Nájemníci nejdřív dostali naději, že budou moci žít dál v městských bytech, pak o ni přišli. | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Dům nejde kvůli seniorům změnit na ubytovnu, hájí demolici radní Pardubic

  • 10
Na podzim 2015 pardubičtí radní tvrdili, že lidé z činžovního domu u nádraží nebudou muset pryč. Nakonec je vše jinak a musí udělat prostor demolici. I proto je bourání domu pod čím dál větší kritikou.

„Nejde nám o to, někoho vyhánět. Ten, kdo bude chtít bydlet v domě dál, bude mít možnost,“ říkal před 14 měsíci náměstek primátora Jan Řehounek.

Jenže za pár měsíců začali radní s lidmi intenzivně jednat o tom, aby se rychle vystěhovali. Zastupitelé pak rozhodli, že se dům s 38 byty zbourá.

„My jsme původně skutečně chtěli, aby se ti lidé nemuseli stěhovat. Takový byl plán. Mysleli jsme, že dům přejde do režimu ubytovny a oni tam v klidu dožijí. Jenže naše právní oddělení uvedlo, že to takhle být nemůže,“ říká k tomu náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Podle ní je hlavní problém v tom, že pokud by se dům přeměnil na ubytovnu, lidé by dostali pouze podnájemní smlouvy, a to zákon neumožňuje.

„Lidé nad 70 let jsou chráněni zákoníkem, aby je nebylo tak snadné stěhovat. Požívají větší právní ochrany. Tu by ale v ubytovně dostat nemohli, proto je nutné všechny nájemníky vystěhovat,“ zdůvodnila změnu v postoji vedení radnice Dvořáčková.

Zastupitelé položku na demolici neschválili

Situace kolem zamýšlené demolice měla negativní vliv na obyvatele důchodového věku, které zprávy o stěhování stresovaly.

„Na obyvatele domu byl ze strany vedení města vytvářen nátlak, který bych se nebál nazvat šířením poplašné zprávy. Kvůli informacím o stěhování v domě umřeli už dva lidé a další zkolaboval,“ uvedl na posledním zasedání pardubického zastupitelstva jeden z posledních nájemníků domu Josef Čáp .

Primátor Martin Charvát odmítá, že by se k nájemníkům politici chovali hrubě či nevhodně. Podle něj za vyostření situace mohli hlavně opoziční politici, kteří prý lidem dávali falešnou naději, že se stěhovat nebudou muset.

„Jsme v kontaktu s rodinou, kde se stala ta tragédie. Snažíme se té rodině spíše pomoci, a proto se musím ohradit proti politikům z opozice, kteří těžkou situaci lidí z onoho domu zneužívají pro své politické hry,“ uvedl primátor Charvát.

10. ledna 2017

Nicméně kritika demolice nadále sílí. Řadě opozičních politiků vadí, že se na bourání tolik spěchá, ačkoliv příprava výstavby autobusového terminálu, kterému má dům ustoupit, je úplně na začátku.

„Řekl bych, že je v prenatálním stádiu. Bude trvat roky, než se poprvé kopne do země. Absolutně tomu spěchu nerozumím,“ uvedl lídr Pardubáků František Brendl.

Proti rychlému bourání jsou i zástupci Strany zelených, podle kterých by přepis budovy na ubytovnu, pro níž platí méně přísná hygienická pravidla hlukové zátěže, nevadil.

„Za reálné a nejefektivnější řešení považujeme dohodu se stávajícími nájemníky na víceméně formální rekolaudaci domu na ubytovnu a pokračování jejího užívání až do realizace terminálu B,“ uvedl Jakub Kutílek, člen Mladých zelených.

Odpor části politiků je natolik velký, že zastupitelé na posledním jednání neschválili položku v rozpočtu určenou na demolici. Radní tak musí vyvolat další hlasování.

„Bohužel lidí z koalice bylo v tu chvíli v sále málo. Hodně kolegů dalo přednost chlebíčkům či kávě. To je špatně,“ komentovala to náměstkyně primátora Dvořáčková.