VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

  8:48aktualizováno  8:48
Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém horku zamířilo do Králík, které od pátku do neděle patřily velkolepé historicko-vojenské akci Cihelna 2018.

Vrcholem akce byla více než dvě hodiny dlouhá ukázka Od zrady k válce...

„Zhruba 22 tisíc lidí dorazilo na letošní 21. ročník vojensko-historické akce Cihelna. Návštěvníci v programu nazvaném Od zrady k válce... zhlédli bojové ukázky přibližující události od obsazení českého pohraničí Německem v roce 1938 po napadení Polska Německem a Sovětským svazem,“ řekl organizátor akce Martin Ráboň.

Cihelna je největší akcí svého druhu v Pardubickém kraji. „Letošní ročník se i díky příznivému počasí vydařil. V historických ukázkách lidé viděli téměř 400 dobově oděných účinkujících, což bylo dosud nejvíce na akci Cihelna,“ řekl Ráboň.

V historických uniformách se předvedli vojáci Československa, Německa, Slovenska, Polska a Sovětského svazu. Porovnávat uniformy, výstroj a výzbroj mohli návštěvníci také u českého četnictva či neblaze proslulé sudetoněmecké polovojenské organizace Freikorps.

Fotogalerie

Na ploše poblíž předválečného pěchotního srubu KS 14 U cihelny se představily historická i současná vojenská technika, hasičské jednotky, policie a vězeňská služba.

Pozornost u diváků budily například dva polské tančíky TKS, československé předválečné obrněné automobily vzor 30 nebo německé tanky Panzer I a Panzer II. Česká armáda kromě průletu stíhaček JAS-39 Gripen představila svou nejmodernější techniku, například tank T72, obrněné vozidlo Pandur, vozidla Iveco či houfnici Dana.

Bojové vřavy preventivně likvidovali hasiči

Nejvíce však diváky vždy baví hrané ukázky. Členové historicko-vojenských klubů z Česka, Polska i Slovenska předvedli při té hlavní v dobových kostýmech a s využitím historické techniky několik významných epizod začátku války.

Bojůvky henleinovců v Sudetech s československými vojáky, mobilizaci a převzetí bojových opevnění německou armádou. Nadšenci z polských klubů pak s ostatními předvedli boj o Polsko, kdy polští vojáci a civilisté museli čelit nejprve 1. září roku 1939 vpádu nacistických vojsk a o sedmnáct dnů později i invazi Sovětského svazu.

„Málo se ví, že Němcům pomáhali při vpádu do Polska i Slováci, kteří k tomu po odtržení od Československa využili i našich zbraní a techniky,“ řekl Ráboň, jenž historickou ukázku plnou pyrotechnických efektů a střelby slepými náboji komentoval.

Předváděcí pláň se stala dějištěm několika bojových vřav, při kterých nebylo nouze o exploze a detonace na vyvyšujícím se pozadí. Kouř z výbuchů nakonec zahalil obzor tak, že se za bojujícími a historickou technikou objevil ve stráni na určitou dobu i současný hasicí vůz. A likvidoval preventivně jedno ohnisko hustého dýmu za druhým.

„To způsobuje současné počasí. Právě k tomu tu máme hasičské jednotky,“ řekl Ráboň.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

Chrudim se hádá, kvůli stoce zaplatí desítky milionů korun

Nový starosta Chrudimi František Pilný.

Nové vedení Chrudimi chce předělat návrh rozpočtu na příští rok tak, aby v něm byly peníze na zahájení stavby...

Kraj dal důvěru šéfům nemocnic, ve funkci mají zůstat šest let

Nemocnice v Pardubicích.

Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald i jeho náměstek Vladimír Ninger byli v říjnu...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz