Cihelnu 2013 navštívilo přes 25 tisíc lidí.

Cihelnu 2013 navštívilo přes 25 tisíc lidí. | foto: Jaroslav Hubený, MAFRA

Na scéně Cihelny se objeví pandury, gripeny i unikátní samohybné dělo

  • 0
Jízda historické techniky s posádkami v dobových uniformách dnes zahájí 18. ročník králické Cihelny. U Vojenského muzea v Králíkách v pátek a v sobotu představí svou práci kluby vojenské historie nebo armáda a policie.

Přichystaná je rekonstrukce bitvy o Moravskou bránu, která se uskutečnila v roce 1945.

Podle organizátora Marka Bartoše, který je také ředitelem Vojenského muzea Králíky, byl scénář živé ukázky sestaven podle dostupných faktů. „Získali jsme celou řadu informací o těchto bojích a věříme, že všichni budou z Cihelny odcházet spokojení,“ řekl Bartoš.

Armáda České republiky, která se na akci prezentuje každoročně, předvede slaňování vojenských psovodů i se psy. „Před dvěma lety jsme slaňování ukazovali poprvé, lidé se děsili, ale psi jsou zvyklí,“ vysvětlil ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice František Hlaváček.

Hlavním lákadlem je historická i moderní vojenská technika.

Výběr z programu Cihelny

Pátek 21. srpna Od 8 hodin: jízda historické vojenská techniky od Vojenského muzea, zastávky v okolních městech Od 14 hodin: prezentace obranných složek republiky, generální nácvik historické ukázky, prezentace techniky Vojenského muzea

Sobota 22. srpna 09.00 - Zahájení akce 10.30 - Armádní psovodi 11.40 - Boj o Moravskou bránu (živá historická ukázka) 13.55 - Ukázky techniky ze sbírky Vojenského muzea Králíky 14.45 - Další historická technika 15.10 - Boj o Moravskou bránu (opakování živé ukázky)

Po oba dny lze od 9 do 19 h navštívit: Vojenské muzeum Králíky, muzea v Králické pevnostní oblasti

„Na akci bude poprvé k vidění německé samohybné dělo Sturmgeschütz III na podvozku PzKpfw III,“ sdělil Bartoš. Armáda přiveze pandury a další stroje, nejmodernější výstroj nebo chemickou laboratoř. Nad areálem proletí gripeny.

V pátek a o víkendu mohou zájemci navštívit muzea československého opevnění v Králické pevnostní oblasti, kam bude z Králík jezdit kyvadlová doprava, a také Vojenské muzeum Králíky. Mají prodlouženou otevírací dobu.

Lidé mířící na vojensko-historickou akci se mohou svézt historickým vlakem, který jezdí pravidelně každou sobotu mezi Letohradem a Hanušovicemi. Kvůli Cihelně pojede parní lokomotiva s prodlouženou soupravou.

Pro návštěvníky, kteří přijedou autem, jsou připravena tři parkoviště. Mohou se však tvořit fronty. „Chtěl bych požádat zájemce, kteří se k nám vydají, aby přijeli s alespoň dvacetiminutovým předstihem,“ dodal Bartoš.