Program tábora filmařů z Barrandova nabízí dětem i různé bojové hry.

Program tábora filmařů z Barrandova nabízí dětem i různé bojové hry. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na tábor filmařů z Barrandova jezdily i děti Herze, Dietla či Svěráka

  • 0
Desítky let pořádalo filmové studio Barrandov tábor pro děti filmařů v Miřetíně u Skutče. Letos se po jedenácti letech na stejné místo vrátil. A dětem ve čtvrtek nabídl pohádku Alice Nellis.

Na první pohled ničím výjimečný, z pohledu tradice a zázemí ovšem jedinečný. Takový je tábor pro děti filmařů v Miřetíně.

Svoje kořeny má už v padesátých letech a postupem času na něj jezdily děti předních československých filmařů, například režisérů Václava Vorlíčka, Juraje Jakubiska, Karla Smyczka, Františka Vláčila, Juraje Herze či scenáristů Jaroslava Dietla nebo Vladimíra Körnera. Asi nejslavnějším táborníkem byl držitel Oscara - režisér Jan Svěrák.

Na letošní ročník filmařského tábora se nakonec přihlásilo 150 dětí. Pro některé je to vůbec první zkušenost s táborem. „Jsem na táboře poprvé. Přijel jsem hlavně proto, že tu pracuje moje teta,“ prohlásil jedenáctiletý Radek Molík.

Pro jiné se už tábor stal zaběhlou letní rutinou. Tak jako každým rokem i letos se děti těšily hlavně na koupání v lesní tůňce nebo na překážkovou dráhu v korunách stromů. Kromě tradičních aktivit připravují vedoucí pro své svěřence i různé hry. Ve čtvrtek se například tábor proměnil v osadu indiánů, která byla zákeřně napadena loupeživými kovboji. Při nájezdu jim ukradli různé cennosti. V sobotu se pak chystá odvetná akce s cílem získat vzácné artefakty zpět.

„Dětem se snažíme zpříjemnit pobyt nevšedními zážitky. Vrátili jsme se třeba k nástupům, které děti baví a těší se na ně. Výrazně se nelišíme od ostatních táborů. Rozhodně si nehrajeme na režiséry či scenáristy. Máme určité možnosti z Barrandova, které ostatní tábory nemají. Třeba si můžeme půjčovat kostýmy,“ uvedl hlavní vedoucí tábora Radan Kukal.

Ne všichni ovšem můžou bezstarostně dovádět. Vedoucí se snaží dětem vštěpit i smysl pro zodpovědnost a pracovní morálku. Každé z deseti družstev tak má na jeden den přidělenou starost o tábor.

„Ve službě myjeme nádobí, uklízíme nebo hlídáme vstup. Ale já už nechci být služba. Ostatní se šli koupat k potoku a my tu museli zůstat,“ stěžuje si strážkyně příjezdové brány Lucie Havlišová.

Pro děti také organizátoři pořádají promítání filmů za účasti jejich tvůrců. Ve čtvrtek tak táborníci mohli vidět táborovou premiéru pohádky Sedmero krkavců režisérky Alice Nellis. Součástí promítání byla i beseda s producentkou pohádky Ester Honysovou.

A právě jako host tábora se loni do svých dětských let vrátil také Jan Svěrák. „Delegaci tvůrců pohádky Tři bratři vedl režisér filmu a bývalý táborník barrandovského tábora Jan Svěrák. Doprovázel ho jeho otec Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř a představitelé hlavních rolí Tomáš Klus a Zdeněk Piškula,“ řekl Kukal.

Areál československých filmařů v Miřetíně u Skutče letos ožil po jedenácti letech. Ještě minulý rok museli táborníci z Barrandova kvůli nepovedené privatizaci organizovat tábor v sousedním Kutříně.

„Máme radost, že barrandovský tábor v Miřetíně opět slouží dětem českých filmařů. Od Velikonoc jsme tady brigádně odpracovali 8 784 hodin. Mezi barrandováky se zvedla vlna nadšení, že kromě mladých vedoucích pomáhají tábor zdarma renovovat i zkušení barrandovští mistři a důchodci,“ dodal Kukal.