Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma chce vlastní základní školu. Ale politici v Letohradě se jí bojí

  17:25aktualizováno  17:25
Farmaceutická společnost Contipro se sídlem v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku chce zřídit soukromou základní školu. Na první pokus firma neuspěla, v Letohradě ji odmítli. Nyní bude hledat další cesty, jak vzdělávací zařízení zřídit.

Děti z mateřské školy firmy Contipro (na snímku) by mohly v příštích letech plynule přejít na základní školu, kterou chce společnost vybudovat. V Letohradě však zatím šanci nedostala. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Contipro již řadu let úspěšně podporuje školství a vzdělávání na všech úrovních od předškolních dětí po postgraduální studenty. Dva roky provozuje zcela naplněné předškolní zařízení Erudio v Žamberku. Snaha otevřít stejnojmennou soukromou základní školu v nejbližším městě Letohradě, tedy i v sídle soukromého gymnázia, které s firmou spolupracuje, však u letohradských zastupitelů narazila. Jen osm z jednadvaceti bylo pro.

„Odpůrci argumentovali tím, že by vznikem soukromé školy utrpěly dvě současné naplněné základní školy, a to jak snížením počtu žáků, tak negativním vlivem na kolektivy ve třídách, pokud by nadanější děti odešly,“ řekl letohradský starosta Petr Fiala, který patří k menšině zastánců vzniku nového zařízení.

„Já byl pro, líbilo se mi, že za ní stojí silná inovativní společnost, přál jsem si, aby škola byla v Letohradě, a město tak získalo určitou výhodu pro mladé rodiny, které hledají odlišné způsoby vzdělávání,“ dodal starosta.

O vznik školy však firma podle manažera Ondřeje Jireše bude usilovat nadále. „Věříme, že se v regionu pod Orlickými horami najde město nebo obec, která naši snahu přivítá. Prioritou pro nás zůstává Letohrad a i přes nesouhlasné stanovisko zastupitelstva jej nepovažujeme za ztracený. Přesto už jednáme s několika okolními městy a obcemi o umístění základní školy na jejich území,“ řekl Jireš

Měsíční školné? Do tří tisíc

Podle něj většina argumentů proti škole není založena na racionálním zhodnocení situace.

„Domníváme se, že v některých případech dokonce zavládla uražená ješitnost, což nás velmi mrzí. K úbytku dětí na státních školách v Letohradě by jistě došlo, ale podle našich výpočtů by to měli být 1 až 2 žáci v každé třídě. Ostatní děti by byly z okolních měst a obcí. Rozumíme tomu, že úbytek několika žáků v každém ročníku by pro obě stávající státní školy v Letohradě znamenal zároveň úbytek financí, ale nemyslíme si, že by měl způsobit školám potíže. Naopak do prvních tříd přicházejí silné ročníky, a je proto velmi pravděpodobné, že státní školy budou ve stále lepší finanční kondici,“ uvedl manažer.

Nová škola by podle Jireše mohla přilákat rodiče i proto, že nebude nabízet alternativní vzdělání, ale preferovat klasické. „Bude pokrývat pouze nižší stupeň. Její přidaná hodnota bude v tom, že v našem učebním plánu podpoříme individuální přístup pedagogů vůči všem žákům. Tím zajistíme lepší rozvoj jejich vlastního přirozeného talentu, ať už bude jakýkoliv,“ nastínil vizi soukromé základní školy Jireš.

Školné na základních školách

V Pardubickém kraji jsou v provozu čtyři soukromé základní školy.

V pardubické bilingvní škole Klas s rozšířenou multikulturní výukou je roční školné 75 tisíc korun.

V ZŠ Na rovině s montessori pedagogikou, která od nového školního roku přesídlí z Lázní Bohdaneč do Třebosic, je školné 3 tisíce korun měsíčně.

Ve stejnojmenné ZŠ Na rovině v Chrudimi je školné 1 600 korun měsíčně nebo 3 tisíce korun u dětí v domácím vzdělávání. Tato škola otevírá v září novou pobočku v České Třebové.

Rodiče dětí v Základní škole Bohemia v Chrudimi, která klade důraz na názornost, počítačovou gramotnost, cizí jazyk i sport, platí školné 1 100 korun měsíčně.

Důraz ve výuce plánovaného zařízení by měl být kladen na přírodní vědy a na jazyky. Pro třídy s maximálně 18 žáky chce firma vyhledávat nadané děti a dál jejich talent rozvíjet.

Školné, které by rodiče za své děti zaplatili, by mělo být do tří tisíc korun měsíčně. Zbytek má v plánu hradit Contipro, které podle Jireše hodlá odpustit školné až třem studentům ze „sociálně slabších“ rodin. Nyní doubroučská firma hledá kvalitní pedagogy, aby mohla školu otevřít v září příštího roku.

Školné musí už nyní platit rodiče za dítě v mateřské škole Contipra. Pro minulý školní rok činilo 4 tisíce korun měsíčně plus zálohu na stravování ve výši 1 100 korun. Na letohradském gymnáziu, které s firmou spolupracuje, je školné na nižším stupni 1 390 korun měsíčně při rozpočítání na kalendářní rok. Škola však nabízí stipendia i slevy.

Školské aktivity firmy Contipro

+ Předškolní dětská skupina Erudio Žamberk

+ Středoškolský program FYBICH – každoročně nejméně jeden ze středoškolských stážistů získá medaili na nejprestižnějších celosvětových soutěžích pro mladé vědce INTEL-ISEF, I-SWEEP a dalších. Studenti spojení s Contiprem běžně vyhrávají krajské nebo republikové soutěže.

+ Vzdělávací programy pro vysokoškoláky Institut Contipro a Co-Operace mají velmi široký záběr podpory univerzitních studentů od stáží (cca 70 studentů ročně), seminářů (cca 10 ročně), exkurzí (stovky studentů ročně), bakalářských, diplomových a disertačních projektů (více než 10 studentů ročně) až po kompletní studijní program na VUT v Brně.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Rentgen a tomograf v Pardubické nemocnici zkoumaly nádobu z doby železné. Na...
VIDEO: Bronzové vědro z doby železné prozkoumal tomograf i rentgen

Unikátní bronzovou nádobu, kterou minulý měsíc našli archeologové na Pardubicku, zkontrolovali odpoledne pracovníci radiodiagnostického oddělení Pardubické...  celý článek

Schaeffler Production CZ, dříve INA Lanškroun, slavnostně otevřela nový výrobní...
Výroba dílů pro automobily zaměstná v nové svitavské hale na tisíc lidí

Německá firma Schaeffler ve čtvrtek otevřela ve Svitavách nový závod, který dá práci přibližně tisícovce lidí. Investuje do něj téměř 100 milionů eur. Zatím je...  celý článek

Projekční firma JIKA - CZ zveřejnila vizualizace, které ukazují novou podobu...
Pardubičtí politici budou hledat shodu v bitvě o opravu Letního stadionu

Zasedání pardubického zastupitelstva trvá v posledních letech neúměrně dlouho. V pondělí to nebude jiné. Politici budou mít od 16 hodin nezvykle v Ideonu na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.