Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pardubickém kraji se změní trasy cyklobusů i jejich provozovatelé

  13:42aktualizováno  13:42
Už o nadcházejícím víkendu se cyklisté mohou letos poprvé svést do horských středisek. Mezi sportovními příznivci se ale rozšířily informace, že do některých měst přestanou spoje zajíždět. Kraj zrušení linek odmítl s tím, že se obsluha nezmění a cyklobusy navíc zrychlí.

Cyklisté se na pohodlné spoje do hor mohou těšit i letos. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nechat se vyvést až k horské Masarykově chatě na Šerlichu v Orlických horách a následně se jen pohodlně vracet z kopce domů. Ideální scénář, který si i každoročně již několik let plánují tisíce cyklistů.

Jenže když začali pátrat po jízdních řádech na letošní rok, narazili na stránkách společnosti Audis Bus na následující oznámení: „Linka 660141 nejede z Chocně, ale pouze z Kostelce nad Orlicí, či Linka 660146 pojede z Holic na Šerlich tak jak tomu bývalo zvykem před rokem 2014. Nebude se jezdit z Pardubic,“ stojí na webu jedné z firem, u kterých si Pardubický kraj objednává provoz cyklobusů.

Jak nově pojedou cyklobusy v kraji?

Odjezdy linky z Chrudimi na Šerlich

Sobota a neděle: Chrudim (7:15), Pardubice (7:30), Třebechovice (8:25), Šerlich (9:55). Zpět odjezd z Šerlichu ve 12:30. Dopravce Arriva.

Odjezdy linky z Litomyšle na Šerlich: Litomyšl (7:00), Vysoké Mýto (7:20), Choceň (7:50), Brandýs nad Orlicí (8:03), Žamberk (8:40), Šerlich (10:05). Dopravce ČSAD Ústí nad Orlicí.

Odjezdy linky z Lanškrouna na Šerlich: Lanškroun (7:00), Česká Třebová (7:30), Ústí nad Orlicí (8:00), Letohrad (8:30), Šerlich (10:00). 

Pozn. cyklobusy obsluhují i další zastávky na trase. 

Ty provozuje kraj společně se sousedním Královéhradeckým. Společnost přitom do organizace jízdních řádů nemůže nijak zasahovat.

„Rozhodují o tom dané odbory příslušných krajských úřadů. Měli k tomu své důvody. My jsme změnu vzali pouze na vědomí a musíme ji akceptovat. Ale nebyl to záměr, který by vzešel z naší strany,“ říká Petr Švach se společnosti Audis Bus, která v uplynulých letech dopravila cyklobusy do hor téměř pět tisíc turistů.

Cyklisty z Pardubic tak nabere už od soboty vůz konkurenční společnosti Arriva, který do hor vyrazí z Chrudimi. „Loni pro nás byl odjezd z Pardubic novinkou, ale neosvědčila se, a proto linka vyjede znovu až z Holic,“ doplnil Švach.

Ke změnám dojde i jinde

Ovšem turisté z krajského města nejsou jediní, kterých se změna dotkne. Například spoj, který dříve vyrážel z Chocně, bude nadále zachován. A kvůli změně dopravce dokonce sveze zájemce z více měst a navíc bude rychlejší téměř o půl hodiny. Původně totiž jel už v 7 hodin a u chaty na Šerlichu byl v 9:40. Nově vyrazí spoj až v 7:50 a na místě bude v 10:05, přičemž startovat bude už z Litomyšle s odjezdem v 7:00.

Jen loni putovalo z krajské kasy na provoz 750 tisíc korun. Bylo to způsobeno i tím, že právě spoj z Chocně zařizoval cyklobus, který musel vyrazit až z Kostelce nad Orlicí. Spoje jsou ztrátové i kvůli tomu, že zpět ze Šerlichu jezdí téměř prázdné. Díky novým trasám by měl kraj na dotované službě pro turisty ušetřit.

„Přehodnotili jsme efektivitu cyklobusů a vyhověli žádostem některých měst, která chtěla být také obsluhována. Při najížděcích spojích projely cyklobusy mnoho kilometrů navíc. Provoz však zůstane zachován,“ ujistil Martin Prouza z Oddělení dopravní obslužnosti Krajského úřadu Pardubického kraje.

Původní informace o zrušení linek zaskočila i představitele místních samospráv, do kterých cyklobusy zajíždí. 

„Také jsem se nad tím podivoval. Přišel nám mail s oznámením až tento týden. Máme o provoz velký zájem a tuto formu turistiky podporujeme. Bylo by špatně, pokud by služba byla omezena. Uvítali bychom klidně i její posílení,“ uvedl například starosta Chocně Ladislav Valtr.

„Konzultovali jsme to se zástupci měst a obcí v případě, že tam byla zásadní změna, tady pokud bychom jim nějaký spoj například brali. Ale tady nikdo o nic nepřišel. Není to základní obslužnost a je to v podstatě nadstandard pro turisty,“ dodal Prouza.

Kraj zajišťuje i další linky cyklobusů míří směrem na Seč či okružní trasu přes Poličku, Vysoké mýto, Českou Třebovovu, Svitavy a Moravskou Třebovou. 

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Najdete na iDNES.cz