Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o dialýzu v Mýtě. Radní dali přednost jiné nabídce, teď musí čekat

  8:45aktualizováno  8:45
Zápas o to, kdo zřídí dialýzu ve Vysokém Mýtě, dopadl pro pacienty neslavně. Firma B. Braun Avitum už chtěla středisko budovat, ale radní města dali loni přednost jejímu konkurentovi. Ten ale nestaví.

Dialyzační středisko. Ilustrační foto | foto: B. Braun Avitum

Radní Vysokého Mýta se loni rozhodli, že připravený příchod soukromého investora B. Braun, který měl zřídit dialyzační středisko v tamní nemocnici, ještě jednou prověří. Nevypadalo to jako špatný nápad.

Nové výběrové řízení totiž dotlačilo firmu ještě k lepším podmínkám. Ovšem konkurenční společnost Fresenius Medical Care předložila podle radních nabídku ještě lepší, a tak jí loni v červenci dali přednost.

Tím ale příběh o budování dialýzy zatím končí. Nejde tak ani o to, že firma Fresenius nezačala stavět, ale nemá zatím ani potřebné smlouvy, ani hotový projekt, žádné povolení. Jako nejbližší možný termín spuštění provozu uvádí začátek roku 2017.

„Myslel jsem si, že touto dobou budeme dál,“ uvedl starosta Vysokého Mýta František Jiraský.

Bývalý starosta Miloslav Soušek tvrdí, že firmě Fresenius šlo o to, aby se společnost B. Braun nerozšířila do Vysokého Mýta, a to se jí povedlo. „Je za tím konkurenční boj. Co je nám pak platné, když slíbí vysoký nájem, pokud tu dialýzu vůbec nezřídí?“ uvedl Soušek.

Samotní zástupci firmy Fresenius tvrdí, že stavět budou. Jen je podle nich jednání o klíčové smlouvě složité, smlouvy týkající se zdravotnického zařízení bývají komplikované. „To ale není nic výjimečného,“ uvedl Petr Bidlo, PR manager společnosti.

Firma B. Braun, která provozuje dialýzu už dvacet let v Ústí nad Orlicí, kritizuje město za to, že po volbách udělalo nové výběrové řízení a vybralo konkurenta.
„Pokud by tato situace nenastala, již dnes by byli pacienti z tohoto regionu dialyzováni přímo ve Vysokém Mýtě a řadě z nich by odpadlo složitější dojíždění do Ústí nad Orlicí,“ uvedl ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Martin Kuncek.

Dialýzu potřebuje ve Vysokém Mýtě přes dvacet pacientů, kteří nyní musí za touto službou dojíždět. Ti nyní čekají, zda se město, nemocnice i firma samotná na fungování dialýzy domluví. Ani za sedm měsíců se jim to nepovedlo.

„Na straně nemocnice se to trochu zpožďuje. Město je s firmou dohodnuto,“ řekl starosta Jiraský.

Dohoda má řešit vzájemné poskytování služeb, společné užívání prostor, odběr energií i parkování.

Šéf nemocnice se obrátí na kraj

Ředitel Vysokomýtské nemocnice Josef Pejchl dostal nedávno na stůl druhou verzi smlouvy a nepodepíše ji. „Nemohu ji podepsat, protože když nemocnice nedodrží podmínky a nedodá službu, Fresenius má právo od smlouvy odstoupit a nemocnice bude muset zaplatit celou investici. Obracím se na Pardubický kraj, aby do toho vstoupil,“ řekl Pejchl.

Dodal, že tato smlouva přitom není nejdůležitější. Město a nemocnice se například ještě nedohodly, jak budou prostory svěřené městem nemocnici vyjmuty z výpůjčky.

Fresenius slibuje, že středisko otevře hned, jak to bude možné. „Pokud budeme počítat se zhruba šestiměsíční stavbou a pak měsíčním zařizováním střediska, lze očekávat otevření dialyzačního střediska NephroCare společnosti Fresenius Medical Care ve Vysokém Mýtě v prvním čtvrtletí roku 2017,“ uvedl Petr Bidlo.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz