Voda se valila do sídliště a zatopila sklepy i dvě desítky aut.

Voda se valila do sídliště a zatopila sklepy i dvě desítky aut. | foto: Karel Dvořák

Přívalové deště už sídliště nevyplaví, před vodou ho ochrání hráz

  • 3
Náhlé vydatné lijáky už dvakrát za posledních devět let vyplavily dvě bytovky na chrudimském sídlišti Na Šancích. Teď vedení Chrudimi oznámilo, že našlo způsob, jak tamní obyvatele do roku 2017 ochrání. Nechá postavit poldr, který dokáže na čas zadržet vodu v polích.

Když se na místě bývalého rybníku postaví dva panelové domy, výsledek dokáže asi odhadnout každý. Obyvatelé nešťastně umístěných bytovek pro 140 domácností už to znají: pole se nasytí a není schopné absorbovat další vodu, která pak stéká k panelákům, odkud ji kanalizace nezvládne odvádět.

Letos v červnu voda připomínala dravou řeku a řidiči, kteří nestačili svá vozidla zachránit a ujet z parkoviště výše na trávník, mohli jen sledovat, jak si kalný proud s jejich auty pohrával jak s loďkou.

Radnice chce vybudovat poldr, který v době přívalových dešťů zadrží vodu a vypustí ji dál až poté, co srážky skončí. Zároveň bude provedena rekonstrukce kanalizace v Malecké ulici a město také odbahní jedno z ramen Chrudimky v parku na Střelnici, kam bude svedena voda z poldru.

To vše ale bude velmi drahé. „Bude to v řádu stovek milionů korun,“ sdělil starosta Chrudimi Petr Řezníček. Hlavní část peněz chce radnice získat od Evropské unie.

Opozice kritizovala po letošní povodni radnici právě za to, že od roku 2006 neudělala žádné účinné protipovodňové opatření.

„Město o situaci v sídlišti Na Šancích vědělo již několik let. Není to poprvé, co bylo zaplaveno. Až po tlaku opozice radnice přehodnotila své priority a snad budou moct obyvatelé sídliště konečně v klidu spát,“ řekl chrudimský opoziční zastupitel Josef Káles ze Strany svobodných občanů.

Hráz nad sídlištěm by měla ochránit tamní obyvatele v případě, že přijde stoletá voda. „To, co zde bylo v roce 2006, byla třistaletá voda, to by nepomohlo,“ uvedl Řezníček.