Cyklostezka z Pardubic prý povede do Hamburku. Zatím by stačil Hradec

  13:15aktualizováno  13:15
Doba, po kterou čekají pardubičtí a hradečtí cyklisté na společnou cyklostezku, se počítá už na desetiletí. Po jejím dokončení se přitom trasa stane součástí obří cyklostezky přes Českou republiku a Německo.

Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové jsou zatím jen kusy budoucí stezky. Hojně je využívaná část z Pardubic do Rábů.

Už dvacet let je na světě nápad vybudovat cyklostezku mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Občas dokonce probleskne zpráva, že stavba bude zdárně pokračovat, jenomže vzápětí se objeví řada překážek.

Jediné, čeho se zatím cyklistická spojnice obou krajských měst dočkala, je originální název: Stezka mechu a perníku.

Ledy se trochu pohnuly před dvěma lety. V srpnu v roce 2011 vyrazili politici na cyklovýlet z Pardubic do Hradce Králové, aby propagovali stezku mezi oběma městy. Pardubickým tehdy jela naproti, rovněž na kole, hradecká skupina. Cestou se tehdy připojili také starostové z vesnic, jimiž má trasa cyklostezky vést.

U Pardubic už přitom na protipovodňových hrázích vyrostl úsek mezi Pardubicemi a Ráby, následně získal dotaci další úsek mezi Němčicemi a Kunětickou horou.

Nyní je na řadě úsek u Vysoké nad Labem

"Stezka v katastru Pardubic je hotová. Teď město pracuje na dalších etapách, pomáháme tím menším obcím, přes které stezka vede, které by samy její výstavbu neufinancovaly," řekl pardubický zastupitel Martin Bílek.

Ten měl ještě vloni na starosti Stezku mechu a perníku coby náměstek primátorky. Po lednovém odvolání mu však projekt zůstal "na triku".

Nyní je podle něj na programu dne úsek mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem.

"Ale souběžně se pracuje i na dalších etapách, pracujeme na územním rozhodnutí a výkupu pozemků. V úseku do Vysoké je to však v současné době nejméně složité," dodal Bílek.

Nechtěnou "reklamu" na neschopnost postavit stezku pro Hradec udělala trojice vozíčkářů, která otestovala budoucí trasu Labské stezky od pramene v Krkonoších až po Děčín.

Během 350 kilometrů sice zažila plno nechtěných adrenalinových zážitků včetně krkolomných sjezdů, defektů i pádů, avšak jako vůbec nejnebezpečnější vyhodnotila překonání čtyřkilometrového úseku právě mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem.

Úsek mezi krajskými městy dlouhý 23 kilometrů má být součástí Labské stezky z Pardubic až do Hamburku. Stezka mechu a perníku by se u hradecké fakultní nemocnice měla spojit s již existující cyklostezkou a podél Labe vést přes Vysokou nad Labem, Bukovinu, Dříteč, Němčice a Ráby, kde se napojí na již stojící cyklostezku z Pardubic.

Náklady politici odhadují až na 150 milionů korun, trasa stezky protíná na 450 parcel, z nichž je 315 v držení soukromých majitelů. "Když vše dobře půjde, mohla by být spojnice měst hotová v roce 2016," uvedl Bílek.

Jenomže právě vlastníci pozemků mohou stavbu ještě zbrzdit.

Tak tomu bylo i v případě vlastníků u Vysoké nad Labem. Starosta obce Jiří Horák se ale ukázal být velkým fanouškem cyklostezky, prý s majiteli dotčených parcel jednal a získal jejich předběžný souhlas s prodejem.

Po cyklostezce přijde na řadu vodní stezka

"My o tu stezku máme eminentní zájem. Ale všichni by si měli pospíšit, vždyť čas letí a evropské peníze opravdu nečekají," upozorňoval starosta.

Pět měsíců po manifestační cyklojízdě hradeckých a pardubických politiků po trase ještě neexistující Stezky mechu a perníku mezi oběma městy se konečně daly do pohybu i další úseky plánované trasy. Vznikl svazek Hradubická labská, který sdružuje všechny obce na trase asi 23 kilometrů dlouhé stezky a společně požádá fond dopravní infrastruktury o dotaci.

"Ředitelem svazku obcí se stane starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák, který je duší připravované cyklostezky," říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Kromě cyklotrasy mezi Hradcem a Pardubicemi, která ponese název Stezka mechu a perníku, chce pardubická radnice vytvořit také vodní trasu, která by malými plavidly spojila krajská města.

Autor:

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Další z rubriky

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

Najdete na iDNES.cz