Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přesun pardubické radnice do budovy ČSOB naproti Paláci je stále ve hře

  8:18aktualizováno  15:29
Pardubičtí radní pokračují v přípravě možného zřízení centrálního magistrátu v budově ČSOB Pojišťovny v centru města. Ta je pro firmu malá, a tak chtějí stavět nové sídlo. Manažeři pojišťovny dostali politiky z vedení pardubické radnice do složité situace.

Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Loni jim oznámili, že v nejbližších letech opustí budovu naproti Paláci Pardubice a přejdou do nového sídla. K tomu naznačili, že pokud město od nich budovu koupí, je vysoká šance, že centrála úspěšné společnosti zůstane v Pardubicích, a ty z ní tak budou mít dál výhody.

I proto radní dál uvažují o kontroverzním návrhu, který by město přišel na stovky milionů. „Jednali jsme nedávno se zástupci ČSOB, je to stále živé. Dostáváme informace, které upravujeme a třídíme. Cílem je, abychom měli co nejpřesnější data, která nám prozradí, jaká je kupní hodnota objektu, jeho provozní náklady, kolik by nás stálo stěhování a kolik by stála úprava budovy,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Zatím se mluvilo o částce 300 milionů korun. Tak zní odhad na cenu prosklené administrativní budovy. „Můj cíl je, abychom dali dohromady materiál, který odpoví na všechny klíčové otázky, a ten pak dostanou na stůl zastupitelé. Určitě chci o celé věci debatovat a pak požádat zastupitele o konečný verdikt,“ uvedl Charvát s tím, že jde o generální rozhodnutí, na kterém musí být široká politická shoda.

Na druhou stranu primátor také říká, že ani odchod ČSOB Pojišťovny z budovy na Masarykově náměstí ještě není úplně definitivní. „Zatím vedení pojišťovny nerozhodlo,“ dodal Charvát.

Pojišťovna s vystěhováním počítá

Z vyjádření mluvčího společnosti Petra Milaty však jasně plyne, že firma se stěhovat chce. „Stávající budova nám nestačí. Jsme už roztroušení na třech místech, a to nám logicky nevyhovuje,“ uvedl mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

To ostatně potvrzuje i pardubický zastupitel za ODS Karel Haas, který je zároveň právníkem ČSOB Pojišťovny. „Potřebujeme postavit nové a větší sídlo. Přijde mi logické budovu nabídnout nejprve městu. To by v ní mohlo získat mnoho výhod, které se dají těžko finančně vyjádřit. Třeba prestižní adresu v samém srdci města,“ uvedl Haas s tím, že stěhování je jen otázkou času. „Určitě budeme stavět nové sídlo, otázkou je, kde,“ dodal Haas.

A v tom je právě háček. Pardubičtí politici by byli rádi, aby se stavělo právě v jejich městě. Proto mají hned několik dobrých důvodů vyjít společnosti ČSOB v jednání vstříc.

Třeba proto, že je to prestižní firma, která v Pardubicích zaměstnává slušně placené lidi. „Je potřeba si uvědomit, že v případě odchodu ČSOB Pojišťovny z Pardubic bychom přišli o stovky zajímavých pracovních míst,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek.

Nelze opomenout ani to, že ČSOB se také poměrně silně sponzorsky angažuje v pardubickém sportu i kultuře. Roky firma například bývala generálním partnerem hokejistů a stále patří mezi hlavní sponzory HC Dynamo Pardubice. „Předpokládám, že odchodem z města by pominul jakýkoliv důvod firmy finančně podporovat sport, kulturu a další věci, na kterých se nyní ve městě podílí,“ doplnil Řehounek.

Ve hře je Hradec Králové

Že odchod firmy z Pardubic nemusí být jen nějakou planou hrozbou, dokazuje aktivita ČSOB v Hradci Králové. Právě tam by totiž chtěla otevřít nové sídlo. „Můžeme potvrdit, že v Hradci Králové se o lokalitu Aldis zajímáme,“ řekla mluvčí ČSOB Banky Pavla Hávová.

Byť se nejedná o stejnou firmu, tak se dá říct, že ČSOB Pojišťovna a Banka jsou sestry. Obě firmy totiž zaštiťuje od roku 2007 finanční skupina KBC, takže není nereálné, aby měly i stejné sídlo.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o...

Najdete na iDNES.cz