Cihelnu 2013 navštívilo přes 25 tisíc lidí.

Cihelnu 2013 navštívilo přes 25 tisíc lidí. | foto: Jaroslav HubenýMAFRA

Návštěvníci Cihelny nechali v Ostravské operaci vyhrát německé vojsko

  • 2
O víkendu se v Králíkách konal šestnáctý ročník přehlídky historických bojových scén Cihelna. Na bitevní scény z druhé světové války se přišlo podívat 25 tisíc lidí, kteří ukázali smysl pro recesi. Letošní ročník akce Cihelna byl inspirován Ostravskou operací z roku 1945.

"Před letošním 16. ročníkem jsme zhruba o třetinu rozšířili hlediště směrem do kopce, což lidem umožnilo lepší výhled," řekl ředitel Vojenského muzea v Králíkách Marek Bartoš.

V bitevních ukázkách se představila různá historická vojenská technika, například na ruské straně vyjely do boje čtyři tanky T34 či auta americké výroby.

Nadšenci představující jednotky wehrmachtu použili v ukázce například repliku stíhače tanků Hetzer či obrněné vozy a transportéry. Stejně jako loni mohli návštěvníci rozhodnout o tom, která z bojujících stran vyhraje.

"Lidé mě překvapili, protože rozhodli, že zvítězí wehrmacht. Ale proti historii to není žádné provinění, protože Ostravská operace trvala poměrně dlouho a provázely ji vítězství i prohry obou stran," řekl Bartoš.

Loni, kdy byla tématem akce Cihelna mobilizace z roku 1938, diváci rozhodli, že vyhrají československé jednotky. Diváci dnes mohli také vidět dva dobové tábory.

Svou techniku předvedla na akci Cihelna také Armáda České republiky. Podle Bartoše byli s akcí i přes velké vedro spokojeni i účinkující.

"Na konci války již uniformy byly z lepších materiálů než v roce 1938, takže to vedro se lépe snáší. Navíc vystupující jsou z ukázek zvyklí na různé počasí, v současných vedrech je nutné dodržovat pitný režim," řekl Bartoš.

"Jsem rád, že akce, jako je tato, přispívají k názoru, že svobodu a naši státnost nemáme danou navždy. Rozhodně nemůžeme říci, že bychom měli Českou republiku bezpečnou pro všechny zbývající časy, a proto nelze opustit armádu, případně nadále snižovat výdaje na její výzbroj," řekl přítomný náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Petr Pavel .

A jako ten nejlepší příklad schopností současné armády si vybral gripeny, které jsou chloubu českého letectva, a ve světové premiéře na veřejnosti ukázku slanění psa z vrtulníku a okamžité zadržení narušitele.

Oba tyto body programu byly jeho skutečnými lahůdkami a podobně jako u dalších k tomu přispěl i tradičně velmi zasvěcený komentář moderátorů a přizvaných expertů.

Z Cihelny měl v sobotu potěšení také vojenský historik, příslušník armády a dnešní poradce ministra obrany Eduard Stehlík.

"Je vidět, že lidem není lhostejné, jestli tady armádu máme, nebo ne. A že je zajímají nejen historické ukázky, ale rádi se dívají na moderní techniku, hovoří tady s vojáky v činné službě a je to jedna z příležitostí, kdy se mohou dozvědět, jak armáda funguje a že vůbec nějakou máme," řekl Stehlík.

I díky krásnému počasí zamířilo na Cihelnu podle kvalifikovaného odhadu pořadatelů kolem 25 tisíc návštěvníků a organizátoři společné akce armády, města, klubů vojenské historie, sběratelů vojenské historické techniky i krajských složek záchranného systému museli mít z tohoto počtu radost.

Přesto se nedá říci, že by všichni návštěvníci byli nadšeni. "Je to dobrá, velká akce, ale stále se střídají ukázky z roku 1938 či Ostravské operace, byl bych pro něco nového. Taky je problém, že dobře vidí VIP místa, na ostatní lidi se nemyslí. Ti, co je vidí ze svahu, jsou zase daleko," řekl Kristián Urban z Lanškrouna.

Mladík Zbyněk Hašek z Chrasti u Chrudimi rovněž soudí, že by víc lidí mělo mít šanci sledovat dění před tribunou. "Kdo stojí dál než ve třetí řadě, tak už moc nevidí, zvlášť holky, které jsou menší a vidí ještě hůř," řekl Zbyněk Hašek.