Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Pětatřicítku“ nově hlídá osm policistů, bude z nich dálniční oddělení

  17:58aktualizováno  17:58
Už tři týdny projíždějí téměř devadesát kilometrů úseku obávané a přetížené silnice I/35 v Pardubickém kraji hlídky nového Oddělení silničního dohledu dopravní policie ve Vysokém Mýtě. V budoucnu se stane plnohodnotným dálničním oddělením policie pro dostavěné úseky rychlostní silnice R35.

Ve Vysokém Mýtě se zabydluje budoucí dálniční oddělení policie. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na budoucím dálničním oddělení začalo sloužit zatím osm policistů, kteří tak v nutných případech budou pomáhat i svým kolegům z vysokomýtského oddělení policie.

„Další policistka nastoupí prvního května a poslední tabulkové místo obsadíme desátým policistou v létě,“ řekl vedoucí nového oddělení Martin Konečný, který dříve 27 let působil u dopravních i pořádkových policistů na obvodním oddělení policie ve Svitavách.

„Je to pro mne výzva odejít ze zaběhlého oddělení a pustit se do budování něčeho, co se tady ještě nedělalo,“ řekl Konečný.

Policisté mají zatím na starosti úsek I/35 od Koliby v Býšti u Hradce Králové po místo mezi Moravskou Třebovou a Mohelnicí, kde na „pětatřicítce“ hraničí kraj Pardubický s Olomouckým.

„Na této trase se pohybují denně dvě policejní hlídky a v noci jedna. Jsme schopni ale zasáhnout i mimo pětatřicítku,“ řekl Martin Konečný.

Policisté zatím rozdali dvě stovky pokut

Podle něj řidiči na policisty pomalu zvykají. „Už si nás lidé začínají všímat, takže doufám, že zanedlouho nás budou znát všichni. Samozřejmě v tom dobrém slova smyslu,“ dodal s úsměvem.

Policisté už rozdali asi dvě stě pokut. „Za rychlost, předjíždění, alkohol, ač jsme zatím neměli řidiče, který by měl více než tři čtvrtě promile. Zatím jsme neměli žádný exces. Jsem s činností policistů spokojený, samozřejmě vždy to může být lepší,“ řekl Konečný.

Pokuty nejsou hlavním kritériem tohoto oddělení.

„Klademe důraz na prevenci. Hlídka opravdu stojí třeba měsíc na jednom pevném stanovišti a kontroluje. Aby řidiči viděli, že policisté jsou pořád na silnici a aby viděli, že si nemohou dovolovat to, co si dovolují. Přitom pracujeme půl na půl jako pořádková a dopravní policie. Takže chceme být samozřejmě posilou i pro vysokomýtské kolegy, třeba v případech loupeží nebo přepadení,“ dodal Konečný.

Okolnosti vzniku nového oddělení policie

Obávaná silnice I/35 je hlavním tahem spojujícím severovýchod Čech a Moravu. Mnoho řidičů ho v době, kdy se rekonstruují úseky dálnice D1 mezi Prahou a Brnem, využívá jako alternativní trasu. Starosta Vysokého Mýta František Jiraský si od nového oddělení slibuje další policejní útvar, který pomůže řešit přestupky a nehody na průtahu městem. Pětatřicítka je v současnosti postrachem řidičů, kteří na ni chtějí vjet nebo přes ni přejet z vedlejších směrů. Musejí často dlouhé minuty čekat. Frekventovanou silnici také na Pardubicku, Orlickoústecku a Svitavsku tak lemují křížky za oběti smrtelných nehod. Předloni v srpnu nedaleko od Vysokého Mýta zemřela například redaktorka Reportérů ČT Jana Sotonová.

Nové „dálniční“ oddělení ve Vysokém Mýtě disponuje standardní technikou, tedy klasickým „pomalovaným“ policejním vozidlem, vozidlem s radarem, analyzátory dechu. Policisté chtějí dovybavit oddělení ještě ručním měřičem rychlosti.

„O statut dálničního oddělení jsme požádali ministerstvo vnitra,“ řekl vedoucí krajského odboru služby dopravní policie Miroslav Pochobradský, který nové oddělení představil na vysokomýtské radnici.

Policisté sídlí ve Vysokém Mýtě v prostorách přístavby tělocvičny v městském areálu v Průmyslové ulici. Město nechalo její interiéry pro potřeby dálničního oddělení opravit.

Jako poděkování městu za prostory působí policisté z nového oddělení v ranních a exponovaných odpoledních hodinách na pětatřicítce přímo ve Vysokém Mýtě.

„Chceme, aby byly hlídky stažené sem, aby hlídaly přechody a zapůsobily na zdejší motoristickou veřejnost,“ dodal Pochobradský.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz