Proti lavičkám za 60 tisíc v budoucím parku protestovalo tři sta lidí

  18:11aktualizováno  18:11
Tři stovky lidí se sešly před pardubickou radnicí, aby protestovaly proti plánu na rekonstrukci Tyršových sadů. Tentokrát nebylo hlavním tématem kácení stovek stromů v parku kolem zámku, ale ceny projektem navržených prvků, jako jsou lavičky nebo odpadkové koše.

Náměstek primátorky Martin Bílek (vpravo). Demonstrace proti kácení v Tyršových sadech. (15.5.2012) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Celá změna parku má stát 84 milionů korun, z toho 60 milionů z Evropské unie. A termíny jsou napnuté, takže radnici opakovaný odpor různých skupin občanů města rozhodně nepomáhá.

Když nedávno vyšlo najevo, že město zadalo ve veřejné soutěži zakázku firmě, která do parku dodá lavičky v ceně 60 tisíc korun za kus, měli odpůrci rázem v ruce další munici.

"Snažit se pouze vyhovět záměru projektanta je podle mě zcestné," prohlásila například na demonstraci Jiřina Lojdová. Ta je zástupkyní primářky na plicním oddělení v nemocnici a už dříve se stavěla proti kácení v parku, protože stromy okysličují vzduch ve městě.

Demonstranti si vzali na pomoc také figuríny s natisknutými obličeji primátorky Štěpánky Fraňkové a jejího náměstka Františka Brendla, které posadili na lavičky natřené zlatou barvou.

Fotogalerie

Na "tělech" byly citáty, například: "Pohledový park je otázka pohledu." To je narážka na jeden u uváděných důvodů redukce dřevin v Parku, aby bylo lépe vidět na zámek.

Pokud jde o drahé lavičky, s lidmi diskutoval náměstek primátorky Martin Bílek. Žádnou změnu ale protest v době, kdy zasedalo zastupitelstvo, nepřinesl.

"Další kroky už podnikat nemůžeme, myslím, že jsme všechny možnosti vyčerpali," konstatoval předseda sdružení Chráníme stromy Miroslav Seiner.

Sdružení obeslalo všechny zastupitele dopisem, ve kterém upozorňuje na údajně předražené prvky v projektu. "V případě kontroly, která by objevila nehospodárné zacházení s prostředky, by město mohlo o dotaci přijít," varovalo. Obává se, aby se rozjetý projekt nakonec neplatil z městského rozpočtu.

Není lavička jako lavička, obhajuje náměstek

Na pozvánce k protestu organizátoři uváděli, že nejsou a priori proti záměru park opravit. Ale nelíbí se jim, že vedle drahých laviček tam bude také třeba 185 zemních svítidel, každé za deset tisíc, nebo jen o tři tisíce korun za kus levnější odpadkové koše.

Návrh laviček

Takto by měly vypadat lavičky v ceně kolem 60 tisíc korun bez DPH pro Tyršovy...

"Je navrženo pět základních typů laviček s možností zrcadlové modifikace. Jedná se o čtyřmetrové stavby s pevnými základy tvořené konstrukcí z nerezové oceli a dřevěnými lamelami z exotického dřeva, které by mělo být zárukou jejich dlouhověkosti. Ty dražší jsou navíc opatřeny osvětlením. V ceně je také zahrnuta odborná instalace laviček," komentoval protesty proti lavičkám za 60 tisíc korun bez DPH náměstek primátorky František Brendl.

"Zachovejme do nejvíc dnešních stromů a keřů, opravme mlatové cesty, pořiďme standardní parkové lavičky a koše," vyzýval mimo jiné leták.

Náměstek primátorky František Brendl, jenž má obnovu parku na starost, ale už od zveřejnění cen tvrdí, že odpůrci vytrhávají věci z kontextu a srovnávají cenu uměleckého díla s hodnotou dvou betonových prefabrikátů, na které se přišroubuje pět prken jako sedadlo a opěradlo.

"Lavičky, které mají být vybudovány v Tyršových sadech, mají s těmi z hobby marketu společné snad jen to, že jsou určeny k sezení. Budou vyrobena unikátní autorská díla, která zapadají do koncepce celého projektu," ohradil se na webu města Brendl.

Lidem s piknikovými koši kácení v parku nevadilo

Že má plán na rekonstrukci v krajském městě i svoje zastánce, se snažilo v pondělí dokázat asi čtyřicet lidí přímo v Tyršových sadech. Měli s sebou piknikové koše.

"Chceme vyjádřit, že je potřeba, aby tento park žil a že je třeba zachovat kontinuitu tohoto místa. Proto si myslíme, že by byla škoda, kdyby město mělo přijít o peníze, které jsou na tento park připravené," řekl architekt a člen sdružení Pardubáci Aleš Klose.

Co znamená slovo "my" ale neřekl, k pořádání akce se nikdo nehlásil. Přítomní lidé z radnice svorně prohlašovali, že s pořádáním akce nemají nic společného. Ze sdružení Pardubáci je také náměstek primátorky František Brendl, který má projekt obnovy parku na starost.

"Nicméně jsem rád, že se ozývají i lidé, kteří souhlasí se záměrem města. Myslím si, že se měli ozvat dřív, i když je pravda, že když někdo s něčím souhlasí, tak nemá důvod se nahlas ozývat," řekl náměstek primátorky Martin Bílek.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Nejdelší tunel v zemi by mohly ohrozit staré štoly

U Dětřichova na Svitavsku vznikne nejdelší tunel v zemi.

U Dětřichova na Svitavsku vznikne nejdelší tunel v zemi, který bude součástí dálnice D35. V okolním terénu se podle...

VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

Poklad zkoumali pracovníci vysokomýtského Regionálního muzea.

Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely...

Sací bagr v akci. Matiční jezero se dočká odbahnění za dvacet milionů

Matiční jezero v Pardubicích. (16.5.2018)

Pardubické Matiční jezero se zanedlouho stane častým cílem rodinných výletů. Nejen pro děti bude totiž zajímavé...

Najdete na iDNES.cz