V domově Veská je o deset dětí méně než před rokem. Ubyli hlavně ti nejmenší, kteří jsou u přechodných pěstounů.

V domově Veská je o deset dětí méně než před rokem. Ubyli hlavně ti nejmenší, kteří jsou u přechodných pěstounů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Díky pěstounům v dětském domově ve Veské přibývá prázdných postýlek

  • 0
Dětské domovy i kojenecké ústavy v posledním půlroce zažívají následky novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Díky ní přibylo pěstounů a stále více miminek vyrůstá v rodinách. Další změny přináší i nový občanský zákoník.

Velký dům se žlutými zdmi a bílými balkóny obklopuje velká zahrada. Pod jedním z nich vykukuje ze zavěšené sítě několik plyšáků. Nalevo se rozprostírá dětské hřiště se skluzavkou a houpačkami. Vcházíme dovnitř.

V kuličkovém bazénu pro malé děti se právě nikdo nekoupe. Když stoupáme po schodišti, máme díky stěnám pokreslenými zvířaty pocit, jako bychom se ocitli v zoologické zahradě.

Dětské centrum Veská poskytuje přístřeší malým dětem, které si nikdo nechtěl vzít domů a dětem a mladistvým, kteří potřebují okamžitou péči. Stará se také o těžce zdravotně hendikepované děti. Pomáhá i matkám a těhotným ženám, které se ocitly ve složité životní situaci.

Dětí je méně a pobývají u nás kratší dobu

"Máme tu teď 29 dětí, asi o deset méně, než před rokem," říká ředitelka Dětského centra Veská Markéta Tauberová. Celková kapacita centra je 49 lůžek pro děti a devět pro dospělé.

"Ubylo zejména kojenců, kteří často končí u přechodných pěstounů," dodává Tauberová. Prázdné postýlky uvolněné dětmi, které našly rodiny, tady nepůsobí vůbec smutně.

Centrum se snaží náhradní rodiče kontaktovat a nabízet jim odbornou zdravotní a sociální péči, kterou některé děti, jež se narodily v nepříznivých podmínkách, potřebují. "Máme k tomu kvalitní personál i vybavení," tvrdí Tauberová.

Snížení počtu miminek v Dětském centru Veská souvisí s přijatou novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Díky ní pěstouni dostávají od roku 2013 vyšší příspěvek na péči o děti, než tomu bylo předtím.

Pokud se starají o jedno zdravé dítě, získají 8 000 korun měsíčně, v roce 2012 to bylo 3 410 korun. Cílem novely je zvýšení počtu pěstounů, aby mohly děti vyrůstat v rodinném prostředí.

K přechodným pěstounům se dostávají děti, které mají vysokou šanci, že je během jednoho roku někdo adoptuje. Jsou to zejména zdraví kojenci bílé pleti bez sourozence.

"O některé však bohužel velký zájem není. Mám na mysli zejména hendikepované, které vyžadují speciální péči, romské děti nebo více sourozenců," vysvětluje Tauberová.

V rodinné buňce pojmenované Červený korálek pobíhají tři batolata, které nikdo nechtěl. Světlovlasý zhruba dvouletý chlapeček se narodil Ukrajince a umístit ho do české rodiny je právně komplikované.

Další o něco větší pobíhající klučina prolézá pod nohama ženě, která se o celou skupinku stará a supluje matku. Chlapec plný života má smůlu, že se narodil s tmavou pletí.

Změnu v osvojování novorozenců přináší i nový občanský zákoník, se kterým se prodloužila lhůta, po kterou je teprve možné je adoptovat. Dříve mohli dospělí získat dítě k adopci po třech měsících, nyní musí čekat půl roku. Navíc adoptivní rodiče budou znát ty biologické.

V Dětském centru Veská pobývají také děti, které vyžadují okamžitou péči. Podle novely mohou v dětských ústavech zůstat maximálně tři měsíce, s tím, že úřady mohou tuto dobu zdvojnásobit. I kvůli tomu se průměrná délka pobytu obyvatel Dětského centra Veská zkrátila.