Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezpečnostní zóny podceňovaly dosah výbuchu, Explosia upravuje provoz

  13:50aktualizováno  13:50
Ochranná bezpečnostní pásma kolem nebezpečných provozů v pardubické továrně na výbušniny Explosia jsou v územním plánu vyznačena všelijak, jen ne dobře. Jsou přitom důležitá pro bezpečnost lidí, kteří žijí nebo pracují v jejím okolí.

Přestože Explosia o problému ví, například starosta sousední obce Rybitví Radim Voltr ani šéf Bezpečnostní rady Pardubického kraje, hejtman Martin Netolický? o tomto problému neměli sebemenší tušení.

„O této věci vůbec nic nevím, informuji se a případně svolám bezpečnostní radu kraje,“ reagoval Netolický.

O chybně vyznačených bezpečnostních ochranných pásmech kolem Explosie už však slyšel starosta blízkého pardubického sedmého obvodu Vítězslav Čapek. Podle něj správné nastavení, tedy rozšíření pásem v okolí továrny, může zhoršit podmínky třeba při kolaudacích nových domů. „Bezpečnostních dopadů se nebojím, ale stavební podmínky by mohly být pro občany nevýhodné.“

Výrobce výbušnin Explosia má už léta špatně zakreslena bezpečnostní pásma. Jejich působnost je tedy nedostatečná. „První bezpečnostní pásmo je označeno v územním plánu jako druhé, druhé bezpečnostní pásmo je v územním plánu označeno jako třetí a plocha třetího a čtvrtého bezpečnostního pásma zůstala označena jako pásmo čtvrté,“ řekl expert na výbušniny a soudní znalec Jaromír Augusta. Jeho vyjádření zveřejnila jako první Česká televize v pořadu Reportéři ČT, která na problém upozornila.

Stanovení pásem je důležité, v každém z nich se připouští existence jiného typu objektu. V prvním nesmějí být objekty žádné, ve druhém jen toho, kdo nakládá s výbušninami. V pásmu tři a čtyři již můžou být objekty i někoho jiného. Podle nových propočtů by se však některé budovy ocitly v územním plánu místo v bezpečném třetím pásmu v rizikovém pásmu druhém, tedy tam, kde podobné objekty být nesmějí. Jde například i o některé provozy sousední chemičky Synthesia.

Synthesia má k Explosii důvěru

Mluvčí chemičky Synthesia Luboš Kopecký však ohrožení lidí ve fabrice odmítá. „Z našeho pohledu máme absolutní důvěru ve společnost Explosia, věříme jí, že plní veškeré zákonné podmínky, a nemáme potřebu se k tomu více vyjadřovat,“ řekl Luboš Kopecký.

Klidný je i šéf tamních odborů. „Těžko to posoudit, ale když něco funguje 95 let, není divu, že jsem nějaké obavy zatím nezaznamenal,“ uvedl Josef Hostinský.

Velké výbuchy v Semtíně

V roce 1929 zemřelo sedm lidí při dvou výbuších.

V lednu roku 1944 zahynulo při explozi deset  zaměstnanců, když se vznítil prach v sušárně puškového prachu.

V roce 1984 si výbuch skladiště střelného prachu vyžádal pět mrtvých a dvě stovky zraněných.

V roce 2011 explodovala v areálu Explosie výbušnina Perunit E, o život přišli čtyři zaměstnanci, výbuch zranil dalších šest.

Explosia před lety stanovení bezpečnostních vzdáleností oznámila vrchnímu dozorci, tedy Obvodnímu báňskému úřadu v Příbrami, a ten správnost pásem odsouhlasil. Teprve nedávno báňský úřad Explosii nařídil, aby nejpozději do 30. června zjištěné závady a nedostatky odstranila. Společnost Explosia dala ještě během natáčení televizní reportáže na vědomí, že detaily ohledně výpočtu bezpečnostních vzdáleností z bezpečnostních důvodů veřejně
nesděluje, její aktuální stanovisko nebylo možné získat.

Primátor Pardubic Martin Charvát prostřednictvím vedoucího kanceláře Radima Jelínka vzkázal, že v tomto směru čeká na informaci Explosie. „Pro město Pardubice je nepředstavitelné, že by liknavost či nevyhovění Explosie všem podmínkám měla měnit územní plán,“ sdělil Radim Jelínek.

Z vyjádření Explosie pro báňský úřad, které nakonec ve stanoveném termínu podala, vyplývá, že problémy s bezpečnostními pásmy sice řeší, ale na újmu svého provozu.

„Z obsahu zprávy je nepochybné, že Explosia provedla kontrolu správnosti použití bezrozměrných koeficientů a přijala organizační opatření, kterými ve vybraných objektech upravila druh a množství vyráběných nebo skladovaných výbušnin,“ uvedl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Najdete na iDNES.cz