Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebydlí. Muž je rukojmím magistrátu a developera, kteří se dohadují o most

  8:32aktualizováno  8:32
Jiří Pištora si s přítelkyní koupili ve svítkovském satelitu dům za 3,8 milionu. Ačkoli je již dva měsíce připravený k užívání, bydlet v něm oficiálně nesmí. Stejně jako obyvatelé dalších tří domů čeká na kolaudaci, která je ovšem podmíněná vyřešením situace kolem mostu přes Bylanku.

Jiří Pištora s rodinou může do svého domu zatím jen docházet. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

O ten se přou magistrát a developer nové svítkovské zástavby firma CZ Stavební Holding.

Stavební úřad nezkolaudoval developerovi konečnou fázi projektu, která čítá most přes Bylanku a jeho dům, takže není možné se do něj nastěhovat.

„Z našeho původního bytu jsme odešli koncem června a krizově bydlíme u rodičů přítelkyně. V této situaci jsme vzatí jako rukojmí. Nerozumím tomu, proč se to nemůže obejít bez nás, stejně jako to šlo u předchozích kupujících. Ani magistrát ani stavební firma podle mého nezohledňuje dopad na kupující, což jsou ve většině případů rodiny s dětmi,“ říká Pištora v rozhovoru pro MF DNES.

Vy jste se dostal do nezáviděníhodné situace. Dva měsíce je vše připravené na bydlení, ale vy sem smíte jen docházet. Jak se takto žije?
Nesmím se nastěhovat, dokud developer nezkolauduje. To se týká momentálně dalších tří domků. Mám sedmiměsíční dítě, z bytu jsme odešli ke konci června a krizově bydlíme u rodičů přítelkyně. Nevím, kdy se magistrát a developer dohodnou.

Proč musíte na kolaudaci čekat, někteří by se jistě i přes chybějící razítka nastěhovali?
Nevím, proč mám jako budoucí majitel čekat na kolaudaci, ale tak jsou určená pravidla, a já je ctím.

Navíc je kolaudace pro vás podmínkou v návaznosti na hypotéku...
Ano, v tuto chvíli nemám vyčerpanou hypotéku, ale zhruba pouze osmdesát procent. Ta zbylá část je podmíněná kolaudací domu. Abych ji mohl navýšit na sto procent a mohl zahájit samotné splácení, musím vyčerpat zbytek té mé částky, která je podmíněná kolaudací domu. Pokud dům nebude zkolaudován, banka peníze neuvolní.

Developer vás navíc ve smlouvě upozornil, že bydlet tady je nezákonné.
Ve smlouvě developer píše, že dům není využitelný k bydlení a že si sem mohu pouze nastěhovat věci.

Jak dlouho už jste připraveni jít do svého domu, ale nemůžete?
Klíče máme dva měsíce, tak měsíc a půl jsme připraveni tady začít bydlet.

Jak vypadá vaše dočasné bydlení?
Máme jeden pokoj s několika věcmi, jen to skutečně nezbytné na přežití. Ani počítač, ani pracovní stůl. I náš sedmiměsíční syn tam má jen to nutné. Čekáme, dokud se tahle velmi nepříjemná situace nevyřeší.

Jaké vidíte řešení v tom, co vám a sousedům nastalo?
Zjišťoval jsem si informace od města i developera. Přijde mi rozumnější vyřešit vše plánovací smlouvou. Developer s městem mezi sebou uzavřou podmínky, jak tuto situaci řešit, a dají si termíny. Tím pádem by mohli budoucí vlastníci z tohoto koloběhu vypadnout. My bychom mohli bydlet a oni by si spor vedli bez nás. Ovšem od developera mám informaci, že na to město nechce přistoupit. Nevím ale, jestli je to pravda.

Spor o most

Satelit o několika rodinných domů ve Svítkově, který postavila firma CZ Stavební Holding, je připravený ke kolaudaci. Jenže developer nepostavil most přes říčku Bylanku, který byl součástí projektu, a stavební odbor nemůže tuto část satelitu zkolaudovat. Mezitím zde totiž vyrostla bytelná lávka pro pěší, kterou nechal zřídit magistrát. Ten trvá na dokončení stavby podle projektu. Část lidí ze satelitu žádá mostek jako druhou variantu únikové cesty. Obyvatelé z druhého břehu, ze staré zástavby, se však obávají, že by se místo stalo příliš průjezdné a přišli by o klid v zóně, která je navíc vyhledávaným odpočinkovým místem pro lidi ze širokého okolí.

Jaké další kroky zvažujete? Vaše současné bydlení je zřejmě více než provizorní.
Napadlo mě ukázat další souvislost sporu o most přes Bylanku na mém případu. Další možností je poradit se s právníkem a řešit to celé soudně.

Dá se určit viník?
Řekl bych, že vina je na obou stranách. Developer staví tuto část zhruba jedenáct let, všechny domy zkolaudoval bez jakéhokoli problému. Město přitom ale muselo vědět, že most není postavený, že územní plán je platný a neměnný. Na vině je i developer, který druhou příjezdovou cestu nepostavil, ale i město, které to celé řeší v křeči. A tvrdě. Na úkor nás.

 A spor dospěl do patu řečeno šachovou terminologií.
Tak nějak to cítím. A nevidím jiné východisko, než to medializovat. Je před volbami, a vhodný čas na náš problém upozornit. I ze strany vedení našeho obvodu mi chybí vstřícnost, soucit s nastalou situací. Město možná ani neví, že jsou tu čtyři domy, jejichž budoucím obyvatelům se poslední týdny nespí zrovna lehce. Třeba soused naproti se byl o věci informovat na stavebním úřadě a zjistil si, že ten má všechny dokumenty pohromadě a jen čeká, až odbor dopravy zkolauduje silnici, aby mohl zkolaudovat i dům.

Vy však nejste jediní, kteří se nemohou nastěhovat a mají podepsanou hypotéku. Kolik dalších domů v této lokalitě se dostane do podobné situace?
Naši známí se zde též koupili dům. Kolaudaci mají naplánovanou na září říjen, takže jsou ještě relativně v klidu, ale domnívám se, že až se budou chtít nastěhovat, vznikne zde nějaké sdružení, které bude některou ze stran žalovat. Navíc mi přijde, že se v tomhle problému nechce angažovat náš místní starosta obvodu Pardubice 6, což by samozřejmě za vedení svítkovské radnice podle mého měl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Najdete na iDNES.cz