Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset dní po povodni: Lidé spí na zemi a spílají úřadům

  9:15aktualizováno  9:15
Desítky rodin připravil povodňový víkend o normální život. Lidé teď bojují o to, aby mohli znovu slušně bydlet. Jiní se snaží zbavit stálého jezera ve sklepích.

Lidé uklízejí deset dní po povodních | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Matrace položená na holém betonu, stůl, jedna skříň, co není úplně zničená, a jinak nic. Jen na stěnách místností vlhká mapa ukazuje, že voda sahala i půl metru vysoko.

To je dnes bydlení Miloslavy Stejskalové a její rodiny. Před deseti dny vtrhla do všech místností v jejich domě v Sobětuchách na Chrudimsku voda z rozvodněného potoka.

Rodina ze stavení na kraji vesnice teď veškerou energii věnuje tomu, aby mohla zase žít civilizovaně. Synové paní Stejskalové a další pomocníci předělávají omítky, vysoušejí dům a dokonce musejí vyměnit okna.

Pojistku nemáme, přiznávají rodiny

Rámy oken se zkroutily vlhkostí a nejdou zavřít, jedno okno bylo dokonce z dvaceti centimetrů zatopené. Proto jej vybourali.

"Na podlahách jsme měli linoleum a koberce. Všechno jsme museli vyhodit. Měli jsme tu ledničku, mrazák, pračku, sporák, vše spláchla voda. Mrazák se dokonce převrátil na bok a plaval," vypráví Stejskalová.

Lidé uklízejí deset dní po povodních

Část zachráněného nábytku mají nyní na obci, zbytek vyhodili. "Nedej pánbůh, aby to přišlo někdy znovu," říká Stejskalová. S povzdechem dodává, že nemají pojistku: "Babička ji zrušila před třemi lety."

Celá rodina se teď snaží, aby mohla do konce měsíce bydlet a nespat jen na matraci na betonu nebo u známých.

Ve Slatiňanech u Chrudimi voda zatopila odhadem starosty Ivana Jeníka šedesát až sedmdesát sklepů domů. A lidé ji ještě deset dní poté stále čerpají. "Sám mám ve sklepě 40 až 50 centimetrů a neustále puštěné čerpadlo," říká Jeník.

Libor Milotínský ze Slatiňan, kterému voda zaplavila celý obytný suterén tak, že v podlaží nad ním se zprohýbaly parkety, neskrývá vztek. "Buduji to tady třicet let a pak během patnácti minut o všechno skoro přijdu. A to jen kvůli liknavosti úřadů, protože škodám by se dalo zabránit," říká Milotínský.

Povodni šlo lehce zabránit, říká vyplavený

Jeho dům stál těsně u hráze, která se s velkou vodou vytvořila z mostku na zdejším potoce. Mostek, tedy to, co z něj zbylo, nakonec odstranil bagr. Od pondělka jej nahrazuje mobilní železná lávka, kterou sem položili silničáři.

Milotínský říká, že již osm let od povodně v roce 2002 upozorňuje úřady včetně Správy a údržby silnic, které někdejší most v ulici K Vlčnovu patří, že tady hrozí záplavy.

Propust v potoce, který ústil pod mostem, byl totiž velmi úzký - naplaveniny tady rychle vytvořily hráz. Voda pak vytopila domy v okolí.

Slatiňany deset dní po povodni

Podle Milotínského měli silničáři most dávno přestavět. "Nejprve není 700 tisíc na nový most, ale pak musejí být desítky milionů na likvidaci škod po povodních. Stát se to nemuselo, škody mohly být třetinové," říká Milotínský.

Dokonce se chce s krajem a státem soudit - o pokrytí těch škod, které nezaplatí pojišťovna, jeho odhadem asi tří set tisíc korun. Voda Milotínským zničila kromě jiného sbírku historických motorek a sportovních zbraní.

Podle Václava Ouhrabky, provozního náměstka Správy a údržby silnic, byl most už předválečný a s velkou vodou tam nikdy nebyl problém. "Proč bychom za to byli zodpovědní my, když je tam řada dalších vlivů? Třeba to, že vodoteč byla zanesená kládami a větvemi, nebo že obec svedla vodu z kanalizací do potoka," říká Ouhrabka.

Silničáři se chystají postavit nový most a prý vyhodnotí, zda bude nutné, aby měl větší profil.

Ve vesnicích postižených vodou teď lidé opakují stejnou otázku: kdo to zaplatí? Třeba vysoušení mokrých domů. Pavel Drahý ze Svídnice měl po celém sklepě metr vody.

Teď se snaží stěny a podlahy vysušit. "Vysoušeč žere 18 kilowatt, mám ho puštěný denně tak deset hodin. To je skoro tisíc korun za den a počítám, že budu vysoušet tak čtyři týdny," říká. Doufá, že mu s fakturou za elektriku pomůže pojišťovna.

Povodňové následky řeší lidé také v Orli. "Lidi se učí žít s vodou ve sklepě. Stále mají zatopené sklepy a voda se znovu a znovu doplňuje kvůli dešťům," říká starosta Orle Vladimír Příhoda.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz