Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma chce vlastní základní školu. Ale politici v Letohradě se jí bojí

  17:25aktualizováno  17:25
Farmaceutická společnost Contipro se sídlem v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku chce zřídit soukromou základní školu. Na první pokus firma neuspěla, v Letohradě ji odmítli. Nyní bude hledat další cesty, jak vzdělávací zařízení zřídit.

Děti z mateřské školy firmy Contipro (na snímku) by mohly v příštích letech plynule přejít na základní školu, kterou chce společnost vybudovat. V Letohradě však zatím šanci nedostala. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Contipro již řadu let úspěšně podporuje školství a vzdělávání na všech úrovních od předškolních dětí po postgraduální studenty. Dva roky provozuje zcela naplněné předškolní zařízení Erudio v Žamberku. Snaha otevřít stejnojmennou soukromou základní školu v nejbližším městě Letohradě, tedy i v sídle soukromého gymnázia, které s firmou spolupracuje, však u letohradských zastupitelů narazila. Jen osm z jednadvaceti bylo pro.

„Odpůrci argumentovali tím, že by vznikem soukromé školy utrpěly dvě současné naplněné základní školy, a to jak snížením počtu žáků, tak negativním vlivem na kolektivy ve třídách, pokud by nadanější děti odešly,“ řekl letohradský starosta Petr Fiala, který patří k menšině zastánců vzniku nového zařízení.

„Já byl pro, líbilo se mi, že za ní stojí silná inovativní společnost, přál jsem si, aby škola byla v Letohradě, a město tak získalo určitou výhodu pro mladé rodiny, které hledají odlišné způsoby vzdělávání,“ dodal starosta.

O vznik školy však firma podle manažera Ondřeje Jireše bude usilovat nadále. „Věříme, že se v regionu pod Orlickými horami najde město nebo obec, která naši snahu přivítá. Prioritou pro nás zůstává Letohrad a i přes nesouhlasné stanovisko zastupitelstva jej nepovažujeme za ztracený. Přesto už jednáme s několika okolními městy a obcemi o umístění základní školy na jejich území,“ řekl Jireš

Měsíční školné? Do tří tisíc

Podle něj většina argumentů proti škole není založena na racionálním zhodnocení situace.

„Domníváme se, že v některých případech dokonce zavládla uražená ješitnost, což nás velmi mrzí. K úbytku dětí na státních školách v Letohradě by jistě došlo, ale podle našich výpočtů by to měli být 1 až 2 žáci v každé třídě. Ostatní děti by byly z okolních měst a obcí. Rozumíme tomu, že úbytek několika žáků v každém ročníku by pro obě stávající státní školy v Letohradě znamenal zároveň úbytek financí, ale nemyslíme si, že by měl způsobit školám potíže. Naopak do prvních tříd přicházejí silné ročníky, a je proto velmi pravděpodobné, že státní školy budou ve stále lepší finanční kondici,“ uvedl manažer.

Nová škola by podle Jireše mohla přilákat rodiče i proto, že nebude nabízet alternativní vzdělání, ale preferovat klasické. „Bude pokrývat pouze nižší stupeň. Její přidaná hodnota bude v tom, že v našem učebním plánu podpoříme individuální přístup pedagogů vůči všem žákům. Tím zajistíme lepší rozvoj jejich vlastního přirozeného talentu, ať už bude jakýkoliv,“ nastínil vizi soukromé základní školy Jireš.

Školné na základních školách

V Pardubickém kraji jsou v provozu čtyři soukromé základní školy.

V pardubické bilingvní škole Klas s rozšířenou multikulturní výukou je roční školné 75 tisíc korun.

V ZŠ Na rovině s montessori pedagogikou, která od nového školního roku přesídlí z Lázní Bohdaneč do Třebosic, je školné 3 tisíce korun měsíčně.

Ve stejnojmenné ZŠ Na rovině v Chrudimi je školné 1 600 korun měsíčně nebo 3 tisíce korun u dětí v domácím vzdělávání. Tato škola otevírá v září novou pobočku v České Třebové.

Rodiče dětí v Základní škole Bohemia v Chrudimi, která klade důraz na názornost, počítačovou gramotnost, cizí jazyk i sport, platí školné 1 100 korun měsíčně.

Důraz ve výuce plánovaného zařízení by měl být kladen na přírodní vědy a na jazyky. Pro třídy s maximálně 18 žáky chce firma vyhledávat nadané děti a dál jejich talent rozvíjet.

Školné, které by rodiče za své děti zaplatili, by mělo být do tří tisíc korun měsíčně. Zbytek má v plánu hradit Contipro, které podle Jireše hodlá odpustit školné až třem studentům ze „sociálně slabších“ rodin. Nyní doubroučská firma hledá kvalitní pedagogy, aby mohla školu otevřít v září příštího roku.

Školné musí už nyní platit rodiče za dítě v mateřské škole Contipra. Pro minulý školní rok činilo 4 tisíce korun měsíčně plus zálohu na stravování ve výši 1 100 korun. Na letohradském gymnáziu, které s firmou spolupracuje, je školné na nižším stupni 1 390 korun měsíčně při rozpočítání na kalendářní rok. Škola však nabízí stipendia i slevy.

Školské aktivity firmy Contipro

+ Předškolní dětská skupina Erudio Žamberk

+ Středoškolský program FYBICH – každoročně nejméně jeden ze středoškolských stážistů získá medaili na nejprestižnějších celosvětových soutěžích pro mladé vědce INTEL-ISEF, I-SWEEP a dalších. Studenti spojení s Contiprem běžně vyhrávají krajské nebo republikové soutěže.

+ Vzdělávací programy pro vysokoškoláky Institut Contipro a Co-Operace mají velmi široký záběr podpory univerzitních studentů od stáží (cca 70 studentů ročně), seminářů (cca 10 ročně), exkurzí (stovky studentů ročně), bakalářských, diplomových a disertačních projektů (více než 10 studentů ročně) až po kompletní studijní program na VUT v Brně.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz