Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psi, sokolníci, bubble show i Ready Kirken. Dětský domov slaví 100 let

  8:07aktualizováno  8:07
Vila postavená v roce 1898 nedaleko Matičního jezera v Pardubicích se na tehdejší sirotčinec proměnila přesně před sto lety. Dětský domov chystá sérii akcí, která lidem vznik zařízení pro opuštěné děti připomene.

Oslavy jubilea dětského domova ozdobí i vystoupení kapely Ready Kirken. | foto: Ready Kirken

Dětský domov Pardubice sídlí ve stejné budově jako před sto lety. Kulaté jubileum budou nejen obyvatelé dětského domova v Pardubicích slavit od soboty 16. května a oslavy s nabitým programem potrvají celý týden.

Domov sice není v takovém stavu, v jakém by jej jeho ředitelka Zdenka Hrubešová ráda viděla, ale i tak je vděčná, že děti mohou žít v prostředí krásné vily s velikou zahradou.

„Už dvacet let máme projekty na přestavbu domova na byty. Jsme sice zaměřením dětským domovem rodinného typu, ale co se týká řešení budovy, tak vlastně ne. Na stavební úpravy však kraj jakožto zřizovatel zatím nenašel peníze,“ říká Hrubešová.

Přesto je za budovu, kam v roce 1915 tehdejší pardubický okres umístil sirotčinec, vděčná. Místo, kde opuštěné děti v Pardubicích našly střechu nad hlavou, samozřejmě fungovalo už dávno předtím.

Na dvě sestry připadala stovka dětí

V souvislosti s hledáním místa pro válečné sirotky se ovšem přesně před sto lety hledalo nové vhodné zařízení. Nabídla se právě vila, která byla v pozůstalosti doktora Lhoty, pražského právníka. Tehdejší Pardubický okres měl zájem zlepšit péči o sirotky, a budovu proto koupil. Začaly tam působit řádové sestry, které se o děti staraly.

„Představte si, před těmi sto lety tu bylo i přes sto umístěných dětí, a to při poměrně nízkém personálním obsazení, byly tu třeba jen dvě sestry. Dům byl plný dětí. My jich tu dnes máme čtyřicet, maximální kapacita je přitom čtyřiačtyřicet dětí,“ říká ředitelka Dětského domova v Pardubicích.

Dětský domov slavil už 95 let existence. „Poznali jsme, že je dobré si připomenout významné výročí, protože některé děti nemají jiný domov než ten náš,“ říká Hrubešová.

Program 100 let Dětského domova Pardubice

Akce i pro veřejnost:

Sobota 16. května 10.00 start Nadačního běhu s HC ČSOB Pojišťovnou od Sportovního areálu Cihelna, přidat se může kdokoli 

Sobota 23. května Oslava v areálu Dětského domova Pardubice od 13 do 18 hodin

13.00 - 14.00 Slavnostní zahájení Taneční vystoupení folklórního souboru FOS Radost Koncert Ready Kirken

14.00 - 15.15 Taneční vystoupení manželek

15.15 - 16.30 Důlkaři - ukázky tréninku psů Koncert hokejistů HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Slavnostní vypuštění 100 balónků kapely Buď Fit Barmanská show

16.30 - 17.30 Karate Lions - vystoupení oddílu Smečka Rychmburk - vystoupení loveckých psů, sokolníků a trubačů

17.30 - 18.00 Králičí hop CZ Bubble show

Hned první akce, která je součástí oslav, se může zúčastnit kdokoli. „Na první den týdenních oslav, sobotu 16. května, plánujeme nadační běh s HC ČSOB Pojišťovnou, který odstartuje v 10 hodin od lanového parku na Cihelně,“ uvádí Zuzana Nechanická, zástupkyně ředitelky dětského domova.

Po celý týden se pak budou konat vlastní aktivity domova.

„V neděli si půjdeme zaplavat do aquacentra, v pondělí máme skautské odpoledne, v úterý táborák se zpěvem a kytarami. Ve středu odpoledne s Východočeským muzeem na zámku, kde v zámecké kapli chystáme překvapení v podobě hudebního vystoupení. Ve čtvrtek se u nás bude hrát divadlo a v pátek se uskuteční fotbalové utkání, v němž nastoupí děti z domova proti dospělým. Na to v pátek naváže naše účast na muzejní noci, kdy vystoupíme na Zelenou bránu,“ vyjmenovává Nechanická.

Týden vyvrcholí v sobotu 23. května oslavami v areálu dětského domova. „Od 13 do 18 hodin tu bude připravena řada aktivit i hudebních vystoupení, zván je každý. Moc rádi uvidíme i ty, kteří u nás pobývali,“ zve ředitelka domova Hrubešová.

Den odstartuje koncert kapely Ready Kirken, k vidění bude taneční vystoupení partnerek pardubických hokejistů, barmanská show nebo králičí hop. Kolem 15. hodiny tam k obloze vypustí sto balonků připomínajících výročí. Do domova dorazí hosté z Nadace Terezy Maxové, která s domovem spolupracuje, i hejtman Pardubického kraje nebo primátor Martin Charvát, kteří převzali nad oslavami záštitu.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Najdete na iDNES.cz