Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pardubickém kraji se změní trasy cyklobusů i jejich provozovatelé

  13:42aktualizováno  13:42
Už o nadcházejícím víkendu se cyklisté mohou letos poprvé svést do horských středisek. Mezi sportovními příznivci se ale rozšířily informace, že do některých měst přestanou spoje zajíždět. Kraj zrušení linek odmítl s tím, že se obsluha nezmění a cyklobusy navíc zrychlí.

Cyklisté se na pohodlné spoje do hor mohou těšit i letos. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nechat se vyvést až k horské Masarykově chatě na Šerlichu v Orlických horách a následně se jen pohodlně vracet z kopce domů. Ideální scénář, který si i každoročně již několik let plánují tisíce cyklistů.

Jenže když začali pátrat po jízdních řádech na letošní rok, narazili na stránkách společnosti Audis Bus na následující oznámení: „Linka 660141 nejede z Chocně, ale pouze z Kostelce nad Orlicí, či Linka 660146 pojede z Holic na Šerlich tak jak tomu bývalo zvykem před rokem 2014. Nebude se jezdit z Pardubic,“ stojí na webu jedné z firem, u kterých si Pardubický kraj objednává provoz cyklobusů.

Jak nově pojedou cyklobusy v kraji?

Odjezdy linky z Chrudimi na Šerlich

Sobota a neděle: Chrudim (7:15), Pardubice (7:30), Třebechovice (8:25), Šerlich (9:55). Zpět odjezd z Šerlichu ve 12:30. Dopravce Arriva.

Odjezdy linky z Litomyšle na Šerlich: Litomyšl (7:00), Vysoké Mýto (7:20), Choceň (7:50), Brandýs nad Orlicí (8:03), Žamberk (8:40), Šerlich (10:05). Dopravce ČSAD Ústí nad Orlicí.

Odjezdy linky z Lanškrouna na Šerlich: Lanškroun (7:00), Česká Třebová (7:30), Ústí nad Orlicí (8:00), Letohrad (8:30), Šerlich (10:00). 

Pozn. cyklobusy obsluhují i další zastávky na trase. 

Ty provozuje kraj společně se sousedním Královéhradeckým. Společnost přitom do organizace jízdních řádů nemůže nijak zasahovat.

„Rozhodují o tom dané odbory příslušných krajských úřadů. Měli k tomu své důvody. My jsme změnu vzali pouze na vědomí a musíme ji akceptovat. Ale nebyl to záměr, který by vzešel z naší strany,“ říká Petr Švach se společnosti Audis Bus, která v uplynulých letech dopravila cyklobusy do hor téměř pět tisíc turistů.

Cyklisty z Pardubic tak nabere už od soboty vůz konkurenční společnosti Arriva, který do hor vyrazí z Chrudimi. „Loni pro nás byl odjezd z Pardubic novinkou, ale neosvědčila se, a proto linka vyjede znovu až z Holic,“ doplnil Švach.

Ke změnám dojde i jinde

Ovšem turisté z krajského města nejsou jediní, kterých se změna dotkne. Například spoj, který dříve vyrážel z Chocně, bude nadále zachován. A kvůli změně dopravce dokonce sveze zájemce z více měst a navíc bude rychlejší téměř o půl hodiny. Původně totiž jel už v 7 hodin a u chaty na Šerlichu byl v 9:40. Nově vyrazí spoj až v 7:50 a na místě bude v 10:05, přičemž startovat bude už z Litomyšle s odjezdem v 7:00.

Jen loni putovalo z krajské kasy na provoz 750 tisíc korun. Bylo to způsobeno i tím, že právě spoj z Chocně zařizoval cyklobus, který musel vyrazit až z Kostelce nad Orlicí. Spoje jsou ztrátové i kvůli tomu, že zpět ze Šerlichu jezdí téměř prázdné. Díky novým trasám by měl kraj na dotované službě pro turisty ušetřit.

„Přehodnotili jsme efektivitu cyklobusů a vyhověli žádostem některých měst, která chtěla být také obsluhována. Při najížděcích spojích projely cyklobusy mnoho kilometrů navíc. Provoz však zůstane zachován,“ ujistil Martin Prouza z Oddělení dopravní obslužnosti Krajského úřadu Pardubického kraje.

Původní informace o zrušení linek zaskočila i představitele místních samospráv, do kterých cyklobusy zajíždí. 

„Také jsem se nad tím podivoval. Přišel nám mail s oznámením až tento týden. Máme o provoz velký zájem a tuto formu turistiky podporujeme. Bylo by špatně, pokud by služba byla omezena. Uvítali bychom klidně i její posílení,“ uvedl například starosta Chocně Ladislav Valtr.

„Konzultovali jsme to se zástupci měst a obcí v případě, že tam byla zásadní změna, tady pokud bychom jim nějaký spoj například brali. Ale tady nikdo o nic nepřišel. Není to základní obslužnost a je to v podstatě nadstandard pro turisty,“ dodal Prouza.

Kraj zajišťuje i další linky cyklobusů míří směrem na Seč či okružní trasu přes Poličku, Vysoké mýto, Českou Třebovovu, Svitavy a Moravskou Třebovou. 

Autor:Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Vzdor proti trase D35 u Litomyšle může přinést zdržení i zmar miliard

(Ilustrační snímek)

Lidé z Litomyšle a okolí se v pondělí mohli naposledy veřejně ozvat proti zamýšlené stavbě dálnice D35 kolem města....

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Najdete na iDNES.cz