Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Rachitická socha Jana Pernera na kole s křídly provokuje v Třebové

Zatímco Pardubice se dosud na sochu stavitele železnic Jana Pernera nezmohly, Česká Třebová ji už má. Stojí na náměstí, které od středy nese Pernerovo jméno. Abstraktní ztvárnění od sochaře Jaromíra Garguláka ovšem působí jako rozbuška. Kolemjdoucí neskrývají, že jsou v šoku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zabr-Ali Mubarak

Tak to je jasné

Modeluje hubeňoury, aby ušetřil vosk. Představte si modelovat takového Jyrku v reálných proporcích...

0/0
13.9.2010 12:38

Bernard1

hm

myslím, že si stejně časem zvykneme.

Nicméně by mě hlasování poroty docela zajímalo, stejně tak i pro který návrh zvedl ruku orlickoústecký Pešek. :-P

0/0
8.9.2010 9:47

želvaželva

Jde jen o to, kolik občané za sochu zaplatili a kolik se pak

přesuhulo z kapsy "umělce" do kapes radních. Neboť to je to pravé "umění" těchto "umělců". Jinak by totiž od nich nevzal ani pes kost.;-D

0/0
6.9.2010 13:44

Bernard1

Re: Jde jen o to, kolik občané za sochu zaplatili a kolik se pak

2,1mil. 

ale u čt starosty bych tipnul, že byl proti týhle nádheře

0/0
8.9.2010 9:49

trebovsky

2,1 M za tuto hrůzu?

Myslím, že je to jinak - starosta se zděsil, když uviděl žalostný výsledek a pocítil drtivou kritiku této sochy od mnoha Třebováků, takže tajil, že to schvaloval, když bylo před volbami. A Pešek? ten nám to sem podstrčil naschvál a teď může puknout - smíchem. Taková socha patří na pietní místo: hřbitov u koncentračního tábora apod. tam by ji nikdo nekritizoval, ba naopak, tam by odrážela realitu zacházení s vězni.

0/0
17.10.2010 14:15

Sub7

...

Kdyby tam byl socrealistický Lenin, možná by titíž lidé kolem prošli bez povšimnutí, ani by jim to nepřipadalo divné, natož aby se tolik rozhořčovali. To, co je podráždilo, je otázka formy, ne obsahu. Jenomže umění nepoužívá stále tytéž formy jako před 100, 200 nebo 1000 lety. A rachitické... Hm, podívejte se třeba na sochy a plastiky Olbrama Zoubka :-)

0/0
3.9.2010 17:57

Johny_S

Re: ...

Možná by se ti lidé ani nepohoršovali, kdyby tam byl Lenin, který vypadá přesně takhle... (ostatně, kdyby ta socha neměla brýle, klidně by o ní bylo možné prohlásit, že je to Lenin nebo kdokoli jiný). K Pernerovi ovšem ti lidé asi mají nějaký vztah...

0/0
3.9.2010 18:26

vlára

Jeden . . . . . ? ! ? !

Jeden takový "výtvor" už léta exceluje ve vestibulu železniční stanice Kralupy n.Vlt. tuším se jmenuje "rychlost"? a má údajně dělat reklamu železnici, spíš si ale myslím že někteří zájemci o služby ČD po spatření tohoto monstra raději vemou roha použijí jiný druh dopravy ! ! !  Rv Rv Rv

0/0
3.9.2010 16:21

vlára

Re: Jeden . . . . . ? ! ? !

Jinak ještě mně napadlo že daleko vkusněji by toto náměstí zviditelnil léty opotřebovaný dubový pražec kterým je Česká Třebová proslulá široko daleko ! ! ! R^ R^ R^

0/0
3.9.2010 16:24

dino_na_idnes

Re: Jeden . . . . . ? ! ? !

;-DR^

0/0
10.9.2010 14:56

bennycz

Re: Jeden . . . . . ? ! ? !

To je to jaro, zapni si kšandy, pozdravuj vlaštovky a muziko ty hraj!  ;-)

0/0
14.9.2010 7:50

molok

Vypadá to zajímavě

možná si daleko více lidí k soše zajde a přečte si co znamená, že je to pocta staviteli železnic. Socialisticky-realistickou bustu by každý obešel. Mladým z města se to líbí a jsou to oni, kdo tam budou celý život žít, velká část lidí neumí namalovat ani pravoúhlý domeček ale vynikají v umění na všechno nadávat ;-)

0/0
3.9.2010 15:02

Johny_S

Re: Vypadá to zajímavě

Jen aby časem ta socha nedopadla jako jiné socialisticky-realistické monumenty. "Jo, tak tohle ani nevím, co to znamená. Postavili to někdy před 30 lety. Možná Perner, když jsme na Perner Square."

0/0
3.9.2010 15:47

;-)

Socha za veřejné peníze by měla okrašlovat

umění, které v lidech vyvolává nelibé pocity je jistě také uměním, autor na někj má právo, ale nevidím důvod ,proč by se mu za něj mělo platit penězi daňových poplatníků, a ti být ještě nuceni se na jeho dílo dívat.

0/0
3.9.2010 13:35

cassul

Re: Socha za veřejné peníze by měla okrašlovat

Já bych šel dál... Mají vůbec být sochy za veřejné peníze? Má to město jinak splněno, nikde nejsou díry v chodníku, na ulicích je bezpečno, kanalizace je v perfektním stavu, všude je perfektně uklizeno, už opravdu není třeba nic důležitého opravit nebo vylepšovat? Pokud tohle všechno mají perfektně hotovo, tak klobouk dolů, pak si určitě můžou z přebytků postavit sochu nebo dělat vánoční výzdobu, já jim to přeju. Osobně si ale myslím, že by se ty prachy daly využít mnoha způsoby a mnohem smysluplněji a ve prospěch obyvatel, než na jakoukoliv sochu.

Dřív fungovaly okrašlovací spolky. Sešlo se pár lidí a vybíralo. Když měli dost, postavili sochu. Obec v nejlepším případě zadarmo vyčlěnila kus pozemku, ale dost často ho museli koupit. A pěkně si nachali udělat cedulku, že Palacký tam stojí přispěním okrašlovacího spolku a zejména jeho předsedy, řídícího místní školy, pana XY. A to se mi líbí, tak to má být. Pěkně za svoje...

0/0
3.9.2010 13:45

Latharn podruhe

Re: Socha za veřejné peníze by měla okrašlovat

Bohužel současná společnost je v takovém morálním úpadku, že sotva někoho napadne vybírat peníze na zkrášlení náměstí, či "vlastní" ulice. Ty doby jsou dávno pryč.

0/0
3.9.2010 13:57

cassul

Re: Socha za veřejné peníze by měla okrašlovat

Sice si to tak úplně nemyslím, ale budiž. Má ale město morální právo vyhodit peníze, které přímo nebo nepřímo dostalo od svých občanů, za nějakou sochu? Nemělo by je využít na konkrétní údržbu a provoz základních služeb občanům?

0/0
3.9.2010 14:03

Latharn podruhe

Re: Socha za veřejné peníze by měla okrašlovat

S tím se s vámi nepřu, peníze z daní by měly být využity hlavně k údržbě a rozvoji města z pohledu jeho funkčnosti. Jak tady správně zaznělo, vyhazování peněz za "vytvoření vánoční atmosféry" mě každoročně rozčiluje. Jen si myslím, že cesta dobrovolných sbírek je v současné době mrtvá - kdyby radnice vyhlásila sbírku na 2 milióny na sochu Pernera, tak by tam zcela jistě žádná nestála ještě hodně dlouho..

0/0
3.9.2010 14:26

Jan9002

Nevím, proč by měla být v Pardubicích jeho socha.

To, čím se proslavil je železnice, a Česká Třebová je, myslím, nejdůležitější křižovatka železnic v republice. Ps. Nepřejel ho vlak, ale zabil se o sloup, když vyklonil hlavu z jedoucího vlaku.

0/0
3.9.2010 13:31

Johny_S

Re: Nevím, proč by měla být v Pardubicích jeho socha.

Mno... Nebýt Pernera a jeho železnice, tak jsou Pardubice dneska okresní městečko. Než železnice vznikla, o pozici největšího a nejvýznamnějšího města východních Čech soupeřila krajská města Hradec Králové a Chrudim. Obě měla kolem osmi tisíc obyvatel, Pardubice, tehdy jen jedno z mnoha historických měst Chrudimského kraje, který zhruba odpovídal dnešnímu Pardubickému, poloviční počet. Teprve po stavbě železnice se Pardubice začaly prudce rozvíjet, na počátku 20. století předstihly Chrudim, a zatímco Chrudim má nyní nějakých 23 tis. obyvatel, Pardubice skoro 90. Já myslím, že by si tam Perner sochu zasloužil - a víc než v Třebové.

0/0
3.9.2010 13:42

cassul

Smysl sochy...

Ono jde o to, jaký je smysl té sochy. Pokud má zobrazit něco obecného, třeba utrpení, nebo naopak radost, tak se abstrakce dá pochopit a může to být i velmi dobré. Třeba ty rozpadající se sochy na schodech pod Petřínem jsou perfektní.

Ale tohle má být oslava konkrétního člověka, inženýra, který něco vymyslel. Tady pro nějakou abstrakci moc místo není, protože ta osoba nijak abstraktní nebyla, byl to normální člověk. A pokud ho někdo zobrazí jako takovou stvůru, tak to není oslava, ale urážka.

0/0
3.9.2010 13:20

Latharn podruhe

Re: Smysl sochy...

R^

Obávám se ale, že v dnešní době vytvořit klasickou sochu bez abstrakce je hrozně OUT, protože realita velice omezuje tvůrčí dovednosti autora. Myslím, že se dočkáme toho, že bode příště některá osobnost stylizována třeba do podoby brouka, nebo keře... ;-D

0/0
3.9.2010 13:41

Johny_S

Re: Smysl sochy...

No jasně. Dneska už "se" přece realistické sochy nedělají. Pravé umění právě je, když realistické nejsou. ;-D

0/0
3.9.2010 13:44

cassul

Re: Smysl sochy...

Otázka je, jestli by dnešní umělci realistickou sochu vůbec uměli.

On totiž třeba takový Myslbek, když dělal koně pod sv. Václava, tak řešil i takové detaily, jako žíly na vnitřní straně nohou, kde nejsou vůbec vidět. Ale jsou tam. Jenže mu to trvalo pomalu třicet let, než byl s celým sousoším hotov. Možná to není dokonalé umění, ale určitě to je ohromný kus řemesla. Klobouk dolů.

... a kolik času a úsilí věnoval autor tomuhle? 

0/0
3.9.2010 13:53

Johny_S

Re: Smysl sochy...

Vždyť si to přečti. Uplácal to ze včelího vosku, podle toho odlil formu a hotovo. :-/

0/0
3.9.2010 13:55

Latharn podruhe

Re: Smysl sochy...

Třeba je původním povoláním včelař... a svíčky z vosku už ho nebaví, tak vymýšlí blbiny ;-D

0/0
3.9.2010 13:59

cassul

Re: Smysl sochy...

Já bych taky vymýšlel blbiny, a jak rád, kdyby mi za ně zaplatili ;-D

0/0
3.9.2010 14:01

Johny_S

Re: Smysl sochy...

To je potřeba mít správné kámoše. Říká se jim znalci umění. Pak můžeš uplácat jakoukoli blbinu a oni v tom budou nacházet nejmenší detaily a vychvalovat je za skrytý význam, o kterém jsi vůbec netušil. Někteří z těch znalců jsou taky umělci-plácalové, a ti by byli sami proti sobě, kdyby podobné blbiny kritizovali. Sami je přece dělají. Je to takový uzavřený kruh, který mi silně připomíná pohádku Císařovy nové šaty.

0/0
3.9.2010 14:34

Závist musí bolet

Mě se líbí.

Chápu, že jiným se líbí jiné věci a rozhodně pro mě nejsou " - 300 dukátů" jenom proto, že mají jiný vkus.

O díle se mluví, o autorovi také a tím to také končí.

0/0
3.9.2010 12:38

alkhazali

Re: Mě se líbí.

nekteri lidi nadavaji jenom aby mohli nadavat. kdyby tam stala klasicka socha nebo busta ala Lenin, tak by ani nevedeli, ze nejakej Perner existuje.

0/0
3.9.2010 12:42

Jan9002

Re: Mě se líbí.

Nějakej Perner existuje? Možná jeho potomek, ale TEN perner, už umřel.;-)

0/0
3.9.2010 13:32

alkhazali

Re: Mě se líbí.

Ted je diky te sose vecny ;-)

0/0
3.9.2010 14:04

tulpas

Re: Mě se líbí.

Na fotkách vypadá ta socha hrozně, ale v reálu ,už to tak špatný není. Takovéto sochy mě nevadí, sice umění nerozumím, ale takovéto sochy podle mě do města patří, ale nelíbí se mi když taková socha má zobrazovat konkrétní  historickou osobu, to je dle mého nedůstojné.

0/0
3.9.2010 12:44

cassul

Re: Mě se líbí.

přesně tak. Kdyby to byla třeba socha dopravy, lidského umu nebo tak něčeho, tak budiž. Ale říct, že tohle je Jan Perner, to je opravdu síla.

0/0
3.9.2010 13:21

alkhazali

Re: Mě se líbí.

myslim ze kafka taky nejezdil na prazdnem obleku. navrhuju sochu rozrezat flexou a odvezt do sberu. co na tom, ze se spousta umelcu shoduje na tom, ze je to genialni dilo. nenechame si tu otravovat nas socialisticky realismus nejakymi radobyumelci

upload.wikimedia.org

0/0
3.9.2010 14:10

Johny_S

Re: Mě se líbí.

Tam je aspoň poznat ten Kafka....

0/0
3.9.2010 20:09

Brundi

Re: Mě se líbí.

Jenomze ucelem sochy neni to, aby se o ni a o jejim autorovi mluvilo. Ma pripomenout slavnou osobnost a zdobil namesti k radosti obyvatel mesta. A to dela celkem spatne a nedustojne, vzhledem k tomu, ze to vypada, jakoby se ten rachitik ukajel v zeleznicnim kole...

0/0
6.9.2010 19:21

Synthie

Re: Mě se líbí.

Něco jiného je pojmout sochu jako umělecké dílo,to pak proti gustu ,žádný dyšputát,ale jako památku a vzpomínku na člověka ,i mne to za pana Pernera uráží,zemřel jako mladý člověk a myslím že ted se v hrobě obrací a ještě že si neuvědomuje jakým způsobem Česká  Třebová ho nechala zpodobnit a jakým se dostává do povědomí lidí ,kteří tu sochu vidí,zeptejte se pana Váně,zda by s takovou abstrakcí souhlasil pokud by mu ještě za života jako úspěšnému člověku nechali vyrobit,nebo by je nechal žalovat za potupu své osoby ,nebo vy ,?líbilo by se vám to?

0/0
7.11.2010 10:45Najdete na iDNES.cz