Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Díky novým daním města postaví školky i silnice. Kromě Pardubic

  11:02aktualizováno  11:02
Pokud poslanci schválí návrh zákona o rozpočtovém uspořádání daní, poteče do měst od roku 2013 ze státní kasy o 10 procent víc peněz, než doposud. Města by tak mohla postavit nová hřiště, školky, opravit chodníky a silnice. Jediné Pardubice na novince nevydělají.

Jediné Pardubice si na nových daních nepolepší | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Částka, o kterou se sdílené daně zvýší, bude v Pardubicích snížena o část příspěvků na školství a sociální péči. Pokud padne klasifikace měst podle velikosti, tak budou všechna sídla dostávat stejnou částku na obyvatele.

V krajském městě je ale oproti ostatním městům vyšší koncentrace škol a sociálních zařízení, a tak podle mluvčího magistrátu Ondřeje Tušla přijdou Pardubice o pět a čtvrt milionu korun.

V Chrudimi naopak rozpočet může nabobtnat o téměř dvacet milionů. "Pokud přijde období recese, zamýšlené zvýšení umožní pokrýt ztráty z propadu daní a náklady související se zvýšením DPH," uvedla vedoucí finančního odboru na chrudimské radnici Hana Vránová.

S novým zákonem podle ní město získá navíc 26 milionů korun, o osm ale přijde. "Konečné číslo, kterým si polepšíme, proto reálně čekáme ve výši do 18 milionů korun," dodala Vránová. Tato částka by mohla pokrýt asi čtvrtinu investičních akcí placených městem.

V Ústí nad Orlicí by si polepšili zhruba o dvacet milionů korun. "Příjem města z daní všeho druhu by se zvýšil ze sto čtyřiceti na sto šedesát milionů," konstatoval orlickoústecký starosta Petr Hájek. Dvacet milionů navíc by znamenalo, že tato částka pokryje polovinu investic financovaných městem. Které akce by si vÚstí mohli za tyto peníze dovolit?

Zákon má velkou šanci, říkají poslanci

"Představu samozřejmě máme, akcí máme připraveno dost a dost. Zmíním jen výstavbu nové mateřské školy v Hylvátech jako náhradu za dvě stávající, rekonstrukci sokolovny v Knapovci, revitalizaci sídliště Podměstí nebo postupné investice do areálu bývalé Perly," uvádí některé příklady starosta Hájek. Akcí k realizaci ale mají připraveno ve městě ještě daleko víc.

V České Třebové je vedení města spíše skeptické. "Zatím ještě zákon neplatí, tak je předčasné o úplně konkrétních číslech jakkoli spekulovat. I přesto, že to vypadá na první pohled velmi zajímavě, je třeba vzít v úvahu, že by se na jedné straně rozpočet zvýšil o 15 až 16 milionů, na druhé straně se nám sníží příspěvky na školství a sociální péči. Výsledkem je pak navýšení o nějakých deset milionů korun," uvedl starosta České Třebové Jaroslav Zedník.

Že není schválení zákona o navýšení daní pro obce představa nereálná, jsou přesvědčeni nejen starostové, ale i samotní poslanci. "Nový zákon odstraní velké nerovnoměrnosti, skončí diskriminaci osmdesáti procent občanů v naší zemi, kteří žijí v menších sídlech," řekl MFD pardubický poslanec Jiří Skalický zvolený za sdružení TOP 09 a Starostové. V Pardubickém kraji by podle něj vydělala všechna města a také obce.

Velkou naději na přijetí dává zákonu i sociálně demokratický poslanec Václav Neubauer. "Cílem nového určení daní by měla být dlouhodobá stabilní dohoda, která formou zákona stanoví příjmy obcí i krajů tak, aby se snížil současný diskriminační rozdíl příjmů na obyvatele mezi chudšími a nejbohatšími obcemi," uvedl.

Návrh zákona však podle něj čeká velká diskuse. I přesto ale poslanec věří, že naději na přijetí ve Sněmovně určitě má. „Otázkou však stále zůstává, v jaké podobě,“ dodal poslanec Neubauer.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Najdete na iDNES.cz