Bezpečnostní zóny podceňovaly dosah výbuchu, Explosia upravuje provoz

  • 0
Ochranná bezpečnostní pásma kolem nebezpečných provozů v pardubické továrně na výbušniny Explosia jsou v územním plánu vyznačena všelijak, jen ne dobře. Jsou přitom důležitá pro bezpečnost lidí, kteří žijí nebo pracují v jejím okolí.

Přestože Explosia o problému ví, například starosta sousední obce Rybitví Radim Voltr ani šéf Bezpečnostní rady Pardubického kraje, hejtman Martin Netolický? o tomto problému neměli sebemenší tušení.

„O této věci vůbec nic nevím, informuji se a případně svolám bezpečnostní radu kraje,“ reagoval Netolický.

O chybně vyznačených bezpečnostních ochranných pásmech kolem Explosie už však slyšel starosta blízkého pardubického sedmého obvodu Vítězslav Čapek. Podle něj správné nastavení, tedy rozšíření pásem v okolí továrny, může zhoršit podmínky třeba při kolaudacích nových domů. „Bezpečnostních dopadů se nebojím, ale stavební podmínky by mohly být pro občany nevýhodné.“

Výrobce výbušnin Explosia má už léta špatně zakreslena bezpečnostní pásma. Jejich působnost je tedy nedostatečná. „První bezpečnostní pásmo je označeno v územním plánu jako druhé, druhé bezpečnostní pásmo je v územním plánu označeno jako třetí a plocha třetího a čtvrtého bezpečnostního pásma zůstala označena jako pásmo čtvrté,“ řekl expert na výbušniny a soudní znalec Jaromír Augusta. Jeho vyjádření zveřejnila jako první Česká televize v pořadu Reportéři ČT, která na problém upozornila.

Stanovení pásem je důležité, v každém z nich se připouští existence jiného typu objektu. V prvním nesmějí být objekty žádné, ve druhém jen toho, kdo nakládá s výbušninami. V pásmu tři a čtyři již můžou být objekty i někoho jiného. Podle nových propočtů by se však některé budovy ocitly v územním plánu místo v bezpečném třetím pásmu v rizikovém pásmu druhém, tedy tam, kde podobné objekty být nesmějí. Jde například i o některé provozy sousední chemičky Synthesia.

Synthesia má k Explosii důvěru

Mluvčí chemičky Synthesia Luboš Kopecký však ohrožení lidí ve fabrice odmítá. „Z našeho pohledu máme absolutní důvěru ve společnost Explosia, věříme jí, že plní veškeré zákonné podmínky, a nemáme potřebu se k tomu více vyjadřovat,“ řekl Luboš Kopecký.

Klidný je i šéf tamních odborů. „Těžko to posoudit, ale když něco funguje 95 let, není divu, že jsem nějaké obavy zatím nezaznamenal,“ uvedl Josef Hostinský.

Velké výbuchy v Semtíně

V roce 1929 zemřelo sedm lidí při dvou výbuších.

V lednu roku 1944 zahynulo při explozi deset  zaměstnanců, když se vznítil prach v sušárně puškového prachu.

V roce 1984 si výbuch skladiště střelného prachu vyžádal pět mrtvých a dvě stovky zraněných.

V roce 2011 explodovala v areálu Explosie výbušnina Perunit E, o život přišli čtyři zaměstnanci, výbuch zranil dalších šest.

Explosia před lety stanovení bezpečnostních vzdáleností oznámila vrchnímu dozorci, tedy Obvodnímu báňskému úřadu v Příbrami, a ten správnost pásem odsouhlasil. Teprve nedávno báňský úřad Explosii nařídil, aby nejpozději do 30. června zjištěné závady a nedostatky odstranila. Společnost Explosia dala ještě během natáčení televizní reportáže na vědomí, že detaily ohledně výpočtu bezpečnostních vzdáleností z bezpečnostních důvodů veřejně
nesděluje, její aktuální stanovisko nebylo možné získat.

Primátor Pardubic Martin Charvát prostřednictvím vedoucího kanceláře Radima Jelínka vzkázal, že v tomto směru čeká na informaci Explosie. „Pro město Pardubice je nepředstavitelné, že by liknavost či nevyhovění Explosie všem podmínkám měla měnit územní plán,“ sdělil Radim Jelínek.

Z vyjádření Explosie pro báňský úřad, které nakonec ve stanoveném termínu podala, vyplývá, že problémy s bezpečnostními pásmy sice řeší, ale na újmu svého provozu.

„Z obsahu zprávy je nepochybné, že Explosia provedla kontrolu správnosti použití bezrozměrných koeficientů a přijala organizační opatření, kterými ve vybraných objektech upravila druh a množství vyráběných nebo skladovaných výbušnin,“ uvedl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.