Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklostezka z Pardubic prý povede do Hamburku. Zatím by stačil Hradec

  13:15aktualizováno  13:15
Doba, po kterou čekají pardubičtí a hradečtí cyklisté na společnou cyklostezku, se počítá už na desetiletí. Po jejím dokončení se přitom trasa stane součástí obří cyklostezky přes Českou republiku a Německo.

Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové jsou zatím jen kusy budoucí stezky. Hojně je využívaná část z Pardubic do Rábů.

Už dvacet let je na světě nápad vybudovat cyklostezku mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Občas dokonce probleskne zpráva, že stavba bude zdárně pokračovat, jenomže vzápětí se objeví řada překážek.

Jediné, čeho se zatím cyklistická spojnice obou krajských měst dočkala, je originální název: Stezka mechu a perníku.

Ledy se trochu pohnuly před dvěma lety. V srpnu v roce 2011 vyrazili politici na cyklovýlet z Pardubic do Hradce Králové, aby propagovali stezku mezi oběma městy. Pardubickým tehdy jela naproti, rovněž na kole, hradecká skupina. Cestou se tehdy připojili také starostové z vesnic, jimiž má trasa cyklostezky vést.

U Pardubic už přitom na protipovodňových hrázích vyrostl úsek mezi Pardubicemi a Ráby, následně získal dotaci další úsek mezi Němčicemi a Kunětickou horou.

Nyní je na řadě úsek u Vysoké nad Labem

"Stezka v katastru Pardubic je hotová. Teď město pracuje na dalších etapách, pomáháme tím menším obcím, přes které stezka vede, které by samy její výstavbu neufinancovaly," řekl pardubický zastupitel Martin Bílek.

Ten měl ještě vloni na starosti Stezku mechu a perníku coby náměstek primátorky. Po lednovém odvolání mu však projekt zůstal "na triku".

Nyní je podle něj na programu dne úsek mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem.

"Ale souběžně se pracuje i na dalších etapách, pracujeme na územním rozhodnutí a výkupu pozemků. V úseku do Vysoké je to však v současné době nejméně složité," dodal Bílek.

Nechtěnou "reklamu" na neschopnost postavit stezku pro Hradec udělala trojice vozíčkářů, která otestovala budoucí trasu Labské stezky od pramene v Krkonoších až po Děčín.

Během 350 kilometrů sice zažila plno nechtěných adrenalinových zážitků včetně krkolomných sjezdů, defektů i pádů, avšak jako vůbec nejnebezpečnější vyhodnotila překonání čtyřkilometrového úseku právě mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem.

Úsek mezi krajskými městy dlouhý 23 kilometrů má být součástí Labské stezky z Pardubic až do Hamburku. Stezka mechu a perníku by se u hradecké fakultní nemocnice měla spojit s již existující cyklostezkou a podél Labe vést přes Vysokou nad Labem, Bukovinu, Dříteč, Němčice a Ráby, kde se napojí na již stojící cyklostezku z Pardubic.

Náklady politici odhadují až na 150 milionů korun, trasa stezky protíná na 450 parcel, z nichž je 315 v držení soukromých majitelů. "Když vše dobře půjde, mohla by být spojnice měst hotová v roce 2016," uvedl Bílek.

Jenomže právě vlastníci pozemků mohou stavbu ještě zbrzdit.

Tak tomu bylo i v případě vlastníků u Vysoké nad Labem. Starosta obce Jiří Horák se ale ukázal být velkým fanouškem cyklostezky, prý s majiteli dotčených parcel jednal a získal jejich předběžný souhlas s prodejem.

Po cyklostezce přijde na řadu vodní stezka

"My o tu stezku máme eminentní zájem. Ale všichni by si měli pospíšit, vždyť čas letí a evropské peníze opravdu nečekají," upozorňoval starosta.

Pět měsíců po manifestační cyklojízdě hradeckých a pardubických politiků po trase ještě neexistující Stezky mechu a perníku mezi oběma městy se konečně daly do pohybu i další úseky plánované trasy. Vznikl svazek Hradubická labská, který sdružuje všechny obce na trase asi 23 kilometrů dlouhé stezky a společně požádá fond dopravní infrastruktury o dotaci.

"Ředitelem svazku obcí se stane starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák, který je duší připravované cyklostezky," říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Kromě cyklotrasy mezi Hradcem a Pardubicemi, která ponese název Stezka mechu a perníku, chce pardubická radnice vytvořit také vodní trasu, která by malými plavidly spojila krajská města.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Najdete na iDNES.cz