Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: CZ Loko dodává „sexy“ lokomotivy pro kraje za polárním kruhem

  10:20aktualizováno  10:20
Firma CZ Loko se může pochlubit jubilejní stou lokomotivou řady 774.7. V novodobé historii vyrobila zatím 833 kusů lokomotiv. Společnost patří k těm, kterým se daří nahradit výpadek dodávek do zemí bývalého SSSR.

Je to stá zmodernizovaná lokomotiva staré verze Čmeláka, která se vyráběla pro východní země. Polovina je z nich v Bělorusku, ale jsou i v Litvě a Lotyšsku.

Fotogalerie

„Oproti předchozím je vidět pokrok v oblasti řízení a diagnostiky. Lokomotiva „jde do ruky“, je přívětivá, hezky se s ní rozjíždí i hezky brzdí, lépe než u těch předchozích,“ řekl konstruktér, školitel a strojvedoucí v jedné osobě Jakub Džurný.

Šestinápravová motorová lokomotiva řady 774.7 o hmotnosti 120 tun je určena pro těžkou posunovací a traťovou službu a její jubilejní exemplář je jedním ze tří, které míří do Finska.

„Mám z toho radost. Je to lokomotiva, která je spolehlivá, což si dokážeme ve Finsku za polárním kruhem. Neděláme ji jen pro Finsko, ale chceme ji nabízet i ve středoevropském teritoriu, aby byla pro zájemce sexy. A sexy bude tehdy, když něco ušetří,“ řekl vedoucí obchodního oddělení CZ Loko Jaroslav Plhák.

Ten vyzdvihuje, že se podařilo prodloužit opravárenské cykly, což je důležité pro zákazníka, který tak do nákupu v průběhu životnosti stroje méně investuje.

„Lokomotiva se nám po technické stránce povedla, vyrobili jsme ji podle nejpřísnějších evropských norem. Ostatně 120 lidí v konstrukci a projekce znamená pro nás velký potenciál,“ dodal Jaroslav Plhák. Ačkoli je navržena jako posunovací, je vybavena vlakovým zabezpečovačem a zákazník ji bude využívat jako traťovou na celém území Finska.

„Lokomotiva patří k těm dražším, její cena je 1,7 až 2 miliony eur,“ řekl obchodní manažer CZ Loko Jan Kutálek.

CZ Loko

Akciová společnost patří k významným podnikům středoevropského železničního strojírenství. Výrobě a opravám kolejových vozidel se věnovali její předchůdci v České Třebové po otevření železničních dílen v roce 1849. S využitím po generace předávaných zkušeností a znalostí CZ Loko vyvíjí a vyrábí nové lokomotivy, modernizuje kolejová vozidla, opravuje a rekonstruuje vozidla hnací i speciální.

CZ Loko vlastní od roku 2004 z 49 procent společnost Zeppelin a z 51 procent předseda představenstva Josef Bárta. Podíl exportu činil loni 63 procent, společnost vykázala obrat přes dvě miliardy korun. I letos odhaduje obrat ve stejné výši. Holding zaměstnává ve svých závodech zhruba 700 lidí.

„Čmelákem“ se lokomotiva nazývá podle jejího označení ČME pro sovětské železnice - čechoslováckij manevróvij těplovóz s elektríčeskoj predáčej - doslova přeloženo československá posunovací motorová lokomotiva s elektrickým přenosem. Na východě, kam hlavně putovala, jí říkají „Čmucha“.

V novodobé historii vyrobilo CZ Loko 833 kusů lokomotiv, z toho na export jich zamířilo něco přes tři stovky. Firmě se daří zkracovat dodací dobu, novou lokomotivu je schopna dodat za 6 měsíců po objednání. Na východních trzích zaznamenala pokles až na 50 procent produkce předchozího roku. Ale i tento propad je schopna „ustát“.

Firma o 700 zaměstnancích chystá nábor asi stovky lidí. Vyrábí sice méně nových lokomotiv, ale opravuje jich víc. Proto rozjíždí druhou směnu a s nárůstem pracovníků  počítá jak ve svém největším závodě v České Třebové, tak v Jihlavě.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Těžba manganu u Chvaletic je opět téma. Vesnice chtějí záruky klidu

Elektrárna Chvaletice

Když se v šedesátých letech těžil u Chvaletic na Pardubicku mangan, lidé si stěžovali na prach. Nyní se k těžbě této...

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz