Soud nařídil Czech Coalu dávat uhlí Opatovicím, ale jen do konce roku

  13:40aktualizováno  13:40
Do elektrárny v Opatovicích nad Labem na Pardubicku po osmnácti dnech opět míří vlaky s uhlím. Soud donutil společnost Czech Coal obnovit dodávky. Běžet by měly do konce roku, pokud ovšem Czech Coal neuspěje s odvoláním proti předběžnému opatření soudu.

Elektrárna Opatovice | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Vlak je naložen, už je na cestě do elektrárny," uvedl v úterý odpoledne mluvčí společnosti Elektrárny Opatovice Petr Zadák.

Krajský soud v Ústí nad Labem vydal usnesení, podle něhož těžařská firma Czech Coal musí až do konce roku zachovat dodávky uhlí pro elektrárnu v nezměněných cenách. Tykačova společnost, která dodávky kvůli údajnému dluhu zastavila, uposlechla. Obchodní válka tím však neskončila.

Firma Czech Coal se proti rozhodnutí soudu odvolala a zároveň dala najevo, že od ledna bude uhlí pro východní Čechy dražší. A po Novém roce za současných podmínek dodávat nebude.

Spor o uhlí

Majitelem Elektrárny Opatovice je Energetický a průmyslový holding (EPH), který s Czech Coal Pavla Tykače nemá příliš dobré vztahy. Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit na úroveň zhruba 70 korun za gigajoule. EPH společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF. Elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává přibližně dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v České republice.

"Po 31. prosinci 2012 Czech Coal podle soudu uhlí dodávat nemusí. Elektrárny Opatovice si tedy zajistily dodávky především pro vlastní výrobu elektřiny v letním období, potřebu uhlí pro zajištění tepla obyvatel Hradecka a Pardubicka v topné sezoně však trvale nevyřešily," uvedla mluvčí těžařské společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Podle ní musí elektrárna o ceně začít vyjednávat. Jenže takový výklad rozhodnutí soudu Opatovice odmítají.

Smlouva platila až do roku 2015

Podle dostupných údajů měly do roku 2015 obě strany smlouvu, která obnášela dodávky 1,8 milionu tun uhlí. A Opatovičtí tvrdí, že i kdyby smlouvu Czech Coal vypověděl, dodávat musí až do konce roku 2013.

"Případné odstoupení od smlouvy by mělo nabýt účinnosti až na konci následujícího kalendářního roku, nyní je tu prostor k jednání, aby i v příštím roce zůstala cena uhlí pro elektrárnu stejná," uvedl Zadák.

Společnost Czech Coal přestala dodávat uhlí do Opatovic 7. června s vysvětlením, že mu elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárna ale naopak tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o jiné věci. Opatovice přitom zásobují teplem desetitisíce obyvatel Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a Lázní Bohdaneč.

Czech Coal tvrdí, že nešlo o vydírání. "Czech Coal odstoupením od smlouvy na dodávky uhlí do Opatovic v žádném případě nezamýšlel ohrozit odběratele tepla a teplé vody. Proto také několikrát deklaroval svou připravenost uhlí pro tuto výrobu dodávat," uvedla mluvčí těžařské společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Zklamání z druhého místa? Kdeže. Zase mám pro co žít, říká Stromský

Desetiletý hnědák Hegnus v sedle s Markem Stromským (vlevo) během 128. ročníku...

Tolik chtěl konečně stanout na nejvyšším stupni pro vítěze Velké pardubické. Tolik příkoří už kvůli tomu vytrpěl. A...

Další z rubriky

Na pardubickém závodišti se bude bruslit, vznikne tam ledová plocha

Máchovo jezero v těchto dnech pokrývá dvaceticentimetrový led. Zamrzlá nejsou

Letošní Velká pardubická je již minulostí, ale dostihové závodiště do jara neosiří. Ještě letos by na něj měly zamířit...

Vrávorající otec vedl čtyřleté dítě k lékaři, skončil na záchytce

Městská policie Pardubice. Ilustrační foto.

Na silně opilého muže doprovázejícího malou holčičku narazili v úterý strážníci v pardubické ulicí Jahnova. Zjistili,...

VIDEO: Elegance místo potu, pólo hrají koně se zapletenými ocasy

Diváci na Velké pardubické mohli před hlavní tribunou sledovat ukázku koňského...

Koňské pólo je jezdecká disciplína, kterou znají lidé hlavně z amerického trháku Pretty Woman. V Čechách se tradice...

Najdete na iDNES.cz