Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Váš exodus? Nevěříme, vzkazují nemocnice lékařům hrozícím výpovědí

Kampaň nespokojených lékařů, kteří hrozí nemocnicím hromadnou výpovědí, pokračuje. Pod heslem "Náš exodus, váš exitus?" požadují plat 70 tisíc korun pro kvalifikované lékaře. Jinak prý ke konci roku až třetina z nich odejde. Ředitelé nemocnic ale o hrozbě pochybují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rame pane

nj, letos chteji 70 000, pristi rok 100 000, a pak 200 000

proc ne, jen by me pak zajimalo, proc uz davno nejsou za hranicemi :-)

0/0
15.12.2010 14:33

Jahtone

fandím

Fandím jim já si myslím ,že je to jeden z nejtěších oborů vůbec .Rozhodně politikům bych odebral ,lékařům přidal !

0/0
4.10.2010 10:19

mašlomcha

Lékaři by měli přestat závidět a mesi musí uvědomit,

 že je živíme my ČEŠTÍ pacienti ne němečtí.

Celá ta akce s exodem pramení z obyčejné závisti, že si někde lékaři (třeba v Německu) vydělávají mnohem více. Ale je třeba zachovat postupnost. Nejdříve se musí zvýšit příjmy nás všech českých pacientů, tedy těch, kteří platíme služby lékařů. Až potom si budeme moci dovolit služby lépe platit. Ne naopak. Zatím však naše výkonnost (produktivita) nedosahuje té vytoužené německé. Prostě těch 40 let náskoku je pořád vidět. Zatím  se lékaři musí smířit s tím, že budou léčit mnohem méně vydělávajícího českého pacienta, a že tudíž i mzda českého doktora bude podle toho mnohem nižší, než kdyby léčil německého pacienta. To je matematika a tudíž pravda.

Samozřejmě závidět se nikomu nezakazuje, ale nesmí se to přehánět. Snad si organizátoři exodu nemyslí, že se právě v Čechách zblázníme a začneme lékaře honorovat stejně jako v Německu? Na to bychom se museli pořádně zadlužit.  Stačí, že to ujelo od reality v realitách.

0/0
1.10.2010 21:43

Mahas

Re: Lékaři by měli přestat závidět a mesi musí uvědomit,

hm, jabka a hrusky by vam scitat sly dobre :-) Ale cesti lekari tady soustavne poslednich deset let tvrdi, ze chteji pomerove stejne to. co maji lekari na zapad od Chebu.... Ne absolutne, ale pomerove... Tedy, aby lekar bral 3x nasobek prumerneho platu, pokud je atestovany, ma zkusenosti ( 10 let ) a je zamestnanec... Nic vic... Mate pocit, ze tohle je to same, jako jste to napsal vy? Ja ne... a ono to asi nebude tak masove, jak se to propaguje, ale pokud aspon 30%-40% z nich odejde, pojistovny budou mit argument proc nektera oddeleni nebo nemocnice zavrit... A ze by to rady udelaly, to si piste :-)

0/0
2.10.2010 12:13

JuraKot

Silné řeči

Lékaři mají silné řeči, protože si mohou vzít pacienty jako rukojmí.

0/0
30.9.2010 19:09

huhu007

Re: Silné řeči

ale ale hošku, komu platíš zdravotní pojištění, přímo doktorům? Já myslím, že to po tobě pod hrozbou sankcí vymáhá státní úředník, čili pokud si tě někdo bere jako rukojmí, je to především stát. Ostatně, bere si kupříkladu ČEZ za rukojmí lékaře, když nezaplatí za elektriku a oni mu ji odpojí? Pokud vím, tak navzdory krizi se cena elektrické energie zvyšuje o 12% pro domácnosti a 25% pro firmy aniž by to zvedalo tvoje pivní emoce. A můžeš být navíc rád, že se problémy ve zdravotnictví začínají řešit nyní, jelikož kdyby se začaly řešit později, bylo by to pro vás ještě bolestnější. No a pokud závidíš, měl ses taky líp učit, aby sis mohl brát někoho jako rukojmí. Jinak ti bohužel nezbývá než toči klikama v Kolbence a závistivě nadávat, jak je svět zlej.

0/0
30.9.2010 21:11

puk

Souhlasím, ať mají 70000 Kč měsíčně, ale

ať platí takové daně, aby důchodce měl odpovídající důchod. To znamená platy i důchody jako v Německu. Ale v tom případě budou muset platit 90 procent daň, a ne 50, jak je tomu dnes. A samozřejmě si budou muset zaplatit celá studia.

0/0
30.9.2010 17:42

masoreti

možná se můj názor nebude mnoha lékařům líbit,

ale mám za to, že vaše odchody nebudou mít na kvalitu poskytované péče vliv. osobně se nesetkávám s tím, že bych nějak pociťoval např. nedostatek specialistů. kam chodím, není problém domluvit brzký termín, např. dnes jsem na první zavolání sehnal orl, který byl ochoten mě vzít ještě dnes. spíš si myslím, že doktorů je u nás přebytek, např. z nových členů eu vedeme na počet obyvatel zcela jasně. problém bude asi v tom, že začala fungovat regulace a mnoho lékařů, oddělení bude bez práce. jestli odejdou tři tisícovky bude to znamenat úsporu tak 1-2 mld v systému, které pak můžou dát těm, co zůstanou. zvýší limity a mnoho lékařů určitě rádo jejich kartotéku převezme. další pozitivum vidím v tom, že mnozí sice budou dělat v německu, ale peníze co tam vydělají utratí nakonec u nás doma. 

0/0
30.9.2010 14:32

Grimkin

Re: možná se můj názor nebude mnoha lékařům líbit,

Neutratí. Ti mladí, co jsem s nimi na koleji, tam zůstanou, založí rodiny, pořídí si bydlení, sem se vrátí jen občas za rodiči. Děti už budou např. Němci, ti se pak už vůbec nevrátí. Je smutné, když 25letý lékař/ka začíná v nemocnici a bere méně než prodavačka, úřednice, strážník nebo někdy i dělník, ačkoli se roky a pak stále dál musí vzdělávat. Nikdo ani nevidí tu dřunu při studiu, minimálně 6 let makání.

Průšvih bude, že mladí odejdou, nemají tu perpsektivu, nic je nedrží... a staří postupně doslouží a půjdou do důchodu...

0/0
30.9.2010 14:48

masoreti

Re: možná se můj názor nebude mnoha lékařům líbit,

no uvidíme. mám jiný názor. ale i kdyby, holt se s tím budeme muset smířit. pravda je taková, že my, soukromý sektor si prostě takové drahé služby nemůžeme dovolit platit. to není nic proti lékařům, kdyby na to bylo ať klidně mají miliony, já jim to přeju.

migrace obyvatel je celkem bežná věc, je to svobodná volba každého člověka. české lékaře nahradí slovenští, ukrajinští. a proč ne. nevěřím, že by kvalita výuky lékařství na ukrajině či v rusku byla výrazně horší než u nás. kdoví, třeba je to naopak...

0/0
30.9.2010 15:02

Grimkin

Re: možná se můj názor nebude mnoha lékařům líbit,

Ale ty miliony na ně byly. A i teď by se našly, je to o prioritách. Proč se stavěly a stěvějí nové drahé pavilony, někdy zbytečně? Nebo nákup předražených přístrojů... Penízy byly, jen se nedaly lékařům. Podle mě je špatně, když např. řadový strážník nebo policista bere víc než lékař v nemocnici... Slovenští ne, o ty je venku stejný zájem jako o naše, ti mladí tu navíc studjí a půjdou dál na západ.

Ono dojde k přesnunům třeba přímo v kraji. Z Pardubek odejde např. 50 lékařů, budou to řešit, seženou peníze a přetáhnou borce a borky z okresních nemonic a ty kleknou úplně nebo jen částečně některá oddělení. A venku je zájem i o střední zdravotnický personál, to nejsou jen sestry, ale i radiologové, porodní asistentky, optičky...

0/0
30.9.2010 15:20

Grimkin

Re: možná se můj názor nebude mnoha lékařům líbit,

V našem univerzitním měsíčníku vždy visí pracovní nabídky pro lékaře, kterým nabízejí práci v Německu, po dálnici, kousek od ČR...

0/0
30.9.2010 15:22

masoreti

Re: možná se můj názor nebude mnoha lékařům líbit,

no dobře a kdo by si to měl nejvíce ohlídat, když ne lékaři? nedávno jsem sledoval diskuzi, kde mluvil ředitel vzp horák, jak se instalují v nemocnicích přístroje, jejichž využití bude na několik málo procent. proč třeba lékaři-lok neřeknou, tohle nekupujte, to tady nemá smysl? tohle přece nemůžete chtít od politiků, co tomu nerozumí.

jestli lékaři odejdou z nemocnic, nějaké specializované oddělení třeba padne, ale to znamená, že třeba v sousedním městě se to samé oddělení více vytěží. a to je dobrý postup. tak holt budou pardubičáci jezdit do hradce, daleko to není. a ti lékaři tak můžou mít jednou tolik. když si tři rozdělí práci a mzdu čtvrtého, rázem mají o třetinu více. 

0/0
30.9.2010 15:33

Grimkin

Re: možná se můj názor nebude mnoha lékařům líbit,

Ono to ale bohužel tak jednoduché není. Oni to řeknou, jenže je neposlechnou, o tom rozhoduje pár lidí a lékaři to často nejsou. Myslím, že v HK a P to bude dobré, velké špitály a fakultní nemocnice se udrží, okresní nemocnice padnou. Jenže oni ti tři si práci čtvrtého rozdělit nechtějí, oni musejí být čtyři, pět..., z nedostatku lidí už teď někteří slouží ty dva dny v kuse. O tom to není. Tak řekněte hasičům, že když pojedou hasit dva, budou mít vyšší plat, jenže ve dvou to neuhasí. Zefektivníme policejní sbor, snížíme kriminálku na půlku... a nic se nevyšetří, nezvládnou to. Stejně tak učitelům můžete říct, že když si tři vezmou úvazek čtvrtého, budou mít více, když každý den odučí 7 nebo 8 hodin...

0/0
30.9.2010 15:50

david1

Ať jim to probůh dají

Kde jinde by měli mít lidi vysoký plat, ale i odpovědnost, než u lékařů, učitelů, hasičů. Tito, ať mají nadprůměrný plat, výhody. Ale zároveň také odpovědnost. Konkrétně u lékařů souhlasím s tím, ať si platí studium, ale pak dostane už těch 35k.

Kdo si myslí, že nám tu nebudou chybět, ten je hloupý. Už teď sehnat lékaře je problém a co za 10 let?

0/0
30.9.2010 14:08

....s.........y

Re: Ať jim to probůh dají

Kdyby jim to dávali ONI, klidně ať jim to dají, já nikomu závidět nemusím. Ale uvědomte si, že jim to dáváme právě MY, a to stojí za zamyšlení. Proč by ucho s mokrým diplomem mělo dostat hned 35? Protože má "odpovědnost"? Ale kdeže, zelenáči jsou drženi naštěstí dost daleko od míst, kde by se dala udělat chyba. A pokud tu někdo chce machrovat se zkušenostmi, tak existují i lidé s řádově vyšší kvalifikací (byť v jiném oboru), co těch 70 nemají. Každého volba - kdo chce prachy, ať jde dělat obchodníka s deštěm, kdo chce felčařit, ať felčaří.

0/0
30.9.2010 14:17

Grimkin

Re: Ať jim to probůh dají

Lidem nevadí, že si politici a další nakradli, že mají velké platy na různých postech, pro mě je ale nepochopitelné, že se nepřeje lékařům, aby byli nejlépe placenými zaměstnanci. To je ta opravdová elita, ne politici. Vy nejspíš nevíte, co je jen za těmi 6 lety studia na medicíně. Třeba v Německu to vědí a váží si jich. To u nás schází. A ano, ta ucha někdy mají neuvěřitelnou zodpovědnost, jsou bez dohledu, na nich to někdy stojí... a to jsou nervy. Jenže když v nemocnici nikdo jiný není, tak to holt odnášejí mladí... a za chybu to pak schytají oni.

0/0
30.9.2010 14:54

....s.........y

Re: Ať jim to probůh dají

Ano, nevím co je za 6 lety na medicíně. Vím ale, že stačí se prostě "jen" 6 let učit a sedět si klidně doma na zadku. Znám spoustu lidí, co studovali VŠ včetně postgraduálu, následovala postdoktorská stáž, to celé v délce 10-12 let a navíc z toho klidně 5 let někde venku. Tihle maníci se směle můžou poměřovat se světem a možná právě ten nadhled jim říká, že skuhrá jenom slaboch. A na 35 si sáhnou horko těžko. A teď se ptám, proč zrovna doktor, i když má řádově menší kvalifikaci a nulový rozhled, by měl mít nárok na nějaký plat?

0/0
30.9.2010 21:20

m. l.

Neměli by dostávat vůbec nic

protože zdravotní péče je dle ústavy zdarma!

0/0
30.9.2010 14:08

Nubby

Zaslouzi si zkuseni lekari plat 70 000?

Nekteri ano, jini ne.

0/0
30.9.2010 13:57

kolos.veliky

No tak sbohem

Ať jdou, nějak si poradíme. Přeju jim, aby se určitě chytli a dostali se k zajímavé práci.

Jenom doufám, že to bude zohledněno i ve výši školného na lékařských fakultách. Posuzujme primárně každého medika jako zahraničního studenta. Ať si vzdělání zaplatí. A pokud nastoupí do české nemocnice, potom mu náklady vráťme formou stabilizačního příspěvku.

Na česká náklady na studium si doktoři nestěžují, na česká platy ano.

Toto platí ve všech profesích - i dělník, uklízečka, zemědělec - všichni by si v Německu vydělali víc než tady.

0/0
30.9.2010 13:29

Grimkin

Re: No tak sbohem

Oni si to vzdělání zaplatili tím, že tady roky léčí za směšné peníze. Vám by se také nelíbilo být v nemocnici dva dny v kuse, mít odpovědnost a pak za to dostat almužnu, kterou vám další budou závidět. A medicínu nezvládne vystudovat každý, to se nenaučíte a nevystudujete tak snadno jako jazyk nebo ekonomku... A oni si to rádi zaplatí, resp. jim to zaplatí rodiče, klidně se na to složí celá rodina, protože v tom vidí perspektivu. Pak v klidu odejdou a nebudou nic dlužni.

0/0
30.9.2010 14:57

zadluzenicz

Re: No tak sbohem

Takhle nějak to beru také. Včetně myšlenky o vhodnosti školného.

Bránit někomu odejít do ciziny je nesmysl. Vydírat ho tím, že za naše peníze studoval, to také.

Jediné transparentní řešení je nechat ho, ať si studia zaplatí (klidně mu na to půjčit). Ale ať je zaplatí, prací pro stát nebo ze svého německého platu.

A samozřejmě školné na všechny školy. Ti, kteří si díky studiu vydělají více, nechť je zaplatí ze svého platu. Pokud bude mít firma o ně eminentní zájem, nechť jim studia zaplatí zpětně a dá si to do nákladů. Obory, o které má stát eminentní zájem, tak nechť jim školné proplácí zpětně k nízkému státnímu platu (lékaři). Ti co studují jen pro titul nesmysly, nechť si tento svůj koníček platí ze svého (management cestovního ruchu a pod.).

0/0
3.10.2010 15:47Najdete na iDNES.cz