Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chybí vzduch a nefunguje spojení, odhalil cvičný požár vlaků v tunelu Krasíkov

  11:08aktualizováno  15:30
Záchranáři zjistili při cvičení v železničním tunelu Krasíkov na Orlickoústecku závažné nedostatky. V zaplněném tubusu selhávaly vysílačky, dobrovolným hasičům rychle docházel kyslík a ventilátory nebyly schopné dostat z tak velkého tunelu dým.

Podle scénáře v tunelu po jedné hodině v noci narazil osobní vlak s 50 cestujícími do záměrně vykolejeného vagonu nákladního vlaku v protisměru. Zemřelo 6 lidí včetně strojvůdce, 11 lidí se zranilo těžce, 4 lehce. 

Pak navíc začalo hořet, takže jedna skupina hasičů a zdravotníků se musela soustředit na hledání a vyprošťování zraněných, druhá na hašení. Do tunelu šli z obou stran od Krasíkova i Tatenic. Zároveň se k havarované soupravě dostali také únikovou štolou uprostřed.

První vážný problém byl se spojením. Při přípravě cvičení fungovalo, když se však tunel zaplnil vlaky a lidmi, začalo vypadávat.

Cvičení zásahu u nehody a požáru vlaků v tunelu Krasíkov

Cvičení zásahu u nehody a požáru vlaků v tunelu Krasíkov


"Mysleli jsme, že s novými digitálními vysílačkami už takové problémy nebudou, ale při cvičení celý prostor nepokryly. Zejména v únikové štole," řekl iDNES.cz šéf orlickoústeckého útvaru hasičů Roman Studený.

TUNEL KRASÍKOV

Krasíkov je nejdelší dvoukolejný tunel v Pardubickém kraji a jeden z nejdelších v republice. Měří 1,1 kilometru, uprostřed má samostatnou únikovou štolu. Postavený byl v rámci modernizace železničního koridoru z Prahy na Moravu.
Podle mluvčí hasičů Venduly Horákové patří do kategorie se zvýšeným požárním nebezpečím, zasahuje se ve stísněných podmínkách.

Problém by mohla vyřešit instalace kabelu, který by sloužil jako opakovač signálu a pokrytí zlepšil. Hasiči to chtějí navrhnout Správě železniční dopravní cesty.

Ventilátory jsou slabé, kyslík na zádech nestačí

Z cvičného požáru se linul "skutečný" dým, který používají filmaři. A ukázal na další nedostatek. Čtyři přenosné přetlakové ventilátory, které hasiči při akci nasadili, nebyly schopné tunel s tak velkým profilem odvětrat.

"Přirozené proudění vzduchu šlo proti ventilátorům a ty hnaly dým spíš směrem k zásahu," konstatoval Studený. Podle něj se dá předpokládat, že by to tak bylo i se skutečnými zplodinami.

Řešením může být nasazení výkonnějších ventilátorů v portálu tunelu, ale takové teď záchranáři nemají a vzhledem k úsporám asi hned tak mít nebudou.

"Dělají se speciální ventilátory na přívěs za osobní auto, s průměrem třeba metr třicet. Chtěli bychom takovou techniku mít, až se bude otevírat nový dvoutubusový pětikilometrový tunel na trati Ústí - Choceň," uvedl ředitel hasičů.

A potíž se vzduchem do třetice. Dobrovolní hasiči, kteří samozřejmě k takovým zásahům také jezdí, mají starší dýchací techniku. Než dojdou od portálu tunelu k místu nehody, dojde jim v přístroji na zádech vzduch.

Cvičení zásahu u nehody a požáru vlaků v tunelu Krasíkov

Cvičení zásahu u nehody a požáru vlaků v tunelu Krasíkov

"S jejich vybavením nic moc dělat nemůžeme. Lze jen změnit taktiku zásahu, prioritně využít profesionální jednotky, které mají dýchací techniku s delší ochrannou dobou," mínil Studený.

Cílem cvičení bylo také ověřit dojezdové čas záchranářských jednotek a otestovat rychlost vyprošťování "zraněných" figurantů. O problémech v těchto oblastech zatím Studený neví. Výsledky se budou vyhodnocovat v příštích dnech.

V krasíkovském tunelu zasahovalo 5 jednotek profesionálních a 9 jednotek dobrovolných hasičů, železniční hasiči, policisté, zdravotnická záchranná služba, Český červený kříž a zaměstnanci drah.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz