Ján Kasič (na snímku) a Vítězslav Novohradský se podíleli na nabírání takzvaných černých duší do ČSSD.

Ján Kasič (na snímku) a Vítězslav Novohradský se podíleli na nabírání takzvaných černých duší do ČSSD. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kauza náboru černých duší do ČSSD v Pardubicích skončila zrušením buňky

  • 6
Okresní výbor ČSSD v Pardubicích zrušil organizaci na Dubině, kterou vedl mediálně známý exstarosta stejnojmenného sídliště Ján Kasič. Buňku totálně ochromila kauza kolem náboru černých duší. Není to však zdaleka jediný problém, který levicová strana v krajském městě má.

Nábor černých duší z řad lidí postižených exekucí se sice oficiálně neprokázal, ale přesto kvůli němu končí jedna z nejvlivnějších buněk ČSSD v Pardubicích.

Takový závěr má kauza, kterou v říjnu odstartovaly Hospodářské noviny, když upozornily na podivné nábory členů v městských organizacích sociální demokracie na pardubické Dubině a Hůrkách. Podle deníku měli dva vlivní předsedové místních buněk Ján Kasič a Vítězslav Novohradský údajně hromadně nabírat takzvané černé duše, aby početně posílili své buňky.

Mezi straníky se tak nově objevilo nápadně velké množství lidí s exekucemi, bydlištěm na radnici či na stejné adrese jako oba předsedové.

Kasič, kterého v minulosti soud potrestal pokutou za uplácení novinářů z TV Prima, přitom pracoval pro jednu z pardubických exekutorských kanceláří.

„Já přece nemohu u nových členů kontrolovat, zdali na ně není uvalena exekuce,“ řekl k podezření Kasič.

Jeho verzi později prokázalo vnitrostranické vyšetřování nabírání nových členů strany. Ti dodávají organizacím sílu při nominačních konferencích, na kterých se sestavují kandidátky pro volby.

„Svědomitě jsme probírali zápisy a procedurální věci ze schůzí až do roku 2011 a nebylo shledáno žádné pochybení a porušení stanov. Z mé strany je to uzavřené,“ řekl dnes už bývalý krajský šéf ČSSD Pavel Svoboda.

Vnitrostranické vyšetřování žádný problém neodhalilo

Za standardní považoval příchod nových členů i Libor Malý z Okresního výkonného výboru ČSSD Pardubice, který byl na jednání kontrolního výboru rovněž přítomen. „Jsou to naprosto běžné počty. Díky zvýšení počtu členů bude mít každá z organizací Dubina a Hůrka o jednoho delegáta na okresní konferenci více, což je při celkovém počtu přes 100 delegátů zcela zanedbatelná změna,“ řekl Malý.

Nicméně celá záležitost otřásla především buňkou na Dubině natolik, že přestala prakticky fungovat. „Po vypuknutí skandálu začalo na schůze chodit velmi málo členů, organizace nebyla schopná přijímat usnesení, přestala prostě normálně fungovat,“ uvedl okresní šéf ČSSD Leoš Malina.

Právě ten přitom těsně po vypuknutí kauzy nahradil Kasiče v čele okresní organizace. Dá se tak říct, že pokračuje v úklidu věcí, které od svého předchůdce zdědil. „Okresní výkonný výbor schválil zrušení buňky ČSSD na Dubině s tím, že její členové zůstávají ve straně, ale budou si muset podle místa bydliště najít novou organizaci. Tím se snažíme celou situaci nějakým způsobem stabilizovat,“ dodal Malina.

Novohradský je stále členem ČSSD, přerušení členství neplatí

Okresní výkonný výbor se také zajímal o nedávné přerušení členství v ČSSD ze strany radního Pardubic Vítězslava Novohradského. „Přerušil jsem ho ze zdravotních důvodů,“ řekl k tomu pro MF DNES Novohradský. Jenže podle stanov strany nic takové provést nejde.

„Přerušit členství je možné jenom na základě toho, že se člen dostává do rozporu s výkonem zaměstnání. To se týká třeba policistů, soudců nebo novinářů,“ uvedl Malina s tím, že tedy okresní výbor vyzval radního, aby dal celou záležitost do pořádku.

„Stanovisko výboru je takové, že doktor Novohradský má začít dodržovat řády a stanovy strany,“ doplnil Malina.

Zatím není jasné, jak záležitost dopadne. Z reakce Vítězslava Novohradského je pouze dobře patrné, že pardubická ČSSD je rozštěpená a že její členové se často nemají vůbec v lásce.

„Pan Malina není žádný rudý emisar, aby někomu něco mohl přikazovat. Já se o něj nezajímám a nezajímám se ani o okresní výbor. Až dostanu jeho stanovisko písemně, tak se k celé věci vyjádřím,“ doplnil Vítězslav Novohradský.

Jenže celý problém ČSSD je v tom, že Novohradský stále zůstává v radě města a také v zastupitelském klubu. Navíc s ním spolupracuje i bývalý krajský šéf Svoboda a předseda zastupitelského klubu Aleš Vavřička. Proti nim pak stojí v jakési vnitřní opozici další zastupitelé za ČSSD Jakub Rychtecký, Jiří Rozinek a Vladimír Ninger.

„Dá se říct, že nám v zastupitelstvu vznikly dvě trojice, které úplně nespolupracují. Potíž je především v tom, že ta trojice kolem pana Novohradského se necítí vázána rozhodnutím orgánů strany a vlastně si tak dělá co chce,“ řekl Malina a jako příklad dal situaci kolem možného odvolání představenstva Služeb města poté, co se provalila na veřejnost známá cesta tří pracovníků do JAR.

„Městský výbor panu Vavřičkovi jako šéfovi klubu uložil vyvolat hlasování o odvolání celého představenstva Služeb města. On to ovšem neučinil,“ dodal Malina.

Nutno dodat, že by tak Vavřička navrhoval odvolání i Novohradského, protože právě on je šéfem představenstva zmíněné městské firmy.

Hlasování však nakonec vyvolala opozice a politici ho ustáli.