Elektrárna Chvaletice

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Elektrárna Chvaletice investuje tři miliardy do snížení emisí

  • 3
Chvaletická elektrárna minulý týden zahájila modernizaci dvou bloků, díky níž bude vypouštět do okolí méně škodlivin. Kdy a zda vůbec přikročí k rekonstrukci i dvou zbylých bloků, ale není jasné.

Severní energetická společnost koupila chvaletickou elektrárnu od ČEZ před třemi lety za více než čtyři miliardy korun. Majitelé Pavel Tykač a jeho kolegové Jan Dienstl a Tomáš Fohler tak vyřešili problém, jak využít uhlí ze svých dolů.

Zatímco v rukách ČEZ Chvaletice postavené před čtyřmi desítkami let spíše dosluhovaly a sloužily k výrobě elektrické energie během špiček, uhlobaroni elektrárnu využívají víc a chtějí ji provozovat nejméně do roku 2030. Plány jim však komplikuje pád ceny elektřiny a náklady na snížení emisí.

Cena za prodloužení životnosti elektrárny bude velmi vysoká. Ve Chvaleticích začala modernizace dvou ze čtyř bloků elektrárny, která bude stát celkem tři miliardy korun. I když nedaleká opatovická elektrárna na snížení emisí získala stamiliony od Evropské unie, Chvaletice podle generálního ředitele elektrárny Luboše Pavlase nedostanou nic.

„Převzetí elektrárny v roce 2013 nás zdrželo. ČEZ dotaci pro Chvaletice příslíbenou měl, ale pak přišla změna vlastníka. Navíc jsme chtěli modernizaci provést jinak, rekonstruovat celé zařízení, nárok na dotaci jsme ztratili,“ uvedl Pavlas.

Hlavní zakázku na obnovu Chvaletic za 2,6 miliardy korun získala společnost Královopolská RIA.

Elektrárna vypustí o polovinu méně oxidů dusíku

Pro obyvatele Pardubického kraje představuje chystaná modernizace jen dobré zprávy. Už od letošního roku elektrárna přibližně o polovinu sníží emise oxidů dusíku. Pokud jde o oxid siřičitý, elektrárna splňuje přísné limity platné od roku 2019 už dnes díky tomu, že začala spalovat místo hnědého uhlí z Tušimic kvalitnější palivo z dolu ČSA.

Modernizace se bude mimo jiné týkat kotelny, strojovny, elektrostatických odlučovačů popílku, systému kontroly řízení a souvisejících částí elektro, měření a regulací. V rámci obnovy bude upraven provoz absorbéru s ohledem na palivo, které je méně sirnaté než za předchozího vlastníka.

Díky rekonstrukci klesne i množství polétavého prachu. Chvaletická elektrárna dva roky po sobě žádala krajský úřad o povolení vypouštět více těchto tuhých znečišťujících látek. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové před několika dny rozhodla, že úředníci pochybili, když zvýšení emisí z 324 tun na 524 tun v roce 2014 vyhodnotili jako nevýznamnou změnu, ke které se veřejnost nemusí vyjadřovat.

„Myslíme si, že tak výrazný nárůst emisí je významnou změnou a velkým zásahem do životního prostředí,“ řekla před časem Petra Hodysová ze spolku Frank Bold Society, který kvůli tomu zažaloval Ministerstvo životního prostředí. Generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas namítá, že se spolek vlamuje do otevřených dveří. „Rekonstrukci připravujeme už dva roky,“ uvedl Pavlas.

Množství emisí ovlivnil i pád cen elektřiny. Chvaletice nevyrobily tolik elektřiny, kolik chtěly. Navýšení emisního stropu v roce 2014 elektrárna nevyužila ani z jedné poloviny a v roce 2015 žádala o zvýšení stropu úřady dokonce zbytečně.

Právě vývoj trhu ovlivní další modernizaci elektrárny. První část rekonstrukce má být hotová do konce roku, dva zbylé bloky by měly přijít na řadu do roku 2020. Nové emisní limity, které prosazuje Evropská komise, jsou ale podle Pavlase velice přísné.

„Budeme se dál rozhodovat, co s prvním a druhým blokem. Protože je tu pořád alternativa, že nejsnáze splníte limity, když nebudete provozovat nic,“ uvedl Pavlas.