Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

To nepřebolí. „Jeden z nás chybí, ale Marien bude hrát.“

  7:58aktualizováno  7:58
Koncert u příležitosti desetiletého působení pardubické skupiny Marien na folkové scéně bude mít v sobotu smutné pozadí. Jeden ze členů skupiny na pódiu bude totiž chybět.

Marien. Člen kapely a vášnivý horolezec Zbyněk Zubřík Rosendorf (vpravo) zahynul v Alpách. | foto: Petra Opočenská

Folkaři pardubické skupiny Marien měli dnes slavit desetiletí na folkové scéně. Hrát budou, ale slavit ne.

Před třemi týdny zemřel hráč na foukací harmoniku, člen kapely a vášnivý horolezec Zbyněk Zubřík Rosendorf. Zahynul při sestupu z hory Reichenspitze v rakouských Alpách.

Kapela Marien slaví 10 let své existence na folkové scéně.

Kapela Marien slaví 10 let své existence na folkové scéně.

„Snažíme se jeho odchod zvládnout, trošku nás to semlelo, ale zároveň semklo. Asi každý z nás si představoval završení oslav desátého výročí existence Marien úplně jinak,“ řekl frontman skupiny Víťa Troníček.

Výroční koncert měl udělat tečku za vydařenou sezonou, během níž skupina nahrála a vydala novou desku. Skupina Marien vznikla v roce 2004 rozštěpením z pardubické folkové skupiny Poupata. Zbyněk Rosendorf přišel do kapely o rok později.

„Vystřídal mého bráchu Honzu, který u nás hrál na foukačku, ale znali jsme se už od konce devadesátých let, kdy exceloval s pražskou skupinou Magison. Vždycky jsme s bráchou obdivovali jeho barvu tónu. Foukačkáři jsou dnes vzácností a Zubříkovi navíc v žilách koloval swing, takže jeho melodická sóla měla vždy v sobě jakousi pozitivní hravost, bylo skvělé s ním hrát,“ vzpomínal Troníček.

Podle něj byl Zubřík velmi precizní perfekcionalista, který v hlavě nosil obrovské množství folkových evergreenů a do detailu naučené foukačkové party.

„Vlastně nás zvukem udržoval v tradičním mainstreamu folkovotrampských kapel, což nám získalo přízeň i starších generací posluchačů,“ uvažuje Troníček.

Zanechal za sebou i internetový zpěvník

Svou muzikantskou dráhu začal Zbyněk Rosendorf v roce 1994 v příbramské skupině Hec, poté vystřídal pražské kapely Lístek a Magison, až nakonec zakotvil v Marienu.

Akčnost Rosendorfa potvrzuje i fakt, že mj. provozoval také internetový zpěvník www.velkyzpevnik.cz, který dnes obsahuje bezmála 15 000 textů s akordovými značkami a možností transpozice.

Dnešní koncert v Sukově síni Domu hudby bude tedy ve znamení vzpomínky na Zbyňka Rosendorfa.

„Když jsme se dozvěděli, že Zubřík už se nevrátí, v prvotním šoku jsme samozřejmě logicky chtěli náš výroční koncert odložit na dobu, až nás to trochu přebolí a my budeme schopni se plně věnovat muzice a sloužit písničkám. Jenže, jak běží dny, je nám jasné, že ono to vlastně nepřebolí nikdy. Zubříkovi nejbližší nás požádali, abychom naopak vydrželi a ten koncert realizovali. Jemu na památku,“ řekl Víťa Troníček, který program večera vytvořil právě s ohledem na Rosendorfův nečekaný a tragický odchod.

„Při sestavování dramaturgie koncertu jsem se několikrát přistihl, že přemýšlím nad tím, co by se mu tam líbilo. Takže zazní písničky, o kterých víme, že byly jeho oblíbené, připraven je fotoseriál ohlédnutí za léty s ním a věnujeme mu v úvodu koncertu i tichou vzpomínku,“ dodal Troníček.

Na koncertě se vedle Marien představí také znamenitý bubeník David Landštof, známý ze spolupráce s Xindlem X či Radůzou, nebo baskytarista a hudební režisér Petr Novotný, který působí v kapele Žalman & Spol.

Marien

Pardubická folková skupina vznikla v roce 2004 rozdělením skupiny Poupata - na kapelu Marien a Pouta. Sestává z frontmana, autora písní a kytaristy Víti Troníčka, zpěvaček Zdeňky Troníčkové a Zuzany Mimrové, kytaristů Ivana Němce a Michala Patáka a baskytaristy Petra Opočenského. Až do 18. října 2014 ke skupině patřil Zbyněk Zubřík Rosendorf, který tragicky zahynul v Alpách. Marien vydala tři CD - Krajina v Tobě, V půli cesty a Ze skla. Dnešní koncert věnují muzikanti nejen uplynulým deseti letům kapely, ale především Zbyňku Rosendorfovi.

Skupina Marien patří v současné době k nejvýraznějším v žánru folkové, country a trampské hudby, je trojnásobným držitelem Porty a řady dalších ocenění. Věnuje se akustické kytarové muzice a vícehlasému zpívaní, autorem písní je převážně Víťa Troníček.

Kapela podnítila zrod hnutí Folk žije!, díky němuž se v Pardubicích koná například Pardubická folková noc a prázdninový festival na zámku a Příhrádku s názvem Pernštejnská Fortuna. Stala se i spoluzakladatelem nového festivalu. Folkové Chvojení, které se koná každoročně v červnu v přírodním amfiteátru ve Vysokém Chvojně, se letos uskutečnilo již popáté. Marien spolupracuje s folkovými nestory, jakými je Žalman Lohonka, Spirituál kvintet, Wabi Daněk, Robert Křesťan nebo například Honza Nedvěd a Roman Horký ze skupiny Kamelot.

Kapela debutovala v roce 2009 albem s názvem Krajina v Tobě, druhé V půli cesty vyšlo v roce 2012. Letos v červnu představila CD Ze skla.

Loni se Marien rozrostla o dalšího člena, zpěvačku Zuzanu Mimrovou, která zastoupila kmenovou zpěvačku Zdeňku Troníčkovou při její mateřské dovolené.

Sobotní vzpomínkový i výroční koncert zároveň začíná v 19 hodin.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Najdete na iDNES.cz