Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: CZ Loko dodává „sexy“ lokomotivy pro kraje za polárním kruhem

  10:20aktualizováno  10:20
Firma CZ Loko se může pochlubit jubilejní stou lokomotivou řady 774.7. V novodobé historii vyrobila zatím 833 kusů lokomotiv. Společnost patří k těm, kterým se daří nahradit výpadek dodávek do zemí bývalého SSSR.

Je to stá zmodernizovaná lokomotiva staré verze Čmeláka, která se vyráběla pro východní země. Polovina je z nich v Bělorusku, ale jsou i v Litvě a Lotyšsku.

Fotogalerie

„Oproti předchozím je vidět pokrok v oblasti řízení a diagnostiky. Lokomotiva „jde do ruky“, je přívětivá, hezky se s ní rozjíždí i hezky brzdí, lépe než u těch předchozích,“ řekl konstruktér, školitel a strojvedoucí v jedné osobě Jakub Džurný.

Šestinápravová motorová lokomotiva řady 774.7 o hmotnosti 120 tun je určena pro těžkou posunovací a traťovou službu a její jubilejní exemplář je jedním ze tří, které míří do Finska.

„Mám z toho radost. Je to lokomotiva, která je spolehlivá, což si dokážeme ve Finsku za polárním kruhem. Neděláme ji jen pro Finsko, ale chceme ji nabízet i ve středoevropském teritoriu, aby byla pro zájemce sexy. A sexy bude tehdy, když něco ušetří,“ řekl vedoucí obchodního oddělení CZ Loko Jaroslav Plhák.

Ten vyzdvihuje, že se podařilo prodloužit opravárenské cykly, což je důležité pro zákazníka, který tak do nákupu v průběhu životnosti stroje méně investuje.

„Lokomotiva se nám po technické stránce povedla, vyrobili jsme ji podle nejpřísnějších evropských norem. Ostatně 120 lidí v konstrukci a projekce znamená pro nás velký potenciál,“ dodal Jaroslav Plhák. Ačkoli je navržena jako posunovací, je vybavena vlakovým zabezpečovačem a zákazník ji bude využívat jako traťovou na celém území Finska.

„Lokomotiva patří k těm dražším, její cena je 1,7 až 2 miliony eur,“ řekl obchodní manažer CZ Loko Jan Kutálek.

CZ Loko

Akciová společnost patří k významným podnikům středoevropského železničního strojírenství. Výrobě a opravám kolejových vozidel se věnovali její předchůdci v České Třebové po otevření železničních dílen v roce 1849. S využitím po generace předávaných zkušeností a znalostí CZ Loko vyvíjí a vyrábí nové lokomotivy, modernizuje kolejová vozidla, opravuje a rekonstruuje vozidla hnací i speciální.

CZ Loko vlastní od roku 2004 z 49 procent společnost Zeppelin a z 51 procent předseda představenstva Josef Bárta. Podíl exportu činil loni 63 procent, společnost vykázala obrat přes dvě miliardy korun. I letos odhaduje obrat ve stejné výši. Holding zaměstnává ve svých závodech zhruba 700 lidí.

„Čmelákem“ se lokomotiva nazývá podle jejího označení ČME pro sovětské železnice - čechoslováckij manevróvij těplovóz s elektríčeskoj predáčej - doslova přeloženo československá posunovací motorová lokomotiva s elektrickým přenosem. Na východě, kam hlavně putovala, jí říkají „Čmucha“.

V novodobé historii vyrobilo CZ Loko 833 kusů lokomotiv, z toho na export jich zamířilo něco přes tři stovky. Firmě se daří zkracovat dodací dobu, novou lokomotivu je schopna dodat za 6 měsíců po objednání. Na východních trzích zaznamenala pokles až na 50 procent produkce předchozího roku. Ale i tento propad je schopna „ustát“.

Firma o 700 zaměstnancích chystá nábor asi stovky lidí. Vyrábí sice méně nových lokomotiv, ale opravuje jich víc. Proto rozjíždí druhou směnu a s nárůstem pracovníků  počítá jak ve svém největším závodě v České Třebové, tak v Jihlavě.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz