Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrárna Chvaletice investuje tři miliardy do snížení emisí

  13:23aktualizováno  13:23
Chvaletická elektrárna minulý týden zahájila modernizaci dvou bloků, díky níž bude vypouštět do okolí méně škodlivin. Kdy a zda vůbec přikročí k rekonstrukci i dvou zbylých bloků, ale není jasné.

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Severní energetická společnost koupila chvaletickou elektrárnu od ČEZ před třemi lety za více než čtyři miliardy korun. Majitelé Pavel Tykač a jeho kolegové Jan Dienstl a Tomáš Fohler tak vyřešili problém, jak využít uhlí ze svých dolů.

Zatímco v rukách ČEZ Chvaletice postavené před čtyřmi desítkami let spíše dosluhovaly a sloužily k výrobě elektrické energie během špiček, uhlobaroni elektrárnu využívají víc a chtějí ji provozovat nejméně do roku 2030. Plány jim však komplikuje pád ceny elektřiny a náklady na snížení emisí.

Cena za prodloužení životnosti elektrárny bude velmi vysoká. Ve Chvaleticích začala modernizace dvou ze čtyř bloků elektrárny, která bude stát celkem tři miliardy korun. I když nedaleká opatovická elektrárna na snížení emisí získala stamiliony od Evropské unie, Chvaletice podle generálního ředitele elektrárny Luboše Pavlase nedostanou nic.

„Převzetí elektrárny v roce 2013 nás zdrželo. ČEZ dotaci pro Chvaletice příslíbenou měl, ale pak přišla změna vlastníka. Navíc jsme chtěli modernizaci provést jinak, rekonstruovat celé zařízení, nárok na dotaci jsme ztratili,“ uvedl Pavlas.

Hlavní zakázku na obnovu Chvaletic za 2,6 miliardy korun získala společnost Královopolská RIA.

Elektrárna vypustí o polovinu méně oxidů dusíku

Pro obyvatele Pardubického kraje představuje chystaná modernizace jen dobré zprávy. Už od letošního roku elektrárna přibližně o polovinu sníží emise oxidů dusíku. Pokud jde o oxid siřičitý, elektrárna splňuje přísné limity platné od roku 2019 už dnes díky tomu, že začala spalovat místo hnědého uhlí z Tušimic kvalitnější palivo z dolu ČSA.

Modernizace se bude mimo jiné týkat kotelny, strojovny, elektrostatických odlučovačů popílku, systému kontroly řízení a souvisejících částí elektro, měření a regulací. V rámci obnovy bude upraven provoz absorbéru s ohledem na palivo, které je méně sirnaté než za předchozího vlastníka.

Díky rekonstrukci klesne i množství polétavého prachu. Chvaletická elektrárna dva roky po sobě žádala krajský úřad o povolení vypouštět více těchto tuhých znečišťujících látek. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové před několika dny rozhodla, že úředníci pochybili, když zvýšení emisí z 324 tun na 524 tun v roce 2014 vyhodnotili jako nevýznamnou změnu, ke které se veřejnost nemusí vyjadřovat.

„Myslíme si, že tak výrazný nárůst emisí je významnou změnou a velkým zásahem do životního prostředí,“ řekla před časem Petra Hodysová ze spolku Frank Bold Society, který kvůli tomu zažaloval Ministerstvo životního prostředí. Generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas namítá, že se spolek vlamuje do otevřených dveří. „Rekonstrukci připravujeme už dva roky,“ uvedl Pavlas.

Množství emisí ovlivnil i pád cen elektřiny. Chvaletice nevyrobily tolik elektřiny, kolik chtěly. Navýšení emisního stropu v roce 2014 elektrárna nevyužila ani z jedné poloviny a v roce 2015 žádala o zvýšení stropu úřady dokonce zbytečně.

Právě vývoj trhu ovlivní další modernizaci elektrárny. První část rekonstrukce má být hotová do konce roku, dva zbylé bloky by měly přijít na řadu do roku 2020. Nové emisní limity, které prosazuje Evropská komise, jsou ale podle Pavlase velice přísné.

„Budeme se dál rozhodovat, co s prvním a druhým blokem. Protože je tu pořád alternativa, že nejsnáze splníte limity, když nebudete provozovat nic,“ uvedl Pavlas.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR JUNIOR S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz