VIDEO: CZ Loko dodává „sexy“ lokomotivy pro kraje za polárním kruhem

  10:20aktualizováno  10:20
Firma CZ Loko se může pochlubit jubilejní stou lokomotivou řady 774.7. V novodobé historii vyrobila zatím 833 kusů lokomotiv. Společnost patří k těm, kterým se daří nahradit výpadek dodávek do zemí bývalého SSSR.

Je to stá zmodernizovaná lokomotiva staré verze Čmeláka, která se vyráběla pro východní země. Polovina je z nich v Bělorusku, ale jsou i v Litvě a Lotyšsku.

Fotogalerie

„Oproti předchozím je vidět pokrok v oblasti řízení a diagnostiky. Lokomotiva „jde do ruky“, je přívětivá, hezky se s ní rozjíždí i hezky brzdí, lépe než u těch předchozích,“ řekl konstruktér, školitel a strojvedoucí v jedné osobě Jakub Džurný.

Šestinápravová motorová lokomotiva řady 774.7 o hmotnosti 120 tun je určena pro těžkou posunovací a traťovou službu a její jubilejní exemplář je jedním ze tří, které míří do Finska.

„Mám z toho radost. Je to lokomotiva, která je spolehlivá, což si dokážeme ve Finsku za polárním kruhem. Neděláme ji jen pro Finsko, ale chceme ji nabízet i ve středoevropském teritoriu, aby byla pro zájemce sexy. A sexy bude tehdy, když něco ušetří,“ řekl vedoucí obchodního oddělení CZ Loko Jaroslav Plhák.

Ten vyzdvihuje, že se podařilo prodloužit opravárenské cykly, což je důležité pro zákazníka, který tak do nákupu v průběhu životnosti stroje méně investuje.

„Lokomotiva se nám po technické stránce povedla, vyrobili jsme ji podle nejpřísnějších evropských norem. Ostatně 120 lidí v konstrukci a projekce znamená pro nás velký potenciál,“ dodal Jaroslav Plhák. Ačkoli je navržena jako posunovací, je vybavena vlakovým zabezpečovačem a zákazník ji bude využívat jako traťovou na celém území Finska.

„Lokomotiva patří k těm dražším, její cena je 1,7 až 2 miliony eur,“ řekl obchodní manažer CZ Loko Jan Kutálek.

CZ Loko

Akciová společnost patří k významným podnikům středoevropského železničního strojírenství. Výrobě a opravám kolejových vozidel se věnovali její předchůdci v České Třebové po otevření železničních dílen v roce 1849. S využitím po generace předávaných zkušeností a znalostí CZ Loko vyvíjí a vyrábí nové lokomotivy, modernizuje kolejová vozidla, opravuje a rekonstruuje vozidla hnací i speciální.

CZ Loko vlastní od roku 2004 z 49 procent společnost Zeppelin a z 51 procent předseda představenstva Josef Bárta. Podíl exportu činil loni 63 procent, společnost vykázala obrat přes dvě miliardy korun. I letos odhaduje obrat ve stejné výši. Holding zaměstnává ve svých závodech zhruba 700 lidí.

„Čmelákem“ se lokomotiva nazývá podle jejího označení ČME pro sovětské železnice - čechoslováckij manevróvij těplovóz s elektríčeskoj predáčej - doslova přeloženo československá posunovací motorová lokomotiva s elektrickým přenosem. Na východě, kam hlavně putovala, jí říkají „Čmucha“.

V novodobé historii vyrobilo CZ Loko 833 kusů lokomotiv, z toho na export jich zamířilo něco přes tři stovky. Firmě se daří zkracovat dodací dobu, novou lokomotivu je schopna dodat za 6 měsíců po objednání. Na východních trzích zaznamenala pokles až na 50 procent produkce předchozího roku. Ale i tento propad je schopna „ustát“.

Firma o 700 zaměstnancích chystá nábor asi stovky lidí. Vyrábí sice méně nových lokomotiv, ale opravuje jich víc. Proto rozjíždí druhou směnu a s nárůstem pracovníků  počítá jak ve svém největším závodě v České Třebové, tak v Jihlavě.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

V areálu pardubické nemocnice vznikne parkovací dům pro 585 aut

Parkovacích míst v okolí nemocnice příliš není, a řidiči tak často parkují...

Každý, kdo alespoň jednou hledal parkovací místo u pardubické nemocnice, na nevšední zážitek hned tak nezapomene....

Najdete na iDNES.cz