Hospody se přizpůsobují cyklistům, spolek nabízí odvoz zavazadel

  8:11aktualizováno  8:11
Na cyklostezkách v Pardubickém kraji, které jsou co do počtu kilometrů na hlavu druhé nejdelší v zemi, se turisté se začátkem nové sezony dočkají nových služeb. Třeba přívětivějších hospod nebo možnosti nechat si odvézt zavazadla při delším putování.
Mezi nové atrakce patří oblast, jíž se mezi cyklisty říká Orlické cyklo&inline království u České Třebové.

Mezi nové atrakce patří oblast, jíž se mezi cyklisty říká Orlické cyklo&inline království u České Třebové. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Od letošní letní sezony jsme schopni pro cykloturisty zajistit například převoz zavazadel při vícedenním putování nebo služby cykloprůvodce. Funguje to jednoduše, zájemci nám jen zavolají nebo pošlou mail," řekla manažerka destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko, Zuzana Müllerová.

Společnost nabízí služby v severní části východních Čech pod hřebenem Orlických hor.

Kromě toho jsou podle ní schopni zajistit po zvolených trasách také ubytování či nabídnout cyklovýlety různých obtížností pro různé typy kol.

"Jako příklad uvedu rodinnou trasu Královská hřebenová nebo o něco náročnější nazvanou Krajem Karla Poláčka. Pro ty opravdu náročné a zkušené pak máme připraven například Orlicko-bystřický horský bike."

Řadu dalších novinek také nabízejí v Polsku. "Zatím ale pouze ve vymezeném území na české straně a v nejbližším okolí v Polsku," dodala Müllerová.

Kde není cyklotrasa, může se kolo vézt

Zatím se bude jednat o testovací cyklus, který má ukázat zájem o tyto služby, mezi nimiž nebude chybět ani nabídka převozu kol v úsecích, kde cyklostezky nebo cyklotrasy chybí a jízda po hlavních silnicích je zejména pro rodiny s menšími dětmi příliš nebezpečná.

Program Cyklisté vítáni

Podmínky získání nálepky:
- uzamykatelná místnost pro kola, možnost umytí a opravení
- lékárnička
- informační tabule
- lehká jídla a nealko cyklonápoje

Certifikované podniky najdete na  www.cyklistevitani.cz.

"Pokud bych to měla velmi zjednodušeně shrnout, chceme nabízet cyklistům služby, které jsou v zahraničí velmi dobře známé a hojně využívané a čeští cyklisté na ně zatím zvyklí nejsou," doplňuje ředitelka společnosti Petra Smrčková.

"Tahle nabídka zní opravdu zajímavě. Jsem rád, že s tím u nás někdo začal. Nejsme na ně sice zatím zvyklí, ale z vlastní zkušenosti vím, že pokud se o nich lidé dovědí, velmi často a rádi je využívají," říká pardubický rodák Ondřej Vysypal, který několik let jezdil jako cykloprůvodce v zahraničí.

"Jako rodilý Východočech samozřejmě celý region znám a myslím si, že máme skutečně co nabídnout. A nejde jen o severní část kraje. Určitě pomůže i slibovaná cyklostezka z Hlinska na Veselý Kopec nebo kolem Pastvinské přehrady. Zajímavým cílem by mohl být kladrubský hřebčín a řada dalších lokalit," dodal Vysypal.

Cyklistům se daří i kolem Třebové a pod Kuňkou

Mezi další atrakce patří také oblast, jíž se mezi cyklisty říká Orlické cyklo&inline království. Stezek v okolí Ústí nad Orlicí a České Třebové využívá stále více cyklistů všech věkových kategorií. Zajímavé terény v okolí téměř čtyřicetikilometrové sítě stezek od Ústí do Letohradu nebo Brandýsa nad Orlicí a Chocně nabízejí kouzelné okolí.

Stále větší zájem je také o jízdu z Pardubic směrem na Hradec Králové. Ačkoliv obě krajská města nejsou dosud propojena, Kunětická hora nebo OK Ranch pod ní jsou cíle, kam jezdí řada Pardubáků a jistě jsou lákavé i pro cyklisty a bruslaře z Hradce Králové.

"Dík novým službám se blýská na lepší časy," slibuje krajský radní pro turistický ruch Miroslav Stejskal, podle něhož má náš region druhou nejhustší síť cyklotras a cyklostezek v přepočtu na obyvatele v celé zemi.

Cyklisté vítání

Novinkou pro orientaci žíznivých kolařů je také seznam restaurací, ubytovacích kapacit i atraktivních turistických cílů na webových stránkách www.cyklistevitani.cz.

Certifikát může podnik získat po splnění poměrně přísných podmínek, a tak v něm zatím figuruje pouze několik desítek subjektů. Projekt je v začátcích a podnikatelé mu teprve začínají přicházet na chuť.

"Je to výborná věc. A když funguje v cizině, nevidím důvod, proč by nemohla fungovat i u nás," myslí si cykloturista Ondřej Vysypal.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

V Přelouči skončí výroba Avií, firma se soustředí na elektromobily

Nová avia Initia má pohon na všechny čtyři kola.

Jen rok a půl po slavnostním uvedení nového nákladního vozu AVIA se vedení firmy rozhodlo změnit strategii a v Přelouči...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

V Přelouči skončí výroba Avií, firma se soustředí na elektromobily

Nová avia Initia má pohon na všechny čtyři kola.

Jen rok a půl po slavnostním uvedení nového nákladního vozu AVIA se vedení firmy rozhodlo změnit strategii a v Přelouči...

Primátorem Pardubic je opět Martin Charvát, mandát obhájil jako druhý

Hnutí ANO 2011 vede do voleb Martin Charvát.

Až překvapivě hladce probíhalo v pondělí večer ustavující zastupitelstvo města Pardubic. Domluvená koalice ANO, ODS,...

VIDEO: Na pardubické náměstí dorazil vánoční strom z Rybitví

Pardubice a vánoční strom

Vánoční dominanta Pernštýnského náměstí dorazila na své místo. Do Pardubic přijel vánoční strom.

Najdete na iDNES.cz