Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu
Zobrazit příspěvky: Doporučované
Čekáme na více doporučených příspěvků
Všechny podle vláken Všechny podle času

J90a10n 45B65a50j34u56s 5317344586531

Reaguji na nedávný článek v MF DNES o nekvalitním provádění protipovodňových opatření v Žamberku. Dovolím si pár faktů k činnosti Povodí Labe (PLA), tak jak jsem je zažil na vlastní kůži jako občan Ústí nad Orlicí.

Jedním z projektů, do kterého se PLA zapojilo, je stanovení map záplavových území a map aktivních zón záplavového území (AZZÚ). Tento projekt je dotován EU. Pro tvorbu map byly schválené směrnice, ale obě území se zakreslují najednou do stejných map a jejich výpočet využívá stejné datové podklady. Nesrovnalosti se mne dotýkaly.

Mé protesty MÚ Ústí n/O v roce 2015 nepodpořil.Mapy v oblasti Chocně byly opraveny. V České Třebové byly mapy opraveny také. V horním toku Tiché Orlice proti nepřesnostem map protestovala města Králíky, Žamberk, Jablonné nad Orlici a firmy VaK a Isolit-Bravo. Mapy, s výjimkou okolí našeho města byly přepracovány. Pracovníci PLA nejsou schopni zodpovědět otázku, jak je možné, že 100letá voda zaplaví větší území, než voda 200letá. V důsledku takto zakreslených map jsou některé pozemky a domy zahrnuty do záplavového pásma 100leté vody. Můj pozemek byl zahrnut do AZZÚ, protestoval jsem.Směrnice pro stanovení AZZÚ jednoznačně stanovuje, že prvotním podkladem při tvorbě map jsou informace o historických povodních. Pracovník PLA při jednání přímo na místě prohlásil, že PLA fotografie z roku 1997 z místa povodně nezajímají a odmítl se na ně i podívat. Veřejnost byla na zasedání zastupitelstva informována o chystaném projektu. Různé zdroje uvádějí výšku investic 500 až 800 milionů korun. Jde mimo jiné o výstavbu protipovodňových zdí v délce 3309 m, hrází v délce 422 m a vykácení 409 stromů.Vzhledem k tomu, že příspěvek z městské kasy bude 15% a po 10-ti letech má daná stavba přejít do majetku města včetně povinností údržby, asi by se město mělo více zajímat o dané řešení, aby nedopadlo tak jako v Žamberku, nebo ještě hůře. Mimo jiné bude také nutno v rámci výstavby betonových hrází přeložit část nově zbudované kanalizace.

0/0
doporučit
19.1.2018 9:21Najdete na iDNES.cz