Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrárna Chvaletice investuje tři miliardy do snížení emisí

  13:23aktualizováno  13:23
Chvaletická elektrárna minulý týden zahájila modernizaci dvou bloků, díky níž bude vypouštět do okolí méně škodlivin. Kdy a zda vůbec přikročí k rekonstrukci i dvou zbylých bloků, ale není jasné.

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Severní energetická společnost koupila chvaletickou elektrárnu od ČEZ před třemi lety za více než čtyři miliardy korun. Majitelé Pavel Tykač a jeho kolegové Jan Dienstl a Tomáš Fohler tak vyřešili problém, jak využít uhlí ze svých dolů.

Zatímco v rukách ČEZ Chvaletice postavené před čtyřmi desítkami let spíše dosluhovaly a sloužily k výrobě elektrické energie během špiček, uhlobaroni elektrárnu využívají víc a chtějí ji provozovat nejméně do roku 2030. Plány jim však komplikuje pád ceny elektřiny a náklady na snížení emisí.

Cena za prodloužení životnosti elektrárny bude velmi vysoká. Ve Chvaleticích začala modernizace dvou ze čtyř bloků elektrárny, která bude stát celkem tři miliardy korun. I když nedaleká opatovická elektrárna na snížení emisí získala stamiliony od Evropské unie, Chvaletice podle generálního ředitele elektrárny Luboše Pavlase nedostanou nic.

„Převzetí elektrárny v roce 2013 nás zdrželo. ČEZ dotaci pro Chvaletice příslíbenou měl, ale pak přišla změna vlastníka. Navíc jsme chtěli modernizaci provést jinak, rekonstruovat celé zařízení, nárok na dotaci jsme ztratili,“ uvedl Pavlas.

Hlavní zakázku na obnovu Chvaletic za 2,6 miliardy korun získala společnost Královopolská RIA.

Elektrárna vypustí o polovinu méně oxidů dusíku

Pro obyvatele Pardubického kraje představuje chystaná modernizace jen dobré zprávy. Už od letošního roku elektrárna přibližně o polovinu sníží emise oxidů dusíku. Pokud jde o oxid siřičitý, elektrárna splňuje přísné limity platné od roku 2019 už dnes díky tomu, že začala spalovat místo hnědého uhlí z Tušimic kvalitnější palivo z dolu ČSA.

Modernizace se bude mimo jiné týkat kotelny, strojovny, elektrostatických odlučovačů popílku, systému kontroly řízení a souvisejících částí elektro, měření a regulací. V rámci obnovy bude upraven provoz absorbéru s ohledem na palivo, které je méně sirnaté než za předchozího vlastníka.

Díky rekonstrukci klesne i množství polétavého prachu. Chvaletická elektrárna dva roky po sobě žádala krajský úřad o povolení vypouštět více těchto tuhých znečišťujících látek. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové před několika dny rozhodla, že úředníci pochybili, když zvýšení emisí z 324 tun na 524 tun v roce 2014 vyhodnotili jako nevýznamnou změnu, ke které se veřejnost nemusí vyjadřovat.

„Myslíme si, že tak výrazný nárůst emisí je významnou změnou a velkým zásahem do životního prostředí,“ řekla před časem Petra Hodysová ze spolku Frank Bold Society, který kvůli tomu zažaloval Ministerstvo životního prostředí. Generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas namítá, že se spolek vlamuje do otevřených dveří. „Rekonstrukci připravujeme už dva roky,“ uvedl Pavlas.

Množství emisí ovlivnil i pád cen elektřiny. Chvaletice nevyrobily tolik elektřiny, kolik chtěly. Navýšení emisního stropu v roce 2014 elektrárna nevyužila ani z jedné poloviny a v roce 2015 žádala o zvýšení stropu úřady dokonce zbytečně.

Právě vývoj trhu ovlivní další modernizaci elektrárny. První část rekonstrukce má být hotová do konce roku, dva zbylé bloky by měly přijít na řadu do roku 2020. Nové emisní limity, které prosazuje Evropská komise, jsou ale podle Pavlase velice přísné.

„Budeme se dál rozhodovat, co s prvním a druhým blokem. Protože je tu pořád alternativa, že nejsnáze splníte limity, když nebudete provozovat nic,“ uvedl Pavlas.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Najdete na iDNES.cz