe i Kráska a zvíře, dohodli jsme se, že tam nic dalšího pro novou sezonu hledat nebudeme,“ dodal Janál.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Vichr na Svitavsku sroloval plechovou střechu mlýna, hasiči ji strhli

V Městečku Trnávka hasiči likvidovali následky silného větru, který utrhl...

Hasiči v neděli po poledni zasahovali v obci Městečko Trnávka na Svitavsku, kde se utrhla střecha mlýnu. Srolovaný...

Najdete na iDNES.cz