Demonstrantům vadí předražené koše a lavičky v Tyršových sadech

  17:55aktualizováno  17:55
Odpůrcům obnovy Tyršových sadů v centru města už nevadí jen kácení stovek stromů, ale i předražené prvky v plánovaném parku. Na zítřek proto svolávají demonstraci před radnici. Příznivci města mají akci dnes přímo v parku.

Lavičky v Tyršových sadech mají stát 60 tisíc, odpadkové koše sedm tisíc korun. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Boj o Tyršovy sady bude tento týden pokračovat hned dvěma akcemi. Příznivci revitalizace se sešli v 17 hodin přímo v parku pod zámkem. Druhou akci chystají na zítra odpůrci opravy parku ze sdružení Chráníme stromy.

Těm vadí zejména to, že při revitalizaci má padnout kolem čtyř set vzrostlých stromů. Demonstraci ale navíc plánují z důvodů možné ztráty asi šedesátimilionové dotace.

"Obeslali jsme všechny zastupitele dopisem, ve kterém upozorňujeme na předražené prvky v projektu. V případě kontroly, která by objevila nehospodárné zacházení s prostředky, by město mohlo o dotaci přijít," řekl předseda sdružení Chráníme stromy Miroslav Seiner.

Neměli by ale odpůrci nákladné opravy parku v centru města být naopak rádi, kdyby město dotaci nedostalo, a na opravu by tak nemělo peníze? "Máme obavy z toho, že nějaká zájmová skupina stavbu započne. Pak se po půl roce zjistí, že dotace nebude a město to bude muset zaplatit ze svého rozpočtu," řekl Seiner.

Fotogalerie

Organizátoři proto rozesílali letáky s pozváním na protestní akci, na kterých například poukazovali na to, že v parku mají být odpadkové koše za sedm tisíc korun, lavičky za šedesát tisíc nebo schodiště za deset milionů korun.

Protestní akce se koná v úterý od šestnácti hodin před radnicí. V té době bude právě zasedat městské zastupitelstvo. "Z tohoto důvodu tam také pravděpodobně nepůjdu, mám docela hodně bodů na jednání zastupitelstva," řekl náměstek primátorky František Brendl, který má revitalizaci Tyršových sadů na starosti.

Ten na akce odpůrců obvykle chodil, i když je pravda, že ani jedna ze stran při debatě argumenty druhé strany moc neuznávala. Navíc se Brendl domnívá, že sdružení Chráníme stromy jde populisticky jenom o stromy v Tyršových sadech a žádné jiné, které byly určeny ke kácení, je nezajímají. "Je nezajímají stromy, jen Tyršovy sady. Asi to je příprava na volby," řekl Brendl.

Dodal, že na dnešní akci, která má naopak záměr města podpořit, se podívat půjde. Ta je od sedmnácti hodin přímo v Tyršových sadech. Její pořadatelé rozeslali pozvánky mailem, kdo jsou, však na pozvánce není. "Ani já nevím, kdo za tím stojí, ale řekl bych, že to nebude nijak velká akce," dodal Brendl.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Další z rubriky

Muž vysypal žhavý popel do dřevěné bedny na půdě, shořel mu podkrovní byt

Hasiči likvidují požár v Jeníkovicích u Přelouče.

Pět jednotek hasičů zasahovalo při čtvrtečním požáru domu v Jeníkovicích u Přelouče. Podle vyšetřovatele za něj může...

Kraj dal důvěru šéfům nemocnic, ve funkci mají zůstat šest let

Nemocnice v Pardubicích.

Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald i jeho náměstek Vladimír Ninger byli v říjnu...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR VADNÝCH VÝROBKŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz