Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diváci na Králicku stále nemají digitální vysílání, televize jim zrní

  17:48aktualizováno  17:48
Vypnutí analogového vysílání odřízlo od televizního programu diváky v okolí Králík a Jablonného nad Orlicí. Kdo se chce dívat na televizi, musí si koupit satelit. Digitální signál je podle místních velmi slabý a kolísavý.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Signál je nekvalitní, velmi kolísá vlivem počasí. Některé dny není signál vůbec zachytitelný, případně se obraz neustále rozpadá," stěžují si ve svém společném dopise starostové a starostky osmi obcí a dvou měst.

"V Moravském Karlově je signál mizerný, skoro nulový, nedosáhne sem vůbec. Zrnění je tak velké, že se na to nedá dívat. Nebývá, než instalovat satelity," řekla například obyvatelka jedné z osad Červené Vody Marie Davidová.

S výsledky měření intenzity signálu organizované Českou televizí lidé v této oblasti nesouhlasili, proto si obce připravily vlastní měření, které potvrdilo nekvalitní příjem. V centru měst je navíc přechod na satelitní systém problematický, regulativy památkové zóny nedovolují umístění satelitních přijímačů. Špatný signál z vysílače Praděd navrhují obce nahradit lepším, výměnou zařízení převaděče na Suchém vrchu.

"Vysílač Praděd pokrývá svým signálem velké území snad od Hronova po Hulín, ale my jsme ve stínu, takže když tady proběhlo počátkem roku měření, tak radiokomunikace zjistily, že jen 25 procent domácností je signálem pokryto dostatečně," řekl jablonský starosta Miroslav Wágner.

V problematických místech se staví dokrývače

Stížnosti Jablonného uznala i Česká televize. "Už jsme u Českých radiokomunikací objednali výstavbu digitálního dokrývače v místě stávajícího na okraji Jablonného nad Orlicí. Jeho spuštění je možné očekávat do 2 až 3 měsíců," uvedl systémový inženýr České televize Karel Moulík.

Urgence nekvalitního digitálního signálu se tedy nakonec vyplatila. Ale bohužel jenom u části obcí z těch, které si postěžovaly. Podle Karla Moulíka je pokrytí signálem na Králicku dostatečné, i když méně kvalitní. Budování dokrývače na Suchém vrchu, který dosahuje výšky téměř tisíc metrů nad mořem, Česká televize zatím nepodporuje. To se samozřejmě lidem na Králicku nelíbí.

"Když už lidé musí platit veřejnoprávní televizi drahé poplatky ze zákona, tak by měli mít nárok ji také vidět a slyšet," řekl králický místostarosta Antonín Vyšohlíd.

K místům se špatným příjmem signálu patří i Letohrad a jeho nejbližší okolí, kde se právě v těchto dnech dokončuje nový místní vysílač. České radiokomunikace televizní dokrývač umístěný nad místním zemědělským družstvem spustí ve čtvrtek příští týden.

Špatný signál je i v Letohradě, Dlouhé Třebové či Ústí nad Orlicí. V Ústí se situaci snažila řešit radnice nabídkou vlastní zpoplatněné kabelové televize.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Najdete na iDNES.cz