Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ramadán i německé prázdniny. Šachový festival přitáhl cizince

  11:22aktualizováno  11:22
Pokud má nějaká sportovní akce pozitivní dopad na zisk pardubických podnikatelů, tak je to festival šachu a her Czech Open. Volný pokoj nelze nyní v penzionech ani hotelích ve městě vůbec sehnat. Stovky cizinců z celého světa navštěvují i restaurace nebo také letní kino. A dost utrácejí.

Czech Open v Pardubicích je výjimečný v tom, že se v jednotlivých turnajích utkávají hráči všech věkových kategorií, národů i ras. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sehnat v Pardubicích v druhé polovině července volný pokoj v hotelu nebo penzionu? Absolutně vyloučeno. Plně jsou obsazené i ubytovny, včetně té největší na Hůrkách.

Czech Open v Pardubicích.

Czech Open v Pardubicích.

Neznamená to, že by o Pardubice začali najednou jevit nebývalý zájem turisté. Ubytovací kapacity totálně vyčerpali hráči, kteří se účastní festivalu šachu a her Czech Open. Jeho 26. ročník se koná až do prvního srpnového víkendu v Tipsport areně.

„Sehnat momentálně ubytování v Pardubicích je téměř nemožné. Myslím si, že turnaj je velký přínos pro zdejší podnikatele a majitele hotelů či restaurací,“ uvedl Petr Laušman, zástupce ředitele turnaje Czech Open.

Podle zjištění MF DNES přitom ani trochu nepřehání. Stačí zavolat na informační linku serveru hotel.cz, který monitoruje většinu pardubických hotelů, penzionů a ubytoven.

„V druhé polovině července jsou v Pardubicích plně obsazené hotely Harmony, Šenk, U Kohoutků, Hůrka, Zelená žába, Arnošt, Euro, Zlatá štika, Mandragora...,“ vyjmenovávala pracovnice zmíněného serveru. „Volný pokoj nelze získat, jedině že by se někdo na poslední chvíli odhlásil,“ dodala.

Letos přijelo i hodně Němců

Podle pořadatelů se hoteliéři po loňském slabším roce musí postarat o mnohem více hostů z arabských států a pak také z Německa. „Loni jsme se termínem trefili do postního měsíce ramadán, který se jasně projevil na menším počtu Arabů. Problémem bylo i to, že v Německu neměly největší spolkové země ještě školní prázdniny. Letos přijelo o mnoho více Němců,“ uvedl šéf turnaje Jan Mazuch.

Hotely jsou plné natolik, že ubytování nesehnali ani pořadatelé hudebního festivalu České hrady, kteří chtěli na příští víkend pokoje pro členy kapel. „Nakonec museli hledat v Hradci Králové,“ řekl Petr Laušman.

Zajímavé je i to, že stejný zájem mají hráči festivalu jak o ubytovnu na Hůrkách, tak o nejluxusnější pardubický hotel, kterým je se čtyřmi hvězdami Euro.

„Je to dané tím, že tady máme různé příjmové skupiny. Na turnaj přijedou stovky cizinců z tak rozdílných zemí, jakými jsou Indie, Irák, Spojené arabské emiráty, Kazachstán, Jižní Korea, Alžírsko, Izrael, Austrálie, USA či Ghana,“ uvedl Laušman. Přesné číslo zahraničních hostů se však prý špatně dohledává.

Bezpečnostní problémy nejsou

„Mnoho hráčů se účastní více turnajů. Navíc přímé účastníky doprovází početní členové jejich rodin, počet cizinců lze jen odhadnout. Známe skupiny z Ruska, které tady na dovolené tráví celý červenec,“ dodal.

Pardubické hotely zaplnili účastníci festivalu šachu

V nejluxusnějším hotelu ve městě Euro je plných všech 63 dvoulůžkových pokojů. Plno má i hotel Labe, který nabízí 170 lůžek v 85 pokojích a 5 apartmá. Všech 137 míst dokázali hlavně hosté Czech Open naplnit i v hotelu Arnošt. Volné postele nemá ani hotel a ubytovna, která vznikla na místě bývalých kasáren na Hůrkách. Tam přitom disponují ubytováním pro 970 hostů. Plnou kapacitu mají i menší penziony, jakým je třeba Zelená žába, která nabízí ubytování ve dvou pokojích a pěti apartmánech. Stovky lidí pak bydlí na vysokoškolských kolejích.

Hráči do Pardubic přijíždějí i z kulturně značně odlišných zemí, než je Česká republika. Podle zástupců oslovených hotelů se však žádné větší problémy nekonají.

„Máme teď plno cizinců, ostatně jako většinou při konání festivalu. Nikdy s nimi žádné větší problémy nebyly,“ uvedla recepční hotelu Zlatá štika Nela Janovská.

Příliv cizinců zasáhne i do kulturního života ve městě. Na jejich účasti totiž může při prodeji občerstvení vydělat i jinak bezplatné letní kino, které letos promítá vedle skateparku.

„S festivalem spolupracujeme. Rozdáváme hráčům ze zahraničí programy a oni pak k nám často míří. I proto v době turnaje promítáme co nejvíce filmů v původním znění s titulky,“ uvedl šéf kina Tomáš Drechsler.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Najdete na iDNES.cz