V neděli bude otevřena také Zelená brána, dominanta Pardubic.

V neděli bude otevřena také Zelená brána, dominanta Pardubic.

Šance pro zvídavé. Desítky běžně nepřístupných míst se o víkendu otevřou

  • 3
Osmdesát památek a dalších zajímavých objektů Pardubickém v kraji se o víkendu připojí ke Dnům evropského dědictví. Návštěvníkům budou zdarma přístupné hrady, zámky, kostely, ale také rozhledny, muzea a galerie. Otevřou se i místa, která nebývají běžně přístupná.

Dny evropského dědictví nabídnou komentované prohlídky, přednášky či tvořivé dílny, kola k zapůjčení i soutěže s vůní kávy. Kromě prohlídek památek budou moci zájemci mimo jiné doslova nahlédnout za oponu Východočeského divadla v Pardubicích.

„Novinkou letošního ročníku jsou komentované prohlídky zrekonstruované sokolovny a zpřístupnění kostela sv. Jiljí v Pardubičkách, který je spolu s klášterem cyriaků jmenován již v první písemné zmínce o Pardubicích z roku 1295. Sedmisté výročí narození Karla IV. připomene přednáška historika Františka Šebka v kostele Zvěstování Panny Marie na téma Pardubice v dobách Karla IV. a jeho návštěva v Pardubicích roku 1363,“ řekla Jana Fiedlerová z oddělení kultury pardubického magistrátu.

Přímo v Pardubicích bude letos zpřístupněno rekordních 19 objektů. V předstihu, už zítra, odhalí návštěvníkům své zákulisí městské divadlo.

„Připravili jsme velký návštěvní den, jenž od 13 a 15 hodin nabídne nejen tradiční prohlídku zákulisí divadla, výrobních dílen či zázemí Malé scény ve dvoře, ale jako bonus představí i jednotlivé divadelní profese,“ uvedl mluvčí divadla Radek Smetana.

Skupinky návštěvníků budou početně omezené, vstupenky je možné za 40 korun zakoupit v předprodeji za divadlem, on-line na webových stránkách divadla www.vcd.cz či přímo na místě před prohlídkami. „Tam však hrozí riziko, že skupiny mohou být plně obsazené,“ řekl Smetana.

V neděli bude otevřena pardubická radnice, Zelená brána, řada kostelů, zámek, židovský hřbitov a řada dalších památek. Navštívit bude možné i Zámeček - tedy takzvanou Larischovu vilu, katakomby kostela Zvěstování Panny Marie či zvonici u kostela sv. Bartoloměje. Východočeská galerie v Pardubicích a Galerie města Pardubic s Národním památkovým ústavem dále připravily výtvarné dílny.

„Stejně jako loni se mohou zájemci rozjet za památkami na růžových rekolech nebo koloběžkách, které si mohu bezplatně zapůjčit v infopointech před nádražím či u informačního centra u Zelené brány. A ani letos nechybí soutěž. Pro prvních 60 návštěvníků akce, kteří nasbírají minimálně 10 razítek do hrací karty, bude pod Zelenou bránou připravena káva zdarma,“ uvedla Fiedlerová.

Návštěvníkům se otevře i pardubická univerzita

Hrací karta je součástí programové skládačky letošních Dnů evropského dědictví, v nichž zájemci najdou i bližší informace o akci a přesný program. Budou k dispozici v Turistickém informačním centru či na zpřístupněných památkách.

Ke Dnům evropského dědictví se připojí také Univerzita Pardubice. „V neděli mohou návštěvníci zavítat do historické budovy univerzity v centru města na náměstí Československých legií, a to na 10. nebo 11. hodinu na komentovanou prohlídku nejstaršího objektu univerzity, přiléhající fakulty elektrotechniky a informatiky a Centra materiálů a nanotechnologií,“ řekla mluvčí univerzity Valerie Wágnerová.

Zájemci si budou moci mimořádně prohlédnout také baštu městského opevnění v Moravské Třebové, areál hřbitovního kostela Zvěstování Panny Marie v Heřmanově Městci nebo bývalou barokní sýpku v Jevíčku na Svitavsku. Navštívit bude možné i latinskou školu v Moravské Třebové. Speciální prohlídky s průvodcem čekají návštěvníky v historickém hřebčíně v Heřmanově Městci.

K polozapomenuté, ačkoli výjimečné technické památce se řadí rumpálová studna v Maříně s úctyhodnou hloubkou 68,5 metrů. Nahlédnout do jedné z nejhlubších studní u nás mohou zájemci v sobotu a neděli od 13 do 16 hodin. K zajímavé komentované prohlídce zve Lenka Bojanovská, která se svým manželem před lety iniciovala opravu technické památky.

„Rumpál je plně funkční a jde o jediný kus, který lze v České republice vidět volně ve vesnici,“ uvedla Lenka Bojanovská.