Soud nařídil Czech Coalu dávat uhlí Opatovicím, ale jen do konce roku

  13:40aktualizováno  13:40
Do elektrárny v Opatovicích nad Labem na Pardubicku po osmnácti dnech opět míří vlaky s uhlím. Soud donutil společnost Czech Coal obnovit dodávky. Běžet by měly do konce roku, pokud ovšem Czech Coal neuspěje s odvoláním proti předběžnému opatření soudu.

Elektrárna Opatovice | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Vlak je naložen, už je na cestě do elektrárny," uvedl v úterý odpoledne mluvčí společnosti Elektrárny Opatovice Petr Zadák.

Krajský soud v Ústí nad Labem vydal usnesení, podle něhož těžařská firma Czech Coal musí až do konce roku zachovat dodávky uhlí pro elektrárnu v nezměněných cenách. Tykačova společnost, která dodávky kvůli údajnému dluhu zastavila, uposlechla. Obchodní válka tím však neskončila.

Firma Czech Coal se proti rozhodnutí soudu odvolala a zároveň dala najevo, že od ledna bude uhlí pro východní Čechy dražší. A po Novém roce za současných podmínek dodávat nebude.

Spor o uhlí

Majitelem Elektrárny Opatovice je Energetický a průmyslový holding (EPH), který s Czech Coal Pavla Tykače nemá příliš dobré vztahy. Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit na úroveň zhruba 70 korun za gigajoule. EPH společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF. Elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává přibližně dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v České republice.

"Po 31. prosinci 2012 Czech Coal podle soudu uhlí dodávat nemusí. Elektrárny Opatovice si tedy zajistily dodávky především pro vlastní výrobu elektřiny v letním období, potřebu uhlí pro zajištění tepla obyvatel Hradecka a Pardubicka v topné sezoně však trvale nevyřešily," uvedla mluvčí těžařské společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Podle ní musí elektrárna o ceně začít vyjednávat. Jenže takový výklad rozhodnutí soudu Opatovice odmítají.

Smlouva platila až do roku 2015

Podle dostupných údajů měly do roku 2015 obě strany smlouvu, která obnášela dodávky 1,8 milionu tun uhlí. A Opatovičtí tvrdí, že i kdyby smlouvu Czech Coal vypověděl, dodávat musí až do konce roku 2013.

"Případné odstoupení od smlouvy by mělo nabýt účinnosti až na konci následujícího kalendářního roku, nyní je tu prostor k jednání, aby i v příštím roce zůstala cena uhlí pro elektrárnu stejná," uvedl Zadák.

Společnost Czech Coal přestala dodávat uhlí do Opatovic 7. června s vysvětlením, že mu elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárna ale naopak tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o jiné věci. Opatovice přitom zásobují teplem desetitisíce obyvatel Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a Lázní Bohdaneč.

Czech Coal tvrdí, že nešlo o vydírání. "Czech Coal odstoupením od smlouvy na dodávky uhlí do Opatovic v žádném případě nezamýšlel ohrozit odběratele tepla a teplé vody. Proto také několikrát deklaroval svou připravenost uhlí pro tuto výrobu dodávat," uvedla mluvčí těžařské společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Požár Apolenky někdo založil úmyslně, lidé z farmy jsou rozčarovaní

Ze shořelé stodoly zbyly jen obvodové zdi.

Velký požár farmy Apolenka u Pardubic, který minulý týden zničil stáje a zásoby sena a slámy na celou zimu, má...

Další z rubriky

VIDEO: Dostihy vystřídalo kluziště, Pardubice mají třetí ledovou plochu

Novou ledovou plochu otestují první bruslaři v neděli.

V Pardubicích vznikla po dvou kluzištích na zimním stadionu třetí ledová plocha. Na závodišti v blízkosti cílové roviny...

Letní kino v Pardubicích má finanční potíže, nabídlo dárkové certifikáty

Promítání letního kina v Pardubicích.

Tradice bezplatného letního kina trvá v Pardubicích od roku 2006. Od té doby se jeho zakladatel Jan Motyčka s podnikem...

Opravené autobusové nádraží v Moravské Třebové hlídají před vandaly kamery

Autobusové nádraží v Moravské Třebové prokouklo.

Budova autobusového nádraží v Moravské Třebové se zaplivanou čekárnou a ještě horším bufetem v sousedství, který...

Najdete na iDNES.cz