Bývalý poslanec Jan Chvojka (vlevo v popředí) a další kandidáti ČSSD mají před...

Bývalý poslanec Jan Chvojka (vlevo v popředí) a další kandidáti ČSSD mají před volbami kvůli vnitrostranickým předpisům poněkud přistřižená křídla. Například všechny texty posílají ke schválení do Prahy. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kandidáti ČSSD nesmí mluvit o kroužkování, letáky jim schvalují v Praze

  • 39
Sociální demokracie přitáhla uzdu kandidátům, kteří by se rádi dostali do Sněmovny ze zadních pozic. Zakázala osobní kampaň. Nikdo nesmí sehnat pro sebe peníze navíc. Všechny letáky musí projít kontrolou. Navádět ke kroužkování je zakázáno.

Bývalý poslanec Václav Neubauer z ČSSD by se rád vrátil do Sněmovny, ale ze čtvrtého místa kandidátky to nebude mít snadné. Potřeboval by, aby ho voliči kroužkovali. Ovšem podle pokynu, který dostaly z Lidového domu všechny krajské organizace ČSSD, hrozí za osobní kampaň vyškrtnutí z kandidátky či dokonce ztráta členství ve straně.

"Přijde mi to přehnané a moc tomu nerozumím. Jestli budu lidem při kampani říkat, že bych stál o kroužek, tak přece tím snad nemohu nic porušovat. Vždyť volební zákon s kroužkováním počítá," řekl Václav Neubauer.

Kandidáti ČSSD nejen v Pardubickém kraji musí dodržovat řadu striktních zákazů.

Pravidlo číslo jedna: nikdo si nesmí sehnat peníze pro svoji osobní kampaň. Dokonce ani kdyby byly z jeho kapsy. Všechny peníze, které kdo získá, musí jít na transparentní účet ČSSD.

"Všichni kandidáti musí toto pravidlo respektovat. Nemá proto cenu shánět nějaké další peníze, skončí stejně na společném účtu a limit nám pro Pardubický kraj stejně nezvednou," uvedl lídr ČSSD Ladislav Effenberk, podle něhož má strana na volby v kraji k dispozici milion korun.

Šestý na kandidátce, někdejší poslanec Jan Chvojka, kterého kroužky voličů vynesly v minulých volbách z posledního místa do parlamentu, použití jednoho účtu rozumí.

"Bude to průhlednější. Zabrání se tak případům, kdy nějaký podnikatel podporuje konkrétního kandidáta, kterého by chtěl do Sněmovny dostat."

Ústřední štáb schvaluje obsah letáků i jejich počet

Ovšem vnitrostranické předpisy jdou mnohem dál. I když jednotliví kandidáti mají na kampaň určitý balík peněz, nemohou si rozhodovat sami, na co jej využijí. Krajský, případně ústřední volební štáb schvaluje vše, texty letáčků, jejich vzhled, jejich počet.

"Na letáčku teprve pracuju a na odsouhlasení čekám. Osobně si nemyslím, že by bylo nutné jej kontrolovat," říká Chvojka.

"Máme manuál, podle kterého materiály posuzujeme. Je tam vše od vzhledu a použití barev, až po doporučení, aby tam nikde nebyla zmínka o kroužkování," uvedl lídr kandidátky Effenberk.

Ani samotný krajský volební štáb však nemá volné ruce. I jeho materiály musejí schválit lidé v Praze. "Než jdou věci do tisku, tak je posíláme do Prahy, samozřejmě včetně krajských novin," řekl Effenberk.

Stranou procedury schvalování jsou (zatím) weby jednotlivých kandidátů. I když Effenberk předpokládá, že se tam nic kontroverzního neobjeví.

"Kdo by vedl na webu soukromou kampaň, dost by riskoval. Já si myslím, že jsme jeden tým, jedna kandidátka," uvedl.

Dost velkou šanci má bez kroužkování i Miroslav Váňa

Ve straně je znát nervozita z toho, jak hodně zamíchají preference voličů s pořadím na kandidátce. Sociální demokraté z Pardubického kraje mohou už nyní počítat s třemi křesly ve Sněmovně. Podle pořadí na kandidátce by jej mohli získat Ladislav Effenberk, Jitka Dostálová a bývalý poslanec Miroslav Váňa.

Další tři vážní zájemci jsou však hned za nimi. Bývalý poslanec Václav Neubauer na čtvrtém a právník Jan Chvojka na šestém místě. A mezi nimi lékař Pavel Havíř, kterému v posledních volbách do Sněmovny uniklo zvolení jen o 212 hlasů. Při kampani však budou muset být asi opatrní.

Chvojka by se určitě rád dostal zpět do Sněmovny, kde patřil vůbec k nejaktivnějším poslancům. Smí ale vůbec nahlas říct, že doufá v dostatečný počet preferenčních hlasů? "Věřím ve zdravý úsudek voličů," odpověděl diplomaticky.